,

Chcieli zrobić pamiątkowe zdjęcie przy granicy z Rosją. Turyści ukarani mandatem

28.03.2023 12:23

Wycieczka w rejony granicy z Rosją w województwie warmińsko-mazurskim zakończyła się dla dwójki turystów mandatem. Polak i Angolczyk weszli na pas drogi granicznej, aby zobaczyć z bliska i sfotografować słup polski oraz rosyjski. Mężczyźni przyznali straży granicznej, że złamali przepisy "z ciekawości".

Turyści chcieli sfotografować granicę z Rosją
fot. Shutterstock

Według Straży Granicznej na polsko-rosyjskiej granicy regularnie dochodzi do wejść na pas drogi granicznej podczas wycieczek lub grzybobrania. W minionym roku zanotowano kilkadziesiąt takich przypadków - w wielu z nich turyści nie byli w ogóle świadomi, że łamią przepisy. Funkcjonariusze apelują o ostrożność i przypominają, że za tego typu wykroczenia grożą mandaty. 

Turyści chcieli zrobić sobie zdjęcie przy "rosyjskim słupie"

Jak poinformowała PAP rzecznik Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Mirosława Aleksandrowicz, funkcjonariusze Straży Granicznej zauważyli, że w rejonie granicy polsko-rosyjskiej przebywają dwie osoby. Mężczyźni weszli na pas drogi granicznej, po czym się oddalili. Kilka minut później ponownie złamali przepisy i ruszyli pasem drogi granicznej.

Na miejsce przyjechał patrol z Placówki Straży Granicznej w Gołdapi. Turyści przyznali, że z ciekawości złamali przepisy. Okazało się, że mieszkaniec Krakowa przyjechał do kolegi w Gołdapi, następnie zaprosił obywatela Angoli, który na co dzień również mieszka w Krakowie.

Turyści powiedzieli funkcjonariuszom Straży Granicznej, że o zewnętrznej granicy UE, dowiedzieli się od miejscowej ludności. Tak ich to zaciekawiło, że z bliska chcieli zobaczyć i sfotografować tablice informacyjne, oznaczenia granicy państwa oraz samą linię granicy wraz ze słupami Polski i Rosji. Za swoją ciekawość 24 i 30-latek zapłacili po 150 zł każdy — podała straż graniczna.

Zobacz także: Dostali zakaz wejścia do samolotu. Wszystko przez głupi żart na lotnisku w Polsce

Straż Graniczna apeluje do turystów

Straż Graniczna przypomina, że granica państwowa Rzeczypospolitej Polskiej z Federacją Rosyjską jest jednocześnie granicą zewnętrzną Unii Europejskiej, której przekraczanie jest możliwe wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, tj. na przejściach granicznych.

Służby apelują, żeby w czasie wycieczek czy grzybobrania zwracać uwagę na tablice informacyjne i oznaczenia granicy państwa. Przypominają, że obowiązuje całkowity zakaz wejścia i wjazdu na pas drogi granicznej, czyli odcinek 15 metrów, licząc od granicy państwa.

Złamanie zakazu przekraczania granicy państwowej w miejscach niedozwolonych lub wejście na pas drogi granicznej jest naruszeniem prawa, zagrożonym grzywną do 500 zł lub nawet karą pozbawienia wolności do trzech lat w razie przekroczenia granicy "przy użyciu przemocy, groźby podstępu lub we współdziałaniu z innymi osobami".

Źródło: PAP (Agnieszka Libudzka)

loader

Logo radiozet Dzieje się