Obserwuj w Google News

Chcą wydłużenia wakacji na trzy miesiące. Wiceminister turystyki podał swoje stanowisko

3 min. czytania
24.11.2022 07:34
Zareaguj Reakcja

Pojawił się pomysł rozłożenia wakacyjnych turnusów na trzy miesiące. Został on zaproponowany przez Stowarzyszenia Gminy Górskich RP. Wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy uważa, że ta propozycja "jest godna rozważenia i dyskusji". Ideę tę popiera branża turystyczna.

Plaża w Polsce
fot. Shutterstock

Wydłużenie wakacji do trzech miesięcy to pomysł Stowarzyszenia Gmin Górskich RP, do którego należą m.in. Szczyrk, Zakopane, Karpacz, Świeradów-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Bukowina Tatrzańska i Kościelisko.

Zgodnie z założeniami organizacji wakacje miałyby rozpoczynać się 15 czerwca i kończyć 15 września. Nie oznacza to jednak, że uczniowie odpoczywaliby dłużej. Chodzi o to, aby letnia przerwa była organizowana na takich samych zasadach jak ferie zimowe, czyli powinna odbywać się w turach (różnych terminach w zależności od województwa). 

Zobacz także:  Ferie zimowe 2023: kiedy się rozpoczynają? Terminy dla wszystkich województw

Wakacje rozłożone na 3 miesiące

Swoje stanowisko w tej sprawie podał wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

– Pomysł jest wart rozważenia i dyskusji, natomiast nie jest aż tak konieczny, jakim było wydłużenie od 2004 r. ferii zimowych i podzielenie turnusów na poszczególne województwa. Wcześniej zimowy wypoczynek był skumulowany w ciągu dwóch tygodni. Wakacje z kolei to okres dwóch miesięcy – to dość duży okres, aby sobie zaplanować rodzinny wypoczynek w dogodnym terminie, zwłaszcza że np. pierwsza połowa lipca to okres, w którym w niektórych ośrodkach nie ma dużego ruchu turystycznego – powiedział w rozmowie z PAP wiceminister.

Zwrócił też uwagę, że zmiany w wakacyjnym terminarzu wymagały korelacji kilku resortów m.in. edukacji i kultury. Dodał, że pomysł nie jest nowy i po raz pierwszy pojawił się już kilkanaście lat temu.

Pomysł przedłużenia wakacyjnych turnusów i podzielenia letniego wypoczynku na poszczególne województwa jest popierany przez branżę turystyczną. Tatrzańska Izba Gospodarcza zwraca uwagę, że byłoby do pozytywne zarówno dla turystów, jak i dla biznesu, ruchu drogowego i atrakcji turystycznych.

–  Każde działanie mające na celu wydłużenie okresów wypoczynkowych jest bardzo dobre zarówno z punktu widzenia wypoczywających jak i biznesu. Każde państwo powinno podejmować działania w kierunku świadomego zarządzania relokacją ruchu turystycznego w ramach swoich regionów i optymalizacji wykorzystania zarówno potencjału tych regionów, jak i możliwości działania biznesów w tych regionach – powiedział PAP Karol Wagner z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.

Zwrócił uwagę, że większość krajów europejskich ma rozciągnięty okres letniego wypoczynku, który z kolei jest rozłożony na poszczególne regiony. Jego zdaniem rozciągnięcie wakacji i podzielenie okresów wypoczynkowych na poszczególne województwa pozytywnie wpłynęłoby na komfort wypoczynku gości, ale i na mniejsze obciążenie ruchem turystycznym obleganych miejscowości oraz atrakcji turystycznych, parków narodowych, nadmorskich plaż, zabytków. Wagner podkreślił, że - co ważne - ruch samochodowy globalnie również będzie mniejszy i zmniejszą się korki.

– Hotelarze wolą mieć mniejsze obłożenie, ale regularne, niż punktowo bardzo wysokie – podkreślił Wagner. Finalnie ceny dla turystów też byłyby niższe – zaznaczył.
Redakcja poleca

Dobra zmiana dla turystów i hotelarzy

Pomysł przedłużenia wakacji od 15 czerwca do 15 września i podzielenia dwumiesięcznych turnusów na poszczególne województwa pojawił się podczas spotkania założycielskiego Stowarzyszenia Gmin Górskich Rzeczypospolitej Polskiej 8 listopada.

Jak powiedział PAP wiceprezes Stowarzyszenia, wójt Kościeliska Roman Krupa, wydłużenie wakacji byłoby bardzo korzystne zarówno dla wypoczywających, jak i dla szeroko rozumianego biznesu turystycznego.

– Na razie rozmawiamy z mieszkańcami i zainteresowanymi branżami. Rozeznajemy się także w szkołach, czy byłoby to rozwiązanie praktyczne – powiedział Krupa. Zaznaczył, że rozciągnięcie zimowych ferii w 2004 r. okazało się bardzo dobrym pomysłem dla turystów i przedsiębiorców.

Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula zwrócił uwagę, że zmiany w terminach wakacji będą wymagały zmian ustawowych.

– Finalnie będzie to zależało od ustawodawcy, ale dajemy sygnał, że wydłużenie okresu wakacyjnego i rozłożenie wypoczynku na poszczególne województwa byłoby korzystne dla wszystkich – mówił burmistrz Zakopanego.

Źródło: PAP (Szymon Bafia)