,

Ważne zmiany dla turystów w Chorwacji. Koniec z kontrolami na lotniskach

27.03.2023 10:00

Turyści planujący podróż do Chorwacji mogą liczyć na kolejne ułatwienia. Od 26 marca w chorwackich portach zostały zniesione kontrole paszportowe dla obywateli UE. To oznacza, że pasażerowie mogą znacznie szybciej, bez stania w długich kolejkach, przekroczyć granicę. 

Chorwacja - lotnisko
fot. Albin Marciniak/East News

Przypomnijmy, że Chorwacja od 1 stycznia 2023 roku dołączyła do strefy Schengen. Od początku roku zostały zniesione wszystkie kontrole na granicach lądowych i morskich ze Słowenią, Węgrami i Włochami. Podróżni podczas przekraczania granicy Chorwacji samochodem nie muszą się już legitymować dowodem osobistym czy paszportem i mogą tym samym uniknąć stania w korkach.

Na zniesienie tych przepisów w przypadku lotnisk trzeba było poczekać do 26 marca. W końcu zmiany weszły w życie. To dobra wiadomość dla Polaków, biorąc pod uwagę fakt, że to jeden z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród turystów z naszego kraju. 

Chorwacja. Znikają kontrole na lotniskach

Wraz z wejściem w życie nowego, letniego rozkładu lotów podróżni z Unii Europejskiej mogą cieszyć się większą swobodą na lotniskach. Od 26 marca zostały zniesione wszystkie kontrole na wewnętrznych granicach w chorwackich portach lotniczych. To doskonała informacja dla pasażerów, bo pozwoli znacznie szybciej przekroczyć granicę.

Już wcześniej ambasada RP w Zagrzebiu przypominała, że zniesienie kontroli granicznych/paszportowych na lotniskach nie zwalnia z obowiązku posiadania przy sobie ważnego dokumentu tożsamości podczas podróży i pobytu na terytorium Chorwacji. Podkreślono, że dowód osobisty czy paszport będzie niezbędny w przypadku wizyty u lekarza czy innych, nieszczęśliwych wypadków. Dowód tożsamości potrzebny jest także m.in. podczas zameldowania w hotelu czy apartamencie.

O ważnych zmianach dla turystów poinformowało na Facebooku Lotnisko Chopina w Warszawie. "Chorwacja została członkiem strefy Schengen 1 stycznia 2023 roku, natomiast zmiany związane z przekraczaniem granicy na lotniskach bez kontroli paszportowej zostały wdrożone wraz z nowym - letnim - rozkładem lotów" –  czytamy we wpisie. 

loader

Inną ważną zmianą, o której muszą pamiętać turyści, jest to, że Chorwacja od 1 stycznia przyjęła euro. Oficjalną walutą nie jest już kuna chorwacka - tak jak to było do tej pory. Władze tego popularnego bałkańskiego kraju wierzą, że dołączenie do strefy Schengen i wprowadzenie euro powinno w ciągu najbliższego roku znacząco przyczynić się do dalszej stabilizacji ruchu turystycznego i pełnego powrotu do poziomu sprzed pandemii.

Jak podaje portal Fly4free, powołując się na dane Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w ostatnim pełnym raportowanym 2021 roku do Chorwacji w ruchu regularnym poleciało ponad 200 tys. Polaków. W ubiegłym roku kierunek ten cieszył się jeszcze większą popularnością – w trzech pierwszych kwartałach 2022 roku na chorwackich lotniskach wylądowało prawie 330 tys. polskich turystów.

Źródło: Fly4free, Lotnisko Chopina

Makarska, Chorwacja
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock

Logo radiozet Dzieje się