,

Beskid Śląski. Jakie szczyty i szlaki warto tu zobaczyć? Poznajcie atrakcje tego regionu

20.07.2021
Aktualizacja: 25.01.2023 15:58

Beskid Śląski to region chętnie odwiedzany przez turystów. O każdej porze roku można tu spotkać miłośników chodzenia po górach. Miejsce to często wybierają również sympatycy górskiej jazdy rowerowej. To właśnie tutaj można wspiąć się na Baranią Górę czy Skrzyczne. Jakie jeszcze szczyty kryje Beskid Śląski i jakie atrakcje tu zobaczyć?

Beskid Śląski
fot. Shutterstock

Beskid Śląski to pasmo górskie, które stanowi część Beskidów Zachodnich. Jego najwyższym szczytem jest Skrzyczne (1257 m n.p.m.). Turyści, będąc tu, chętnie też wybierają się na Baranią Górę (1220 m n.p.m.) i Czantorię (995 m n.p.m.), która znajduje się po czeskiej stronie regionu.

W rejonie Beskidu Śląskiego znajdziemy sporo większych i mniejszych miast, które również warto zwiedzić. Zaliczamy do nich Wisłę, Istebną, Ustroń, Bielsko-Białą i Szczyrk. W większości z tych miejsc można przenocować w komfortowych apartamentach bądź hotelach. Są one również świetną bazą wypadową do zwiedzania i przy okazji stanowią popularne ośrodki narciarskie i snowboardowe.

Beskid Śląski - szczyty

Beskid Śląski graniczy z Beskidem Śląsko-Morawskim na zachodzie, Kotliną Żywiecką na wschodzie, Beskidem Żywieckim na południowym wschodzie, Beskidem Małym na północnym wschodzie i Pogórzem Śląskim na północy.

W skład tego pasma wchodzą popularne wśród turystów szczyty - m.in. Skrzyczne i Babia Góra. Jakie jeszcze wierzchołki warto tu odwiedzić?

Najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego to Skrzyczne. Ma wysokość 1257 m n.p.m. i należy do Korony Gór Polski. Góra wznosi się w północno-wschodniej części pasma, w bocznym ramieniu nieco niższej Baraniej Góry. Odgałęzia się od głównego pasma w Malinowskiej Skale. Skrzyczne ma charakterystyczną sylwetkę, która dodatkowo jest rozpoznawalna dzięki położonemu na niej masztowi nadajnika RTV. Nazwa Skrzyczne wzięła się prawdopodobnie od skrzeczenia żab zamieszkujących istniejący tu niegdyś między Skrzycznem a Małym Skrzycznem staw.

Przez szczyt przechodzi wiele szlaków turystycznych, znajdziemy tu też schronisko PTTK Skrzyczne, które jest popularne wśród wędrowców. Na wierzchołek góry można się również dostać kolejką krzesełkową.

Barania Góra. Jest to drugi co do wysokości szczyt Beskidu Śląskiego. Ma wysokość 1220 m n.p.m. i znajduje się na terenie Wisły. Góra ta jest bardzo popularna wśród turystów, gdyż jej zdobycie nie należy do trudnych, a w dodatku z jej zbocza wypływa rzeka Wisła. Ponadto na szczycie znajdziemy wieżę widokową, z której można podziwiać m.in. Tatry.

Czantoria Wielka. Jest to szczyt w Beskidzie Śląskim położony po czeskiej stronie regionu. Ma wysokość 995 m n.p.m. i przebiega przez niego główny wododział Polski, stanowiący granicę między zlewiskami Wisły i Odry. Na tym wierzchołku również znajduje się wieża widokowa, z której można podziwiać m.in. rzekę Wisłę.

Zobacz także: Temu fotografowi udało się zrobić zdjęcie Alp z Beskidów! Szczyty widoczne były z odległości 261 km

Beskid Śląski - najpiękniejsze szlaki

Jednym z najpiękniejszych szlaków w Beskidzie Śląskim jest z pewnością Główny Szlak Beskidzki, którego trasa wygląda następująco: Ustroń - Równica - Czantoria Wielka  Stożek Wielki - Przełęcz Kubalonka - Barania Góra - Węgierska Górka.

W Pasmie Baraniej Góry znajdziemy wiele innych pięknych szlaków turystycznych. Najpiękniejsze z nich to:

  • Skoczów - Nierodzim - Równica - szlak żółty.
  • Wisła - Trzy Kopce Wiślańskie - Przełęcz Salmopolska - Szczyrk - szlak żółty.
  • Brenna - Równica - szlak zielony.
  • Koniaków - Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą - Barania Góra - Wisła Czarne - szlak niebieski.
  • Szczyrk - Skrzyczne - Małe Skrzyczne - Malinowska Skała - Magurka Wiślańska - Barania Góra - szlak zielony.
  • Brenna - Wielka Cisowa - szlak zielony.

Zobacz także: Bielsko-Biała – atrakcje na weekend. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Beskid Śląski - atrakcje

Prócz możliwości wejścia na liczne szczyty Beskidu Śląskiego i podziwiania tutejszych widoków, turyści mają także możliwość skorzystania z innych atrakcji.

Jedną z nich jest zwiedzanie pobliskich miast - m.in. Wisły czy Szczyrku.

Także na terenie Beskidu Śląskiego, dokładnie na północnym stoku góry Skalite, znajdziemy trzy skocznie narciarskie.

Warto odwiedzić Wisłę, w której swój początek ma największa polska rzeka o tej samej nazwie. Prócz tego można tu obejrzeć zabytkowy most - jest to most kolejowy nad doliną Łabajowa w Wiśle, który wygląda jak rodem z filmów o Harrym Potterze. W Wiśle możemy też odwiedzić skocznię narciarską im. Adama Małysza o punkcie konstrukcyjnym 120 K.

Zamek prezydencki nad Jeziorem Czerniańskim. Składają się na niego dwa zamki - Zamek Górny i Zamek Dolny. Ten pierwszy wraz z drewnianą kaplicą św. Jadwigi można obejrzeć, ale po uprzednim umówieniu się na wizytę. W drugim z kolei znajduje się hotel i restauracja z pięknym widokiem na akwen wodny.

Zobacz także: Najpiękniejsze parki narodowe w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

Turyści chętnie także udają się na Przełęcz Salmopolską. Jest ona położona na wysokości 934 m n.p.m. w pasmie Baraniej Góry. Stanowi ważny punkt komunikacyjny w tym regionie. Znajduje się tutaj biały drewniany krzyż, który jest miejscem orientacyjnym dla wielu turystów.

Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego

Na terenie Beskidu Śląskiego znajduje się Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego. Obejmuje on porośnięte lasem pasma górskie - Czantorii oraz Baraniej Góry. Zajmuje powierzchnię 38 620 ha i to tutaj znajdują się źródełka Białej i Czarnej Wisełki, które dają początek Wiśle.

loader