Obserwuj w Google News

Chorwacja — wczasy na własną rękę. Jak zaplanować wymarzone wakacje? [PORADNIK]

6 min. czytania
24.06.2020 14:10
Zareaguj Reakcja

Planujesz wakacje w Chorwacji? Bardzo dobry wybór. Jeśli zamierzasz samodzielnie zorganizować swój wyjazd, podajemy kilka przydatnych wskazówek dotyczących tras do Chorwacji, noclegów, najlepszych terminów na wakacje, niezbędnych dokumentów na podróż oraz sposobów na tanie wczasy. 

Wakacje w Chorwacji
fot. Pixabay

Bardzo dobry dojazd, ogromny wybór noclegów na miejscu, gwarantowana fantastyczna pogoda i mnóstwo atrakcji turystycznych — nic dziwnego, że Chorwacja z każdym rokiem staje się coraz popularniejszym kierunkiem wakacyjnym. Dla tych, którzy planują najbliższe wczasy w tym kraju, mamy wiele przydatnych informacji. Chorwacja na własną rękę? Zdecydowanie tak!

SPIS TREŚCI:

•  Chorwacja samochodem — trasy z Polski, opłaty i przepisy drogowe

Pogoda w Chorwacji. Kiedy warto zaplanować wakacje?

Jaki nocleg w Chorwacji wybrać?

Ceny produktów i posiłków w Chorwacji

Wycieczka do Chorwacji — potrzebne dokumenty i ubezpieczenie

Jak tanio zaplanować wczasy w Chorwacji?

Chorwacja samochodem — jak dojechać i o czym pamiętać?

Wiele osób decyduje się na „Chorwację samochodem”. I nie ma się czemu dziwić, bo ten środek transportu zapewnia swobodę poruszania się, zwłaszcza że Chorwacja posiada dobrze rozwiniętą sieć autostrad i dróg ekspresowych. Trzeba jednak pamiętać, że trasa samochodem zajmuje nawet kilkanaście godzin w zależności od tego, na które miasto się zdecydujemy.

1. Trasy Polska-Chorwacja

Wybierając się do Chorwacji samochodem, mamy do wyboru dwie trasy: przez Słowację i Węgry lub przez Czechy, Austrię i Słowenię. Większość osób wybiera tę drugą możliwość, ponieważ na terenie Czech i Austrii prawie cały czas można jechać autostradami lub drogami szybkiego ruchu. A jak prezentują się trasy do konkretnych chorwackich miast? 

•    Kraków- Zagrzeb — ok. 830 km, Warszawa-Zagrzeb — 1070 km
•    Kraków- Split — ok. 1200 km, Warszawa-Split — ok. 1460 km
•    Kraków- Dubrownik — ok. 1410 km, Warszawa-Dubrownik — ok. 1650 km

Chorwacja mapa
fot. Shutterstock

Zobacz także:  Chorwacja – co warto zobaczyć? 12 największych atrakcji turystycznych

2. Opłaty drogowe i ceny paliw w Chorwacji

Przejeżdżając przez Czechy, Słowację, Austrię oraz Węgry, praktycznie nie da się ominąć autostrad i dróg szybkiego ruchu, które są płatne — konieczne jest zakupienie odpowiedniej winietki naklejanej na szybę samochodu. Winiety najwygodniej kupić na stacjach benzynowych przy autostradzie w danym kraju. Ceny za winiety 7- lub 10-dniowe wynoszą kolejno: Czechy — ok. 11 euro, Słowacja — ok. 10 euro, Austria — ok. 9 euro oraz Węgry — ok. 17 euro. Trzeba doliczyć też koszty za autostrady w Chorwacji.

Przed wyjazdem na wakacje warto sprawdzić aktualne ceny paliw na większych stacjach w Chorwacji i po drodze do niej.

3. Przepisy drogowe w Chorwacji

Limity prędkości są takie jak w Polsce, a dozwolony poziom zwartości alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Na autostradach obowiązują ograniczenia prędkości do 130 km/godz., do 110 km/godz. na drogach szybkiego ruchu i do 50 km/godz. na terenach zabudowanych. Warto szczególnie zwracać uwagę na to, gdzie parkujemy — pozostawienie samochodu w niedozwolonych miejscu grozi odholowaniem lub wysokimi karami pieniężnymi.

W Chorwacji nie ma obowiązku całorocznej jazdy na światłach mijania, jednak niezbędna będzie nam w samochodzie wyposażona apteczka, gaśnica (z ważną homologacją) oraz kamizelka bezpieczeństwa. Jeżeli poruszamy się camperem lub przyczepą campingową, nie zapomnijmy o oryginale umowy najmu i ubezpieczeniu uwzględniającym ilość przewożonych osób. Podobnie jak w Polsce, aby jednocześnie prowadzić samochód i rozmowę telefoniczną, niezbędne jest wyposażenie się w zestaw głośnomówiący.

4. A może Chorwacja samolotem?

To najszybsza opcja transportu do Chorwacji, ale opłacalna tylko wtedy, jeśli uda nam się złapać bilety lotnicze w korzystnej cenie. Trzeba także doliczyć dalsze opłaty związane m.in. z transportem z lotniska.

Bezpośredni lot z Warszawy do Zagrzebia na początku kosztuje ok. 670 zł/osobę w obie strony (z linią LOT), natomiast na lotnisko w Dubrowniku ok. 780 zł.

Pogoda w Chorwacji. Kiedy warto jechać?

W Chorwacji o dobrą pogodę absolutnie nie trzeba się martwić. Najkorzystniejszy klimat panuje na wybrzeżu oraz chorwackich wyspach (w strefie śródziemnomorskiej). Lato jest tutaj upalne i suche ze średnią temperaturą w ciągu dnia ok. 30°C. Najwięcej turystów zjeżdża się do  Chorwacji w szczycie sezonu (na przełomie lipca i sierpnia) — wówczas jest najbardziej gorąco, temperatura wody sięga powyżej 20°C, ale trzeba się  przygotować na prawdziwe tłumy na plażach oraz wyższe ceny.

Dla tych, którzy chcą nieco spokojniej i taniej spędzić wakacje w Chorwacji, polecane są miesiące: maj-czerwiec lub wrzesień — bardzo dobra pogoda (ale bez nieznośnych upałów), mniej osób oraz niższe ceny.

Pogoda w Chorwacji – średnie temperatury w ciągu dnia:

• Maj – 23°C
• Czerwiec – 26°C
• Lipiec – 30°C
• Sierpień – 30°C
• Wrzesień – 24°C
• Październik – 20°C

Noclegi w Chorwacji: camping, apartamenty, kwatery czy hotel?

Baza noclegowa w Chorwacji jest doskonale rozwinięta. Znajdziemy tu liczne apartamenty, kwatery prywatne, campingi i pola namiotowe. Wybór zależy tylko od nas i naszych funduszy oczywiście.

Najtańszą opcją są campingi i pola namiotowe. Przykładowo za nocleg dla dwóch osób (z namiotem, samochodem i prądem) zapłacimy ok. 120 zł/dobę w regionie Istrii oraz Dalmacji. Najdrożej jest na chorwackich wyspach — np. na wyspie Krk musimy liczyć się z kosztem od 150 do 190 złotych. Turyści chętnie wybierają też domki na campingach, gdzie za 2-3 pokoje z kuchnią i łazienką (np. dla 6 osób) zapłacimy od 100 do 720 zł za noc (cena zależy od sezonu i standardu).

Wyspa KRK - kemping

Stara Baška, na wyspie KRK, jest jednym z najpopularniejszych miejsc kempingowych.

‧ fot. Shutterstock

Najpopularniejszym rodzajem noclegu w Chorwacji są kwatery prywatne (wybiera je 70 proc. polskich turystów). Kwatery składają się zwykle z kilku pokojów z kuchnią lub aneksem kuchennym oraz z łazienką. To doskonały wybór szczególnie dla rodzin oraz grup znajomych, którzy cenią sobie prywatność i wakacyjną niezależność. Zwykle prywatne apartamenty mają klimatyzację, internet oraz urządzenia elektryczne, jak np. pralka, czajnik czy mikrofalówka. Przed wyborem konkretnej kwatery prywatnej na Chorwacji, warto sprawdzić ich dokładne wyposażenie.

W Chorwacji nie brakuje też rozległych kompleksów hotelowych dla bardziej wymagających turystów — z własnymi basenami, barami, restauracjami i boiskami. Ceny są jednak zdecydowanie wyższe niż w przypadku campingu czy domków prywatnych — wszystko zależy więc od naszych preferencji.

Zobacz także: Park Narodowy Jezior Plitwickich: chorwacki klejnot przyrody

Jedzenie i ceny w Chorwacji

Jeśli planujesz samodzielne gotowanie podczas wakacji, warto sprawdzić wcześniej, gdzie znajdują się najbliższe supermarkety (tanią siecią jest Konzum). Ceny produktów w Chorwacji są nieco wyższe niż w tradycyjnych marketach w Polsce. Warto tutaj dodać, że oficjalną walutą jest tutaj kuna chorwacka — 1 HRK to ok. 0,59 zł. 

Dla przykładu chleb kosztuje 6-10 HRK, mleko: 6-7 HRK, masło 15-25 HRK, woda mineralna (1,5 l): 5-6 HRK, coca-cola: 14-18 HRK, gałka lodów: 3-6 HRK. Dla przypomnienia 1 HRK=0,57 PLN.

A ile w przybliżeniu wynoszą ceny w restauracjach? To wszystko zależy głównie od lokalizacji. Popularne turystycznie miejsca potrafią być dość drogie, jednak w knajpkach uczęszczanych raczej przez miejscowych ceny są porównywalne do polskich. Najdroższe restauracje i bary w Chorwacji to te usytuowane przy plaży. Pamiętajmy też, że płacąc kartą płatniczą, rachunek zostanie powiększony o 3%, dlatego lepiej korzystać z gotówki.

Chorwacja targ
fot. Shutterstock

Za kawę w knajpie zapłacimy ok. 10-13 HRK, za piwo ok. 15 HRK. Z dań obiadowych najtańszą opcją jest zupa (ok. 22 HRK), makaron z sosem (45-55 HRK), a konkretniejsze posiłki, np. danie mięsne z warzywami czy owoce morza to koszt nawet do 80 HRK.

Chorwacja — potrzebne dokumenty i ubezpieczenie

Do Chorwacji możemy wjeżdżać na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Na terenie kraju można przebywać bez wizy do 90 dni — jeśli planujemy dłuższy pobyt, musimy zgłosić się do odpowiedniego w miejscu pobytu urzędu miasta/gminy.

Jeżeli wybieramy się w podróż samochodem, ważne jest sprawdzenie terminu ważności ubezpieczenia OC oraz ważności badania technicznego pojazdu. W przypadku ubezpieczenia zdrowotnego zalecane jest ubezpieczenie się na wypadek choroby i od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW). Aby móc bezpłatnie korzystać ze służby zdrowia w Chorwacji, potrzebny jest dokument potwierdzający nasze ubezpieczenie w NFZ — Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Turyści z Polski w nagłych wypadkach objęci są podstawową opieką medyczną (ale nie prywatną czy dentystyczną).

Sposoby na tanie wakacje w Chorwacji

1. Im dalej od plaży, tym taniej. Dotyczy to zarówno noclegów, jak i knajpek. Okazuje się, że posiłek dla dwóch osób w nadmorskiej restauracji może kosztować nawet 200 HRK (średnia cena w innych miejscach to 100 HRK). Z kolei w nadmorskim barze cena piwa może być trzykrotnie wyższa niż w pobliskim sklepie.

2. Najdrożej jest na wyspach. Jeśli planujecie zarezerwowanie miejsca na campingu na jednej z chorwackich wysp, koniecznie zabierzcie ze sobą kuchenkę — gotowanie na własną rękę znacznie obniży koszt wyjazdu.

3. Ceny na targach różnią się w zależności od pory dnia. Najtaniej jest w godzinach porannych oraz w środku targowiska, najdrożej po południu i na obrzeżach targu.

4. Wyższe ceny są w szczycie sezonu — na przełomie lipca i sierpnia, wtedy też turystów jest najwięcej. Jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, warto pomyśleć o wakacjach w czerwcu lub wrześniu — dobra pogoda jest również gwarantowana.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

•  Park Narodowy Krka: zwiedzanie najpiękniejszego parku Chorwacji

•  Czarnogóra. Oto 6 najpiękniejszych miejsc

•  Park Narodowy Jezior Plitwickich: chorwacki klejnot przyrody

•  Wakacje w Chorwacji a koronawirus. Co warto wiedzieć przed podróżą?

___

RadioZET.pl/NC