Obserwuj w Google News

Ta wyspa nazywana jest „Majorką Bałtyku”. Znajduje się niedaleko Polski

4 min. czytania
06.07.2023 15:02
Zareaguj Reakcja

Wyspa Bornholm, położona niecałe 100 km od polskiego wybrzeża, jest wyjątkowym punktem na mapie Europy. Spokój, piękno natury, kilometry piaszczystych plaż i dobrze przygotowane ścieżki rowerowe tworzą niezwykły klimat tego duńskiego zakątka. Ze względu na spore nasłonecznienie miejsce to bywa nazywane „Majorką Bałtyku” oraz „Wyspą Słońca”.

Bornholm
fot. Shutterstock

Bornholm jest duńską wyspą położoną w południowo-zachodniej części Morza Bałtyckiego. Znajduje się ponad 130 km od wybrzeża Danii i około 100 km od wybrzeża Polski. Chociaż należy do północnej części Europy, to ze względu na swój ciepły klimat jest swoistym skandynawskim ewenementem.

Turystów przyciąga duże nasłonecznienie – od maja do sierpnia na Bornholmie miesięcznie jest ponad 300 godzin słońca. Każdego roku przyjeżdża tu średnio 400 tys. osób, głównie z państw nadbałtyckich, w tym Polski. Jak dotrzeć na Bornholm i co zwiedzić na wyspie? Podpowiadamy.

Redakcja poleca

Atrakcje Bornholmu: 7 miejsc, które trzeba zobaczyć

Zamek Hammershus

Położone na cyplu pozostałości średniowiecznej fortyfikacji Hammershus dominują nad okolicą. To największe ruiny zamku w Skandynawii, a o jego rozmiarach świadczy rozległy teren z pozostałościami murów obronnych.

Zamek Hammershus
fot. Shutterstock

Przed zamkiem znajduje się centrum historyczne z makietą odtwarzającą dawny wygląd zamku oraz eksponaty dokumentujące życie codzienne jego mieszkańców. Zamek Hammershus warto odwiedzić również ze względu na roztaczające się stąd widoki – przy dobrej widoczności można zobaczyć również wybrzeże Szwecji.

Rønne, czyli stolica Bornholmu

To największe miasto wyspy, stolica, a zarazem port, w którym cumują promy. W Rønne dominuje niewysoka zabudowa, wąskie brukowane uliczki oraz wszechobecna czerwień bornholmska. Koniecznie trzeba się przespacerować starówką i odnaleźć przy ulicy Vimmelskaften najmniejszy dom w mieście. Na miejscu nie brakuje też klimatycznych kawiarenek, w których można odpocząć.

Ronne, Bornholm
fot. Shutterstock

Svaneke

To miejsce nazywane jest słonecznym miastem – wszystko z powodu największej liczby słonecznych dni w roku. Do Svaneke przyciąga też malownicza miejska architektura – wąskie uliczki, niewielkie zadbane domki i kolorowe zabudowania.

Svaneke
fot. Shutterstock

Miasto słynie też z urokliwego portu, ręcznie produkowanych cukierków i… smacznego piwa. To tutaj znajduje się jedyny na Bornholmie browar – Bryghuset.

Hasle

Hasle posiada zabudowę podobną do innych miasteczek na wyspie – kolorowe, niskie domki oraz wąskie uliczki. Szczególną uwagę zwraca nietypowy jak na tradycyjny Bornholm port, w którym stare zabudowania kontrastują z bardzo nowoczesnymi domkami wypoczynkowymi. Tutaj też znajduje się ogromna wędzarnia, gdzie można się przyjrzeć wędzeniu śledzi i spróbować serwowany przysmak Bornholmu „Sol over Bornholm” – to uwędzona porcja śledzia podawana z surowym żółtkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem i kromką chleba.

Gudhjem

To niewielkie miasteczko powinno być obowiązkowym punktem na wyspie Bornholm. Skaliste wybrzeże, strome uliczki, knajpki i stare wędzarnie oraz rotundowy kościółek tworzą klimat tego miejsca. Gudhjem jest też przepięknie położone – u szczytu góry Bokul.

Gudhjem
fot. Shutterstock

Z punktu widokowego na wzgórzu rozpościera się niesamowity widok na niepowtarzalną architekturę miasteczka, ogrody pełne figowców oraz pobliski archipelag wysepek Ertholmene.

Wzgórze Hammerknuden

Idealne miejsce dla wielbicieli pięknych widoków i bliskiego spotkania z naturą. Wzgórze Hammerknuden pokryte jest jałowcami i wrzosami. Na samym szczycie znajduje się najstarsza na całej wyspie latarnia morska. Na samą górę prowadzi dość trudny szlak pieszy.

Rotundowe kościoły w Bornholmie

Symbolem Bornholmu są średniowieczne kościoły, budowane na planie okręgu – potężne, o bardzo grubych murach, bez okien. Takich świątyń na wyspie jest cztery – w Nykler, Olsker, Osterlars i Nylars. Najokazalszą z nich jest kościół w Osterlars, pochodzący prawdopodobnie z 1160 r. Postawiony na szczycie wzgórza, na wysokości 100 m n.p.m., stanowił niegdyś doskonały punkt obserwacyjny.

Redakcja poleca

Bornholm rowerem – najciekawsze trasy

Bornholm uznawany jest przez wielu za prawdziwy raj dla rowerzystów. Na wyspie wytyczono ponad 230 km doskonale przygotowanych dróg rowerowych. Większość szlaków została stworzona w miejscu dawnych dróg kolejowych lub na drogach o niskim natężeniu ruchu. Można poruszać się ścieżkami utwardzonymi, jak również wybrać trudniejsze trasy MTB prowadzące przez lasy i z podjazdami.

Najdłuższa trasa ma ok. 105 km długości i biegnie wokół wyspy (Rønne–Allinge–Svaneke–Dueodde–Rønne). Popularnym szlakiem rowerowym jest też ten łączący stolicę wyspy (Rønne) z Nexø i liczący 32 km. Ze stolicy można wybrać się też na północ, do Helligdommen, trasą wytyczoną na długości 19 km.

Planując wyprawę rowerową po Bornholm, warto sprawdzić broszury, mapy i przewodniki dostępne w punktach informacji turystycznej. Można tam znaleźć informacje o trasach, przygotowane trasy wycieczek i propozycje noclegów. Rower można zabrać ze sobą promem z Polski lub wypożyczyć już na miejscu na Bornholmie.

Plaże Bornholmu: które warto odwiedzić?

Wyspa posiada całkiem sporo urokliwych plaż, gdzie królują woda, piasek i słońce. Trzeba jednak zachować ostrożność podczas kąpieli – występują dość silne prądy morskie. Warto odwiedzić plażę Balka, gdzie woda jest płytka, a sama plaża posiada piękny, miękki piasek.

Plaża Bornholm
fot. Shutterstock

Popularnym punktem wypoczynku wśród turystów jest również plaża w Dueodde – z jasnym piaskiem, wydmami, bez straganów i knajpek. W Sandvig znajduje się z kolei piaszczysta zatoka z kąpieliskiem oraz pomost.

Pogoda na Bornholm: kiedy warto jechać?

Czas wycieczek na Bornholm jest w pewien sposób ograniczony rozkładem rejsów z Polski na wyspę — statki wypływają bowiem tylko w okresie od kwietnia do października. Pełnia sezonu na Bornholmie to lipiec oraz sierpień — trzeba się wtedy jednak przygotować na większe liczby turystów. W środku lata temperatura powietrza na wyspie może sięgnąć 30°C. Zdarzają się jednak chłodniejsze oraz bardziej wietrzne i deszczowe dni, dlatego bezpiecznie jest zabrać ze sobą kurtkę. 

By uniknąć tłumów, warto zaplanować wycieczkę przed szczytem sezonu lub tuż po nim. Podróżując w maju i czerwcu oraz we wrześniu, nadal można liczyć na dobrą pogodę, nieco niższe ceny oraz mniej gości. Temperatura wody wokół wyspy osiąga 20–22°C, a w płytszych zatokach do 23°C.

Rejsy promem na wyspę Bornholm

Na Bornholm można dostać się promem z dwóch polskich miast. Rejs z Kołobrzegu do Bornholm (port Nexo) kosztuje ok. 140 zł za osobę w jedną stronę. Rejs ze Świnoujścia do Bornholm (port Ystad) kosztuje ok. 197 zł w jedną stronę i ok. 360 zł w obie strony (można również zabrać własny rower). Rejsy organizowane są od kwietnia do października.
Dostępna jest też opcja rejsu z Sassnitz (niemiecka Rugia) do portu Rønne (w sezonie urlopowym dorosły za podróż z rowerem w jedną stronę zapłaci około 50 euro).