Obserwuj w Google News

Francja wprowadzi zakaz lotów krajowych. Komisja Europejska zatwierdziła propozycję rządu

2 min. czytania
05.12.2022 14:54
Zareaguj Reakcja

W miniony piątek Komisja Europejska zatwierdziła propozycję rządu we Francji dotyczącą wprowadzenia zakazu krótkich lotów krajowych. Początkowo przepisy będą obowiązywać wyłącznie na trzech trasach. "Jest to duży krok naprzód i jestem dumny, że Francja jest pionierem w tej dziedzinie" - powiedział minister transportu Clement Beaune.

Francja wprowadzi zakaz lotów krajowych. Komisja Europejska zatwierdziła propozycję rządu
fot. Shutterstock

O pomyśle na wprowadzenie zakazu krótkich lotów krajowych we Francji zrobiło się głośno już w minionym roku. W kwietniu 2021 r. informowaliśmy, że tamtejsi parlamentarzyści przegłosowali ten przepis - obostrzenia miały dotyczyć wszystkich tras, które można pokonać pociągiem w czasie krótszym niż 2,5 godziny. Rozwiązanie to miało być częścią ustawy klimatycznej, której celem jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 40 procent do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r. 

Propozycja francuskiego rządu początkowo miała dotyczyć ośmiu tras krajowych, ale później zmniejszoną tę liczbę do pięciu. Żeby nowe przepisy weszły w życie, wymagana jest jednak zgoda Komisji Europejskiej. Jak podaje portal tvn24.pl, w miniony piątek organ wykonawczy UE wypowiedział się w tej sprawie.

Redakcja poleca

Francja wprowadzi zakaz lotów krajowych. KE zatwierdziła propozycję rządu

Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie przepisu we Francji pod warunkiem, że jest on "niedyskryminujący, nie zakłóca konkurencji między przewoźnikami lotniczymi, nie jest bardziej restrykcyjny niż to konieczne, aby złagodzić problem". Jak podał portal fly4free.pl, zakaz może obowiązywać wyłącznie na tych trasach, na których dostępnych jest przynajmniej kilka połączeń kolejowych w ciągu dnia. Na razie więc będzie miał on zastosowanie na trzech odcinkach - pomiędzy lotniskiem Paryż Orly a portami Bordeaux, Nantes i Lyon.

Obostrzenia te w najbliższych latach mogą zostać wprowadzone jeszcze na kolejnych trzech trasach - między lotniskiem Charles'a de Gaulle'a a Lyonem i Rennes oraz między Lyonem a Marsylią. Żeby tak się jednak stało, usługi kolejowe na tych odcinkach muszą zostać poprawione. Obecnie trasy te nie spełniają wymogów, ponieważ podróżni nie mają wystarczającej oferty pociągów.

Zobacz także:  100 rajskich wysp wystawionych na sprzedaż. Archipelag obejmuje laguny i rafy koralowe

Dwie pozostałe proponowane przez francuski rząd trasy (z lotniska Charles'a de Gaulle'a do Bordeaux i Nantes) zostały wyłączone z tego zakazu, ponieważ czas podróży pociągiem na tych odcinkach wynosi więcej niż 2,5 godz.

Jest to duży krok naprzód i jestem dumny, że Francja jest pionierem w tej dziedzinie - powiedział francuski minister transportu Clement Beaune, cytowany przez portal tvn24.pl.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nowe przepisy wejdą w życie. Niewykluczone jednak, że stanie się to w 2023 r. Komisja Europejska poinformowała, że zakaz będzie obowiązywał przez trzy lata. Po tym czasie zostanie dokonany przegląd jego dalszej zasadności.

Zobacz także:  Paryż - co warto zobaczyć w stolicy Francji? Oto najlepsze atrakcje i najciekawsze miejsca

RadioZET.pl/tvn24.pl/fly4free.pl