Split w Chorwacji wprowadził nowe przepisy. Za złamanie regulaminu turyści zapłacą nawet 700 zł

03.02.2023 09:38

Władze Splitu wprowadziły nowe przepisy dla turystów, mieszkańców miasta oraz właścicieli lokali gastronomicznych, a także podwyższyły mandaty za złamanie obowiązującego regulaminu. Surowo karane będzie m.in. chodzenie po centrum miasta w bikini czy spożywanie alkoholu w miejscach publicznych.

Split, Chorwacja
fot. Shutterstock

W połowie minionego roku informowaliśmy, że Chorwacja chce wprowadzić surowe kary dla turystów. Władze gminy Baska położonej na wyspie Krk postanowiły zakazać urlopowiczom zostawiania ręcznika lub leżaka na plaży w celu zarezerwowania sobie najlepszego miejsca. Burmistrz mówił wówczas, że za tego typu praktyki będzie można dostać nawet manat. I to niemały, bo w wysokości 200 euro, czyli ponad 900 zł. 

Teraz natomiast inne miasto w Chorwacji zadecydowało o wprowadzeniu nowych przepisów. Mowa tu o popularnym wśród turystów Splicie położonym w Dalmacji nad Morzem Adriatyckim. Urlopowicze, którzy planują spędzić tu wakacje, będą musieli uważać.

Za złamanie regulaminu turyści zapłacą nawet 700 zł

Jak podaje Wirtualna Polska Turystyka, władze Splitu postanowiły podwyższyć karę za chodzenie po historycznym centrum w strojach kąpielowych, bieliźnie lub bez górnej części garderoby. Od 2023 roku za złamanie zakazu grozi mandat w wysokości 150 euro (ok. 700 zł). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że wcześniej było to 1000 kun, czyli ok. 615 zł. Zasada, która została wprowadzona kilka lat temu, tyczy się zarówno mieszkańców miasta, jak i wypoczywających tu turystów.

Zobacz także: Chorwacja weszła do strefy Schengen i przyjęła euro. Co to oznacza dla turystów?

W strefie A (centrum kulturalno-historyczne) obowiązuje zakaz przebywania w przestrzeni publicznej w kostiumie kąpielowym, bieliźnie lub bez ubrania - brzmi zapis, cytowany przez portal croatiaweek.com.

Ale to nie koniec. Tyle samo będą musiały zapłacić osoby spożywające alkohol w miejscach publicznych. Zakazane jest również wyprowadzanie psa bez smyczy - za naruszenie tego zapisu można dostać mandat w wysokości 66 euro (ok. 310 zł). Nad przestrzeganiem nowych przepisów czuwać będzie 21 strażników gminnych.

Chorwacja. Split wprowadził nowe przepisy

Nowe przepisy nałożono również na lokale znajdujące się w historycznym centrum Splitu. Teraz właściciele takich obiektów nie mogą ustawiać przed nimi urządzeń elektroakustycznych, m.in. głośników oraz wzmacniaczy. Za złamanie regulaminu grozi kara w wysokości 1320 euro (ok. 6215 zł). Zaznaczono jednak, że dopuszczalne jest granie muzyki na żywo.

Ponadto osłony przeciwsłoneczne i markizy zamontowane w lokalach muszą być w kolorze beżowym i nie mogą być na nich widoczne żadne reklamy. Co więcej, na tarasach lokali gastronomicznych nie mogą być montowane huśtawki, kanapy i siedziska, które nie spełniają określonych wymagań.

Zobacz także: Chorwacja – co warto zobaczyć? 12 największych atrakcji turystycznych

loader

RadioZET.pl/turystyka.wp.pl/croatiaweek.com