,

Celnicy sprawdzili jej bagaż. Turystka z Polski może trafić do więzienia

21.03.2023 10:45

Pewna turystka podróżująca z Egiptu do Polski została zatrzymana na gdańskim lotnisku. Okazało się, że w jej bagażu znajdują się wapienne szkielety koralowca. Teraz grozi jej więzienie.

Celnicy sprawdzili jej bagaż. Turystka z Polski może trafić do więzienia
fot. Shutterstock/twitter.com/KAS_Gdansk

Istnieją przepisy, które jasno określają, co można przewozić w bagażu podręcznym i rejestrowanym, a jakie przedmioty są niedozwolone. Jednak co jakiś czas zdarza się, że pasażerowie, często nieumyślnie, pakują do walizek rzeczy objęte zakazem. Tak było i tym razem. Pewna turystka przewoziła w bagażu wapienne szkielety koralowca, za co została zatrzymana przez celników.

Celnicy sprawdzili jej bagaż. Turystka z Polski może trafić do więzienia

Jak podaje Wirtualna Polska Turystyka, w minionym tygodniu Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku poinformowała o nietypowym znalezisku w bagażu pewnej pasażerki. Kobieta podróżowała do Polski z Egiptu. Celnicy postanowili skontrolować jej walizkę. Okazało się, że turystka przewoziła w niej osiem sztuk wapiennych szkieletów koralowca należących do rodziny Scleractinia.

KAS zaznaczyła, że są to gatunki chronione, wyszczególnione na liście Konwencji waszyngtońskiej CITES. Oznacza to, że osoba, która chce je przewieźć, zobowiązana jest do posiadania specjalnego zezwolenia. Mogą je wydać organy administracyjne Konwencji waszyngtońskiej.

Zobacz także: Lotnisko Chopina apeluje do pasażerów. "Ten dokument nie uprawnia do przekraczania granicy"

Przewóz koralowców rafotwórczych bez spełnienia wyżej wymienionych warunków jest przestępstwem. W Polsce grozi za nie kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat - informuje Krajowa Administracja Skarbowa.

Funkcjonariusze dodali, że w związku z brakiem wymaganego przepisami zezwolenia na przywóz i świadectwa pochodzenia - co stanowi naruszenie art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody ww. - okazy zatrzymano do dalszego postępowania. Pomorski oddział KAS na swoim profilu na Twitterze zaapelował też do podróżnych. "Turysto, pamiętaj - do UE nie wolno przywozić wyrobów z roślin i zwierząt gatunków zagrożonych wyginięciem" - czytamy we wpisie.

Koralowce rafotwórcze

W swoim komunikacie Krajowa Administracja Skarbowa poinformowała również, że na rząd koralowców rafotwórczych Scleractinia składa się ponad 1,3 tys. gatunków zwierząt. Większość z nich występuje na głębokości od 10 do 60 metrów w morzach i oceanach, w których temperatura nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza. 

Korale są to obumarłe szkielety wapienne koralowców, występujących w wodach ciepłych stref klimatycznych, między innymi w Oceanie Indyjskim czy Morzu Śródziemnym. Powstają przez wiele tysięcy lat, rozrastając się w wielkie kolonie, tzw., rafy, gdzie tworzą rozgałęzione ławice.

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na bagażu w samolocie? To nagranie z lotniska zaskakuje

loader

RadioZET.pl/turystyka.wp.pl/pomorskie.kas.gov.pl

Logo radiozet Dzieje się