Obserwuj w Google News

To był najbardziej oblegany długi weekend w 2022 roku. Jak Polacy spędzili 11 listopada?

3 min. czytania
18.11.2022 10:24
Zareaguj Reakcja

Poziom zainteresowania wyższy niż przed pandemią, rezerwacje zrobione z dużym wyprzedzeniem i najbardziej oblegany przez turystów długi weekend w 2022 r. – tak podsumowuje 11 listopada portal Travelist.pl. Okazuje się, że mimo wysokich cen Polacy nie zrezygnowali w tym czasie wyjazdów. Największą popularnością cieszyły się nadmorskie i górskie miejscowości. 

Świeradów-Zdrój, turyści
fot. Joanna Gajcy/East News

Długi weekend listopadowy jest już za nami. Jeden dodatkowy dzień wolny od pracy, w tym przypadku 11 listopada, był dla wielu Polaków doskonałą okazją na zorganizowanie sobie urlopu. Okazuje się, że spora część osób zaplanowała urlop w kraju. Gdzie było najwięcej turystów i ile trzeba było średnio zapłacić za pobyt w tym roku? 

Zobacz także:  Ferie zimowe 2023 pod znakiem drożyzny. Polacy wstrzymują się z rezerwacjami

Najbardziej oblegany długi weekend w 2022 roku

Okazuje się, że końcówka roku jest dla Polaków najlepszym momentem na krótki, weekendowy urlop. Porównując poziomy rezerwacji do długiego weekendu w maju, czerwcu czy sierpniu, ten w listopadzie był najbardziej obleganym. Biorąc pod uwagę liczbę transakcji pomiędzy drugim najchętniej kupowanym terminem, czyli tzw. czerwcówką, a weekendem 11 listopada, było prawie 30 proc. różnicy.

– Wydawać by się mogło, że ogólny wzrost kosztów życia wpłynie na ceny listopadowych noclegów. Na szczęście hotelarzom udało się utrzymać je w ryzach, sprawiając, że miniony długi weekend był najtańszym w 2022 r. (choć wciąż bardziej kosztownym niż w poprzednich latach). Klienci naszego serwisu średnio płacili za dobę w hotelu o ok. 15 proc. mniej niż w trakcie długiego weekendu w sierpniu – mówi Eliza Maćkiewicz, Head of Commercial w Travelist.pl.

Poziomy wyszukiwania terminów w okolicach 11 listopada pokazują, że zainteresowanie tegorocznym długim weekendem niewiele ustępowało wartościom z 2021 r. i było nawet wyższe niż przed pandemią. Jednocześnie liczba transakcji dokonanych przez klientów Travelist.pl była mniejsza o 25 proc. w porównaniu do poprzedniego roku, w którym ceny noclegów były zdecydowanie niższe. Podczas gdy w 2021 r. za jedną noc w pokoju hotelowym płaciliśmy średnio 374 zł, tak obecnie było to o 80 zł więcej.

Redakcja poleca

Gdzie najczęściej wypoczywali Polacy?

Najchętniej wybieranym kierunkiem na długi weekend listopadowy był wg Travelist.pl Bałtyk, zbierając ponad 34 proc. rezerwacji. Polacy podróżowali przede wszystkim do Kołobrzegu, Gdańska, Mielna i Międzyzdrojów.

Kolejne w zestawieniu były city breaki, na które zdecydowało się około 28 proc. klientów portalu Travelist.pl. Najczęściej wybieranym miastem był Kraków.

Dużą popularnością cieszyły się też góry, dokąd skierowało się 27 proc. turystów. Tutaj królowały Szklarska Poręba, Świeradów-Zdrój, Wisła i ex aequo Karpacz oraz Zakopane.

To właśnie południe kraju okazało się najdroższe, osiągając średnią kwotę za nocleg na poziomie 496 zł. Za pobyt nad morzem turyści zapłacili blisko 470 zł, a za noc w miejskim hotelu o 100 zł mniej.

Rezerwacje z wyprzedzeniem

Jednym z trendów utrzymujących się od wybuchu pandemii jest dokonywanie rezerwacji w trybie last minute. Wcześniejsze analizy danych portalu Travelist.pl wskazywały, że turyści podejmowali decyzję o wyjeździe z dnia na dzień, rezerwując miejsca noclegowe tuż przed planowanym terminem podróży. W przypadku minionego długiego weekendu listopadowego było nieco inaczej.

– Praktycznie pierwszy raz od 2020 r. zauważyliśmy, że klienci Travelist.pl kupowali pobyty z większym wyprzedzeniem, podobnym do tego w 2019 r. Większość turystów zaplanowała swój listopadowy wyjazd nawet z miesięcznym lub dwumiesięcznym wyprzedzeniem – dodała Eliza Maćkiewicz.

O tym, że z rezerwacjami nie warto zwlekać do końca, specjaliści z portalu przypominali już wiele razy. Potwierdziły to także dane z tegorocznych wakacji, kiedy ceny za pobyty hotelowe niestety nie spadały wraz ze zbliżającym się wybranym terminem podróży.

Kaszuby
5 Zobacz galerię
fot. Shutterstock/ na zdj. Kaszuby