,

Tej góry jeszcze nikomu nie udało się zdobyć. "Nie musimy być wszędzie"

20.01.2023 11:17

"To najwyższa niezdobyta góra świata (...) Nigdy żaden człowiek nie stanął na jej wierzchołku" – takimi słowami rozpoczyna swój wpis w mediach społecznościowych znana podróżniczka Martyna Wojciechowska. Zdjęcie majestatycznej góry Gangkhar Puensum wzbudziło w internautach wiele emocji. "Piękna fotografia! I przekaz bardzo ważny" – czytamy w komentarzach. 

Gangkhar Puensum - najwyższa niezdobyta góra świata
fot. Shutterstock

Martyna Wojciechowska to prezenterka telewizyjna, dziennikarka, podróżniczka i pisarka. W swoich mediach społecznościowych regularnie publikuje fotografie oraz filmy z miejsc, które zrobiły na niej szczególne wrażenie.

W ostatnich dniach dziennikarka podzieliła się zdjęciem najwyższej na świecie niezdobytej góry. 

Zobacz także: Tak ubrały się w góry. Nagranie z Tatr ma prawie pół miliona wyświetleń

Gangkhar Puensum. Najwyższy niezdobyty szczyt świata

Na opublikowanym na Instagramie zdjęciu widać Gangkhar Puensum. Ma wysokość 7570 m n.p.m, jest najwyższym szczytem Bhutanu i 47. szczytem Ziemi. Nie każdy wie, że do tej pory nikomu nie udało się stanąć na wierzchołku tej góry

"W latach 90. władze Bhutanu zakazały wspinaczki na góry wyższe niż 6.000 m. Tłumaczono to ochroną świętości i wierzeń lokalnych mieszkańców, dla których góry wysokie są uznawane za siedzibę bogów i duchów. Sama nazwa góry Gangkhar Puensum to BIAŁY SZCZYT TRZECH DUCHOWYCH BRACI" – napisała Martyna Wojciechowska. 

Jak dodała, później przepisy zaostrzono i zabroniono jakiejkolwiek aktywności wspinaczkowej w Himalajach Bhutanu. Zanim pojawiły się przepisy zakazujące wspinaczki, alpiniści podejmowali kilka prób – żadna z ekspedycji nie zakończyła się jednak sukcesem i nie zdobyto wierzchołka.

Podróżniczka podkreśliła, że w świecie, w którym jest tak niewiele miejsc, do których człowiek nie dotarł, powinny pozostać takie zakątki, gdzie wstęp ma tylko natura.

"NIE MUSIMY BYĆ WSZĘDZIE. Może nauczmy się najpierw szanować te miejsca, w które już dotarliśmy?" – podsumowała Martyna Wojciechowska.

Opublikowana fotografia wzbudziła w internautach wiele emocji. Komentujący zgodnie przyznają, że to "piękny przekaz". Dodają, że powinno zostać tak, jak obecnie. "Tak, niech dalej zostanie niezdobyta", "Takich miejsc na świecie powinno być o wiele więcej" – czytamy.

Jedna z internautek dodała, że rzeczywiście najpierw musimy nauczyć się szacunku do odkrytych już miejsc. "Nasza chęć podboju świata powoduje, że zaniedbujemy to, co dookoła. Zgadzam się, najpierw nauczmy się dbać o to, co mamy".

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka

loader