Obserwuj w Google News

Cały kraj może znaleźć się pod wodą. Jest oferta dla mieszkańców

2 min. czytania
13.11.2023 13:14
Zareaguj Reakcja

Tuvalu jest jednym z miejsc na świecie, które z powodu zmian klimatycznych i stale podnoszącego się poziom wód jest zagrożone zatopieniem. Ten wyspiarki kraj już teraz leży niewiele nad poziomem morza. W obliczu tego niebezpiecznego zjawiska mieszkańcy Tuvalu dostali ofertę "ucieczki" do Australii. 

Tuvalu może zatonąć
fot. Sergi Reboredo/Associated Press/East News

Tuvalu znajduje się na Oceanie Spokojnym w zachodniej Polinezji. Ten wyspiarki kraj zajmuje powierzchnię 26 km2 i obejmuje 6 atoli i 3 wyspy, które tworzą archipelag Wysp Lagunowych. W całym państwie żyje nieco ponad 11 tys. osób.

Tuvalu jest jednym z najbardziej zagrożonych negatywnymi zmianami klimatu krajem na świecie. Wyspy leżą niewiele nad poziomem morza - są na wysokości nie większej niż pięć metrów. Eksperci od lat alarmują, że w rezultacie podnoszenia się poziomu oceanu (w minionym stuleciu wzrost o blisko 20 cm), państwo to może zostać pochłonięte przez wody Pacyfiku. Według badań ONZ ma to nastąpić do 2050 roku. W obliczu tego zagrożenia mieszkańcy mają szansę przeprowadzić się do Australii. 

Redakcja poleca

Tuvalu zagrożone zatopieniem. Australia ma ofertę dla mieszkańców wyspy

Tuvalu zamieszkuje obecnie 11 200 osób. Władze tego kraju wielokrotnie apelowały do rządu o podjęcie kroków mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi. Teraz władze Australii zaoferowały pomoc.

Mieszkańcy Tuvalu otrzymali "specjalne prawa" do osiedlania się i pracy w Australii. Obydwa kraje podpisały już traktat w tej sprawie. Na mocy układu do 280 osób rocznie ma otrzymywać australijskie wizy, które pozwolą im na podjęcie pracy, nauki oraz zamieszkanie na stałe w tym kraju. Australia zobowiązała się też do pomocy władzom Tuvalu w działaniach mających na celu ochronę przed skutkami zmian klimatycznych.

Prawo do przeniesienia się do Australii będą mieli zapewnione wszyscy mieszkańcy archipelagu. "Mieszkańcy Tuvalu zasługują na wybór, czy chcą mieszkać, studiować i pracować gdzie indziej, w miarę pogłębiania się zmian klimatycznych" – oświadczyli we wspólnym komunikacie premier Australii Anthony Albanese i jego odpowiednik z Tuvalu Kausea Natano.

Polityk z Tuvalu podkreślił, że układ ten jest "przełomowy" i stanowi ważny skok naprzód we wspólnej misji zapewnienia regionalnego bezpieczeństwa, zrównoważonego rozwoju i dobrobytu.

Źródło: Radio ZET/PAP/TVN24/Reuters

Nie przegap
Malta to jedno z najmniejszych państw świata
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock