Do Rosji wciąż przyjeżdżają turyści z zagranicy. Najnowsze dane mogą zaskoczyć

18.01.2023 09:51

Rosyjskie Stowarzyszenie Touroperatorów (ATOR) przekazało w ostatnim komunikacie najnowsze dane dotyczące liczby turystów zagranicznych, którzy odwiedzili Rosję w 2022 roku. Biorąc pod uwagę wydarzenia związane z napaścią wojsk rosyjskich na Ukrainę, może dziwić fakt, że ktokolwiek chce przyjeżdżać w celach turystycznych do kraju agresora.

Plac Czerwony w Rosji
fot. Leue, Holger/Travel Collection/East News

Od lutego 2022 roku, a dokładniej od momentu wybuchu wojny w Ukrainie, sytuacja na świecie mocno się zmieniła. Z powodu sankcji nałożonych przez Zachód zagraniczne podróże z oraz do Rosji stały się mocno utrudnione. Europa i wiele innych państw wprowadziły zakaz korzystania z przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych. Rosja odpowiedziała tym samym, zamykając niebo dla wielu zagranicznych przewoźników.

Podczas gdy jedni omijają szerokim łukiem kraj rządzony przez Putina, niektórzy nadal podróżują tam w celach turystycznych. Rosyjskie Stowarzyszenie Touroperatorów opublikowało dane, które mogą niektórych mocno zaskoczyć.

Do Rosji nadal przyjeżdżają turyści. Dane mogą zaskoczyć

Według danych ATOR-u z 9 miesięcy 2022 r. do Federacji Rosyjskiej przyjechało 147,4 tys. cudzoziemców w celach turystycznych. To o 99,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2019 r. i o 16 proc. mniej niż w pandemicznym 2021 roku.

Jeśli chodzi o wyniki dotyczące krajów, z których turyści w ciągu trzech kwartałów 2022 roku najczęściej napływali do Rosji, to na pierwszym miejscu znaleźli Niemcy - 18,3 tys. odwiedzin. Dla porównania, przez 9 miesięcy 2019 r. niemieccy obywatele odwiedzili Rosję w celach turystycznych 465 tys. razy.

Drugie miejsce to ruch turystyczny z Turcji – 15,8 tys. przyjazdów. Na trzeciej pozycji pojawił się Iran z 12 tys. odwiedzin.

Pierwsze miejsce na liście krajów przyjeżdżających do Rosji, czyli Niemcy, może mocno zaskakiwać. Jak wyjaśnia portal Russian Travel Digest, w obu krajach żyją diaspory, stąd tak duży ruch dotyczy wyjazdów do rodziny mieszkającej w drugim kraju.

Dodano, że według czołowych touroperatorów turystyka grupowa przyjazdowa do Rosji w 2022 roku istniała jedynie "na poziomie błędu statystycznego".

Zobacz także: Rosyjskie linie odcięte od muzyki i filmów. Pasażerom zaproponowano zaskakującą "alternatywę"

Czwarty kwartał dla turystyki przyjazdowej jest zwykle jeszcze niższy, dlatego do końca 2022 r. liczba wszystkich podróżnych przyjeżdżających do Rosji w celach turystycznych może wynieść ok. 180 tysięcy.

Perspektywy wznowienia masowej turystyki przyjazdowej do Rosji biura podróży wiążą z kilkoma czynnikami - zniesieniem covidowych ograniczeń w podróżowaniu obywateli Chin za granicę (przed wybuchem pandemii Chińczycy stanowili największą grupę turystów), uruchomienie e-wizy oraz wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli z listy "krajów przyjaznych" (na takiej liście znajdują się nie tylko Chiny, ale też Indie i kraje arabskie).

Konieczne jest także wprowadzenie zmian związanych z możliwością bezgotówkowego płacenia za towary i usługi przez cudzoziemców w Rosji (uruchomienie kart przedpłaconych).

Źródło: russtd.com, Onet

loader