Obserwuj w Google News

Europejski kraj chce wprowadzić nowy podatek lotniczy. Opłata ma wynieść nawet 230 zł

2 min. czytania
13.11.2023 13:57
Zareaguj Reakcja

Kolejny kraj w Europie - tym razem Dania - zamierza wprowadzić podatek lotniczy. Nowa opłata ma obejmować wszystkich pasażerów, a jej wysokość będzie wahać się od 37 do nawet 232 zł. "Sektor lotniczy w Danii musi zmniejszyć swój ślad klimatyczny i skierować się w stronę zielonej przyszłości" - mówi minister ds. klimatu i energii. 

Europejski kraj chce wprowadzić nowy podatek lotniczy. Opłata ma wynieść nawet 230 zł
fot. Marcin Nowak/REPORTER/EASTNEWS

Pod koniec maja br. informowaliśmy, że Islandia chce wprowadzić podatek lotniczy. Jeżeli ustawa wejdzie w życie, linie za każdego pasażera będą musiały płacić dodatkowo po 200 koron islandzkich (około 6 złotych). Minister infrastruktury Sigurður Ingi Jóhannsson twierdzi, że nowe świadczenia wygenerują wpływy budżetowe w wysokości około 1,5-2 mld koron islandzkich (45-60 mln zł) w skali roku.

Teraz okazuje się, że o wprowadzeniu podatku lotniczego myśli również inny kraj w Europie, a konkretnie Dania. Pomysł ten został przedstawiony przez rząd w miniony czwartek 9 listopada. O sprawie informuje agencja Reuters.

Redakcja poleca

Nowy podatek lotniczy w Danii. Pasażerowie nie będą zadowoleni

Nowy podatek lotniczy ma być wprowadzany stopniowo, począwszy od 2025 roku. Jego wysokość będzie różna i będzie zależeć od długości lotu. W przypadku podróży po Europie opłata ma wynosić około 9 dolarów, czyli niewiele ponad 37 złotych. Podatek za loty na średnich dystansach to 34 dolary (ok. 141 zł), a na długich 56 dolarów (ok. 232 zł). 

Rządzący spodziewają się, że nowe świadczenia wygenerują roczne wpływy budżetowe w wysokości 1,2 mld koron, czyli ok. 713 mln zł. Część tych pieniędzy ma pomóc sfinansować ekologiczną transformację sektora. Władze Danii chcą, aby do końca 2030 roku wszystkie loty krajowe były wykonywane wyłącznie przy użyciu ekologicznych paliw. Mowa tu m.in. o wodorze oraz biopaliwie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsza taka trasa zostanie uruchomiona już w 2025 r. Pozostałe pieniądze - jak podaje agencja Reuters - rząd przeznaczy na świadczenia dla seniorów.

"Sektor lotniczy w Danii musi - podobnie jak wszystkie inne gałęzie przemysłu - zmniejszyć swój ślad klimatyczny i skierować się w stronę zielonej przyszłości" - stwierdził w oświadczeniu minister ds. klimatu i energii Lars Aagaard.

Holandia chce wprowadzić nowy podatek lotniczy

Przypomnijmy, że nowy podatek lotniczy chce wprowadzić również Holandia. Dodatkowa opłata ma objąć pasażerów tranzytowych, którzy przesiadają się na lotnisku Amsterdam Schiphol. Propozycja została już przyjęta przez parlament, teraz musi ją zatwierdzić senat. Jeżeli tak się stanie, Holandia będzie pierwszym krajem na świecie, który zacznie pobierać takie opłaty od podróżnych.

Źródło: Radio ZET/reuters.com/tvn24.pl

Nie przegap