Chorwacja wchodzi do strefy Schengen. Wielkie zmiany dla turystów

09.12.2022 14:45

Już od początku roku zasady wjazdu do Chorwacji zostaną zmienione. Wszystko przez to, że kraj w końcu dołącza do strefy Schengen. Zobaczcie, o czym będą musieli pamiętać turyści.

Chorwacja
fot. Shutterstock

W połowie listopada pisaliśmy o tym, że w Parlamencie Europejskim odbyło się głosowanie za wejściem Chorwacji do strefy Schengen. Większość europosłów zdecydowała o tym, że kraj dołączy do tego obszaru. Jednak nie wiadomo było, kiedy to nastąpi.

Teraz padła konkretna data wejścia kraju do obszaru. Przypominamy, że wraz z wejściem Chorwacji do Schengen w życie wejdą zmiany dla turystów. Z pewnością ułatwią one podróżowanie.

Zobacz także: Dwa państwa nie wejdą do strefy Schengen. Zdecydowało weto Austrii

Chorwacja wchodzi do strefy Schengen. Wielkie zmiany dla turystów

Już 1 stycznia 2023 roku Chorwacja wejdzie do strefy Schengen. Idą za tym duże zmiany dla podróżnych. Obszar ten bowiem charakteryzuje się tym, że nie obowiązują w nim kontrole na granicach państw członkowskich. I choć kraj będzie należał do wspólnoty od początku nowego roku, turyści będą mogli skorzystać z wynikających z tego wszystkich przywilejów dopiero pod koniec marca.

Podróżni przekraczający granice lądowe w strefie Schengen nie będą musieli się legitymować i nie czekają ich żadne kontrole. Warunkiem jest bycie obywatelem jednego z państw UE i posiadanie dowodu osobistego. Niestety osoby podróżujące samolotami będą musiały chwilę poczekać na to, aż zmiany wejdą w życie także w tej sferze.

Kontrole w portach lotniczych mają zostać zniesione dopiero pod koniec marca. Turyści będą mogli skorzystać z nowych przywilejów od 26 marca.

Obecnie strefa Schengen obejmuje 26 krajów - 22 członków UE, Islandię, Szwajcarię, Liechtenstein i Norwegię. Od początku 2023 roku będzie przynależeć do niej również Chorwacja. O wejście do obszaru wciąż starają się Rumunia oraz Bułgaria, a Cypr i Irlandia pozostają poza tą wspólnotą.

loader