Duże lotniska w Europie wprowadzają zmiany dotyczące kontroli bagażu. Turyści będą mieli łatwiej

12.12.2022 10:46

Szykuje się prawdziwa rewolucja w podróżowaniu. Już niedługo na wielu lotniskach nie trzeba będzie stosować się do limitu płynów w bagażu, a także nie trzeba będzie wyciągać kosmetyków podczas kontroli bezpieczeństwa. Zobaczcie, kiedy i gdzie zasady te wejdą w życie.

Lotnisko na Majorce
fot. JAIME REINA/AFP/East News

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że jedno z europejskich lotnisk już niebawem zniesie limit płynów w bagażu podręcznym. Taka zmiana zdecydowanie ułatwi podróżowanie i przyspieszy cały proces odprawy, która odbywa się na lotnisku. Na tym jednak nie koniec dobrych wiadomości dla turystów wybierających środek transportu w postaci samolotu.

Okazuje się, że kolejne porty lotnicze również przygotowują rewolucję, która znacznie usprawni przechodzenie przez całą procedurę kontrolną. Zobaczcie, co niebawem zmieni m.in. lotnisko na Majorce czy w Irlandii.

Duże zmiany na lotniskach. Turyści będą łatwiej przechodzić kontrolę bagażu

Port lotniczy na Majorce szykuje dla podróżnych zmiany. Zamierza bowiem znieść kontrolę płynów w bagażu podręcznym. Prócz tego podróżni nie będą musieli wyjmować sprzętów elektronicznych ze swoich plecaków podczas całej procedury. To z pewnością usprawni pracę na lotnisku. Skąd taki pomysł? Otóż lotnisko Palma de Mallorca jest bardzo oblegane przez turystów, a dzięki takim zmianom ruch ten będzie bardziej płynny. W dodatku możliwe będą one dzięki instalacji tutaj nowoczesnych skanerów 3D, które pokazują, co podróżny ma w bagażu, bez konieczności wyciągania całego ekwipunku.

Zanim jednak rewolucja ta wejdzie w życie, jeszcze chwilę będziemy musieli na nią poczekać. Jak podaje portal Fly4free, plan modernizacji obejmuje bowiem aż 4 lata i bardzo dużo pieniędzy. Warto dodać też, że prace będą prowadzone głównie w okresie jesienno-zimowym, bo wtedy przebywa tu mniej turystów.

To bardzo ważna inwestycja, bo lotnisko nie było praktycznie modernizowane od 25 lat - mówi Tomas Melgar, dyrektor lotniska, cytowany przez fly4free.pl.

Dotychczas na instalację wyjątkowych skanerów 3D zdecydowały się przede wszystkim porty w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Niektóre z nich już korzystają z takich urządzeń - np. lotnisko w Shannon czy w London City. Inne mają czas do połowy 2024 roku, aby wdrożyć taką zmianę.

Takie plany ogłosiły też m.in. lotniska w Dublinie i Cork. W tutejszych portach również ma zostać wykorzystana opisana wyżej technologia, która pozwoli na dokładne sprawdzenie bagażów podróżnych bez konieczności wypakowywania toreb. Na razie rozwiązania takie są tutaj testowane, a na stałe będzie można z nich korzystać maksymalnie na początku 2024 roku.

Co o tym sądzicie?

Źródło: Fly4free

loader