Obserwuj w Google News

Droga do Morskiego Oka całkowicie zamknięta. TPN wydał komunikat

2 min. czytania
18.09.2023 09:27
Zareaguj Reakcja

Turyści przebywający obecnie w górach powinni zapoznać się z najnowszym komunikatem Tatrzańskiego Parku Narodowego. Władze TPN przypomniały o zamknięciu szlaku prowadzącego nad Morskie Oko. Utrudnienia potrwają do piątku, co – z uwagi na popularność tej górskiej trasy – może pokrzyżować plany wielu odwiedzającym.

Droga do Morskiego Oka zamknięta
fot. Pawel Murzyn/East News

Minęły już dwa tygodnie od zakończenia wakacji, jednak nie brakuje osób, które chcą maksymalnie wykorzystać słoneczną pogodę we wrześniu. Prawdziwe oblężenie przeżywają obecnie Tatry. Jedną z najchętniej uczęszczanych tras jest droga nad Morskie Oko.

Od poniedziałku 18 września rozpoczyna się remont głównego szlaku prowadzącego nad to tatrzańskie jezioro. Chodzi o 1-kilometrowy odcinek w dół od Włosienicy. Popularny wśród turystów trakt będzie całkowicie zamknięty.

Redakcja poleca

Droga nad Morskie Oka zamknięta. Utrudnienia potrwają do 22 września

Jak zapowiadał już w minionym tygodniu Tatrzański Park Narodowy, od poniedziałku do piątku (18-22 września) zostania zamknięta droga nad Morskie Oko na odcinku Wodogrzmoty Mickiewicza – Włosienica zarówno dla ruch pieszego, jak i kołowego. Nie będą też kursowały przewozy konne. Na remontowanym fragmencie planowane jest wylewanie nowego asfaltu.

Turyści będą mogli jedynie poruszać się na odcinku od Palenicy Białczańskiej do zielonego szlaku w kierunku Doliny Pięciu Stawów Polskich, a także do Roztoki. Z kolei do Morskiego Oka dojście będzie możliwe jedynie od strony Doliny Pięciu Stawów – przez Świstówkę Roztocką oraz przez Szpiglasową Przełęcz. Szlak ten jest jednak dłuższy i bardziej wymagający. 

Z uwagi na zmieniającą się pogodę zaplanowany harmonogram prac na drodze do Morskiego Oka może ulec zmianie. Parkingi w rejonie szlaku do Morskiego Oka, czyli na Palenicy Białczańskiej i Łysej Polany, będą otwarte przez cały czas trwania remontu traktu.

Aktualne warunki w Tatrach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są dobre. Jednak miejscami na szlakach jest mokro, a na odcinkach leśnych zalega błoto. W wyższych partiach Tatr jest ślisko, zwłaszcza w godzinach porannych, na północnych stokach oraz w miejscach zacienionych. TPN przypomina o zachowaniu szczególnej ostrożności, ponieważ poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości. W partiach graniowych momentami wieje silny wiatr.

Na szlaku pomiędzy Halą Ornak a Przełęczą Iwaniacką są uszkodzone poręcze mostków. Warto zatem być uważnym, planując wyprawę w te rejony. Na odcinku Drogi pod Reglami między Kirami a Małą Łąką oraz na szlaku żółtym na odcinku Sucha Przełęcz – dolna stacja kolei krzesełkowej w Dolinie Gąsienicowej występują utrudnienia z powodu remontu.

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

Nie przegap