Obserwuj w Google News

Duże zmiany w Tatrach. Nowe przepisy wejdą w życie 15 grudnia

3 min. czytania
23.11.2023 15:15
Zareaguj Reakcja

Tatrzański Park Narodowy na Słowacji (TANAP) wprowadza nowe, bardziej restrykcyjne przepisy dla turystów. Urlopowicze nie będą mogli m.in. wędrować po szlakach z psami. Prace nad zmianami zasad trwały kilka lat.

Duże zmiany dla turystów w Tatrach. Nowe przepisy wejdą w życie 15 grudnia
fot. Albin Marciniak/East News

- Po ponad sześciu latach procesu wspólne wysiłki przyrodników zostały zakończone, w wyniku czego powstały jasne zasady poruszania się zwiedzających w najstarszym parku narodowym na Słowacji. Może zmiany nie każdemu odpowiadają, ale faktem jest, że odzwierciedlają kompromis pomiędzy interesami ochrony przyrody, a żądaniami grup interesu korzystających z terenu parku narodowego - powiedział zastępca dyrektora Zarządu TANAP z siedzibą w Tatrzańskiej Łomnicy, Peter Spitzkopf.

Jak dodał, "Przed nami dużo ciężkiej pracy, która powinna doprowadzić do stopniowego wprowadzenia i stosowania nowych zasad. Dlatego też przez pierwszy rok funkcjonowania nowych przepisów będziemy się starać być tolerancyjni wobec turystów i mamy nadzieję, że oni także będą wobec nas wyrozumiali".

Redakcja poleca

Tatrzański Park Narodowy na Słowacji wprowadza nowe przepisy. Co się zmieni?

Nowe przepisy wejdą w życie 15 grudnia 2023 roku. Zgodnie z nimi nie będzie można już wprowadzać psów na wysokogórskie szlaki - w rejony, gdzie występują kolonie świstaków i kozic oraz duże drapieżniki i inne rzadkie, zagrożone gatunki. Miejsca te mają być odpowiednio oznaczone. Do tej pory wielu naszych rodaków chcących wędrować po Tatrach ze swoimi czworonogami, jechało właśnie na stronę słowacką. Przypomnijmy, że po polskiej stronie od wielu lat obowiązuje zakaz wprowadzania psów i innych zwierząt domowych. Dozwolone jest chodzenie z pupilami wyłącznie w Dolinie Chochołowskiej.

Ważne zmiany pojawią się również w obszarze zimowej turystyki. Do tej pory wysokogórskie szlaki po stronie słowackiej były zamykane na okres od 1 listopada do 15 czerwca. Teraz czas ten zostanie skrócony o 15 dni - szlaki będą nieczynne od 1 listopada do 31 maja. Dolina Juraniowa w Tatrach Zachodnich ma być natomiast zamykana od 1 listopada do 30 kwietnia. Najkrócej, bo od 15 grudnia do 30 kwietnia, nieczynna będzie Dolina Mięguszowiecka do wysokości Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą.

Specjalne ograniczenia będą dotyczyły wysokogórskich szlaków. Zimą z terenu Doliny Staroleśnej, Doliny Kieżmarskiej, Łomnickiego Stawu możliwe będzie wejście tylko ze specjalistycznym sprzętem wspinaczkowym i nartami na Baranią Przełęcz, Czerwoną Ławkę, Żleb Kartarika czy Filmarski Żleb.

Zobacz także:  71-latek zmarł w górach. Pies przez dwa miesiące czuwał przy ciele właściciela

Nowe przepisy określają też tereny dla narciarstwa zjazdowego, które można uprawiać wyłącznie na oznakowanych i wytyczonych obszarach, tj. trasach ośrodków narciarskich wyposażonych w wyciągi, zgodnie z regulaminem funkcjonowania danego ośrodka. Również narciarstwo biegowe będzie można uprawiać tylko na ściśle wyznaczonych terenach. Z kolei zimową wspinaczkę i tzw. skialpinizm będą mogli uprawiać wyłącznie narciarze - alpiniści, którzy dokonają wcześniejszej rejestracji on-line na stronie Zarządu TANAP. Będą oni musieli przedstawić stosowne uprawnienia alpinistyczne.

Zmiany w słowackim Tatrzańskim Parku Narodowym 

To nie koniec zmian. Nowe przepisy pozwolą również na poruszanie się rowerami po większej ilości tras. Dodatkowo istniejące ścieżki zostaną rozbudowane. Od 15 grudnia poszerzone mają być też obszary dla turystyki wodnej, czyli dla spływów kajakowych i pontonowych. Ustalone będą również zasady tzw. geocachingu - gier terenowych na terenie TANAP.

Ponadto w pobliżu schronisk zostaną poszerzone strefy, gdzie będą mogli przebywać turyści na krótkotrwały wypoczynek. Do tej pory urlopowicze mogli relaksować się tylko w ściśle określonych miejscach w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów.

Źródło: Radio ZET/PAP(Szymon Bafia)

Nie przegap