Popularny kraj wyda miliony na dopłaty dla linii lotniczych. Tanie loty będą dostępne przez lata

16.01.2023 09:39

Cypr chce przyciągnąć do swojego kraju jeszcze więcej turystów. Władze tego wyspiarskiego kraju planują przeznaczyć ponad 165 mln euro na dopłaty do tanich linii lotniczych, by zachęcić do podróży do Pafos i Larnaki. Program dopłat dla przewoźników ma obowiązywać do 2027 roku.

Cypr - turyści
fot. Shutterstock

Cypr, po wielu trudnościach wywołanych najpierw wybuchem pandemii, a następnie wojną w Ukrainie, znów przyciąga tłumy turystów. Z najnowszych danych Urzędu Statystycznego wynika, że od stycznia do listopada 2022 roku wyspę Afrodyty odwiedziło 3,09 mln zagranicznych gości. Sporą grupę stanowili Polacy – w zeszłym roku do tego wyspiarskiego kraju przyjechało aż 164 tysiące podróżnych z Polski. To aż o 126 procent więcej niż w 2019 roku.

Chociaż ostatnie wyniki są zadowalające, cypryjskie władze chciałyby ściągnąć do siebie jeszcze więcej turystów. Poprzez specjalny program dopłat zamierzają zachęcić linie lotnicze i touroperatorów do zwiększenia liczby lotów. 

Cypr przeznaczy 165 mln euro na dopłaty do tanich linii lotniczych

Rząd Cypru w porozumieniu z Hermes Airports, czyli operatorem lotnisk w Pafos i Larnace, kilka tygodni temu przyjął specjalny program, który pozwoli przyciągnąć więcej turystów. W ramach tego programu linie lotnicze, które będą realizować loty na cypryjskie porty, otrzymają 165,6 mln euro dopłat. Operator lotnisk i rząd mają podzielić się tymi kosztami mniej więcej po połowie. 

Celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby połączeń lotniczych z/na Cypr. Jest to jednocześnie kontynuacja pomysłu z poprzednich lat. Władze liczą na to, że dzięki dopłatom liczba podróżnych przybywających na wyspę Afrodyty zwiększy się z 9,2 mln do 13,7 mln w 2027 roku. To oczywiście ma wzmocnić tamtejszą branżę turystyczną. Wdrożeniem programu zajmie się wspomniana firma Hermes.

Eksperci spodziewają się, że na dopłatach skorzystają głównie tanie linie lotnicze, również te działające w Polsce. Obecnie z kilku lotnisk z naszego kraju lata do Pafos Ryanair – z Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Modlina i Wrocławia. Z kolei do Larnaki można polecieć z linią Wizz Air z Katowic, Gdańska, Krakowa, Warszawy i Wrocławia.

Zobacz także: Polacy chcą spędzić ferie zimowe na plaży. Te kierunki będą turystycznymi hitami

Cypr: niezwykły kraj na Morzu Śródziemnym

Cypr jest trzecią co do wielkości wyspą na Morzu Śródziemnym. To doskonałe miejsce na wakacje o każdej porze roku, czemu sprzyja śródziemnomorski klimat z gorącym, suchym latem oraz łagodnymi zimami. Na miejsce przyciągają nie tylko plaże, ale także wspaniałe krajobrazy i bogactwo zabytków.

Jednym z najpopularniejszych punktów na wyspie jest Skała Afrodyty. To tu z piany morskiej miała wyłonić się Afrodyta – grecka bogini miłości oraz piękna. Skała ta jest otoczona zachwycającą lazurową wodą, a tuż obok niej znajduje się piękna, kamienista plaża. Warto zwiedzić także Półwysep Akamas, miasto Pafos oraz imponujące góry Troodos. Znajdzie się też wiele miejsc dla wielbicieli słonecznego wypoczynku. 

Źródło: Fly4free

loader