Obserwuj w Google News

Brytyjskie media zachwycone polską wsią. "Widok niemal jak ze snu"

3 min. czytania
21.04.2023 11:10
Zareaguj Reakcja

Sułoszowa, niewielka wieś w Małopolsce, zdobywa coraz większą popularność na świecie. W mediach społecznościowych regularnie pojawiają się zdjęcia tej miejscowości wykonane z lotu ptaka. Internauci nie kryją swojego zachwytu nad pocztówkowym wręcz krajobrazem przypominającym "małą Toskanię". Małopolską wioskę postanowili odwiedzić brytyjscy dziennikarze z popularnego dziennika "Daily Mail".

Brytyjskie media zachwycone wioską Sułoszowa
fot. Shutterstock, Twitter (Daily Mail Online)

Sułoszowa po raz pierwszy podbiła internet w 2020 roku, kiedy to użytkownicy Twittera i Instagrama podzielili się jedną fotografią wykonaną z drona. Na początku kwietnia br. o polskiej wiosce znów zrobiło się głośno, gdy internauci zaczęli udostępniać kolejne zdjęcia i nagrania. Popularność małopolskiej miejscowości jest w ostatnim czasie tak duża, że zainteresował się nią nawet brytyjski dziennik. 

Redakcja poleca

Sułoszowa. Brytyjskie media opisują polską wieś

Dziennikarze "Daily Mail" postanowili sprawdzić, jak wygląda życie w "pocztówkowej wiosce" z Polski. Pojechali do małopolskiej miejscowości i porozmawiali z jej mieszkańcami. Autorzy tekstu nie kryli zachwytu nad Sułoszową, opisując niezwykłe widoki i nazywając polską wieś "ukrytym klejnotem Europy".

Pasy zieleni i złota ciągną się jak okiem sięgnąć. Misterna mozaika pól oddzielona jest drogą wciśniętą między małe domy z czerwonymi i niebieskimi dachami. Widok z lotu ptaka jest niemal jak ze snu – czytamy w "Daily Mail".

W Sułoszowej żyje obecnie około 6000 mieszkańców. Miejscowość ta mierzy się z problemem wyludniania - młode osoby często wyjeżdżają do większych miast w poszukiwaniu pracy. Dziennikarze zapytali kilkoro mieszkających tam obecnie osób, jak żyje im się w tej urokliwej wiosce na południu Polski. 

"Życie płynie tutaj powolnie i jest dość ciche, ale lubię to. Dopóki nie zobaczyłem zdjęć z góry, nie doceniałem tego miejsca" – powiedział Marian Gęgotek będący rolnikiem. Inna z osób, pani Edyta, przyznała, że wszyscy dobrze się tu znają i "lubią plotkować". Jednocześnie panuje tu swoiste "poczucie wspólnoty". 

"Mamy Truskawkowe Dni, podczas których wszyscy się spotykamy, smakujemy nowe zbiory i gramy muzykę na żywo. Mamy również Dni Ziemniaka, podczas których robimy to samo" – opowiadała mieszkanka.

Nie wszystko w Sułoszowej wygląda tak pięknie, jak na zdjęciu. Pani Martyna wyznała, że niełatwo jest tutaj funkcjonować bez samochodu. Komunikacja publiczna w okolicy nie działa zbyt dobrze. "Nie ma tu taksówek, więc nie masz innego wyjścia, jak tylko przemierzać kilometry pieszo" – podsumowała. 

Zobacz także: Martyna Wojciechowska pokazała niesamowite zdjęcie. Internauci: "Wygląda jak z Photoshopa"

Sułoszowa – jedna z najdłuższych w Polsce "ulicówek"

Sułoszowa to niewielka wieś położona w województwie małopolskim, na Wyżynie Olkuskiej, niecałe 30 km na północny zachód od Krakowa. Chociaż z pozoru wygląda jak niemal każda inna miejscowość w Polsce, wyróżnia się nietypowym układem. Jest jedną z najdłuższych w Polsce "ulicówek", czyli wsi z domami i budynkami gospodarczymi stojącymi tuż przy drodze. Ulica ta ciągnie się na długości około 9 km. 

Niesamowite widoki i charakterystyczny układ wiejskich ulic to jednak niejedyna atrakcja tego miejsca. Przez małopolską wioskę przechodzi również czerwony Szlak Orlich Gniazd skupiający jurajskie zamki i warownie. To tu znajduje się słynny Zamek Pieskowa Skała będący częścią Ojcowskiego Parku Narodowego i Maczuga Herkulesa. Ponadto wzdłuż Sułoszowej wytyczony jest szlak "Via Regia", będący jedną z Dróg św. Jakuba prowadzących do sanktuarium w Santiago de Compostela.

Źródło: Daily Mail

Jaworzno
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock