Obserwuj w Google News

Europejskie lotnisko znosi limit płynów w bagażu. Zasada wejdzie w życie w ciągu najbliższych miesięcy

2 min. czytania
28.11.2022 10:28
Zareaguj Reakcja

Jedno z londyńskich lotnisk już niebawem zrezygnuje z surowej zasady, która do tej pory utrudniała życie wielu pasażerom. Mowa o limicie płynów w bagażu. Okazuje się, że już na początku 2023 roku w jednym z portów lotniczych zostanie on zniesiony.

Kontrola bagażu na lotnisku
fot. Shutterstock

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że europejskie lotniska zamierzają znieść limit płynów w bagażu. Przypominamy, że do tej pory pasażerowie, którzy podróżowali z torbą podręczną - zabieraną na pokład - mogli mieć przy sobie kosmetyki zapakowane w butelki o pojemności 100 ml. Już niedługo ma się to zmienić. Jako pierwsze to rozwiązanie wprowadzają porty lotnicze w Wielkiej Brytanii. I choć mają aż 1,5 roku na dostosowanie się do decyzji brytyjskiego rządu, niektóre z nich chcą wprowadzić te zmiany jak najszybciej.

Lotnisko Londyn City, które położone jest ok. 10 km na wschód od Londynu, chce znieść limity już w kwietniu 2023 roku. Zobaczcie, co dokładnie się tu zmieni.

Redakcja poleca

Lotnisko Londyn City znosi limit płynów w bagażu. Zasada wejdzie w życie w 2023 roku

Europejskie lotniska już niebawem odejdą od kontrolowania pojemności płynów, jakie turyści zabierają ze sobą do samolotów w bagażu podręcznym. Wszystko za sprawą nowoczesnych systemów kontroli bezpieczeństwa. Zniesienie limitów usprawni całą obsługę pasażerów w portach lotniczych i zniweluje kolejki, które w ostatnim czasie osiągają w wielu miejscach na świecie ogromne rozmiary.

Brytyjski rząd poinformował o tym, że porty w kraju mają 1,5 roku na zastosowanie się do jego decyzji o zniesieniu ograniczeń. Niektóre z lotnisk już testują nowe rozwiązania - m.in. Heathrow, Gatwick oraz Birmingham. To właśnie tutaj pracownicy mają możliwość sprawdzenia bagażu za pomocą urządzeń wyświetlających obraz 3D, a nie 2D, jak do się odbywało do tej pory.

I choć większość tego typu obiektów wdroży nowe systemy kontroli w 2024 roku, jedno z lotnisk zadeklarowało, że będzie funkcjonować nowocześnie już w kwietniu 2023 roku. Mowa o Londyn City. Przedstawiciele tego miejsca zdecydowali, że już zaczynają przechodzić na nowe skanery i nowe bramki CT, które usprawnią kontrolę bezpieczeństwa.

Dzięki wprowadzeniu nowych zasad turyści nie będą musieli przelewać swoich kosmetyków do mniejszych butelek, a także kupować miniaturowych wersji ulubionych produktów. Do tego podczas kontroli nie będą musieli też wyjmować sprzętu elektronicznego z plecaków i walizek, co znacznie przyspieszy cały proces dostania się do samolotu.

Co o tym sądzicie?

Źródło: Fly4free