Obserwuj w Google News

Gdańsk: co warto zobaczyć? 8 największych atrakcji turystycznych miasta

5 min. czytania
Aktualizacja 25.11.2022
14.06.2022 15:44
Zareaguj Reakcja

Gdańsk jest jednym z ulubionych celów turystów odwiedzających nadmorskie kurorty. Majestatyczne zabytki, średniowieczny port handlowy, tętniące życiem uliczki i 1000-letnia historia – to wszystko sprawia, że miasto to powinno być obowiązkowym punktem odwiedzin na mapie Polski. Co warto zobaczyć w Gdańsku? Odkrywamy największe atrakcje i zabytki. 

Gdańsk
fot. Shutterstock

Gdańsk jest stolicą województwa pomorskiego, największym polskim portem i jednocześnie największym miastem wchodzącym w skład Trójmiasta - zarówno pod względem powierzchni (263,44 km2), jak liczby ludności (ok. 470 tys. mieszkańców). 

Gdańsk, położony nad Morzem Bałtyckim, a konkretnie nad Zatoką Gdańską, uznawany jest za najbardziej atrakcyjnych punktów na turystycznej mapie Polski. Co warto tam zobaczyć w tym mieście? Odkrywamy największe atrakcje Gdańska. 

Redakcja poleca

Stare i Główne Miasto Gdańska

Spacer po Gdańsku zaczyna się i kończy przy ulicy Mariackiej, jednej z najbardziej urokliwych w Polsce, będącej częścią Głównego Miasta. Nie sposób oderwać wzroku od bogato zdobionych kamienic, w których mieszczą się galerie sztuki i kawiarnie. Ogromne wrażenie robi monumentalna Bazylika Mariacka – największa ceglana świątynia w Europie, wznoszona przez 159 lat. Wieża kościoła ma 78 metrów wysokości, a powierzchnia bazyliki prawie pół hektara. Wewnątrz świątyni uwagę zwraca niezwykły, 14-metrowy zegar astronomiczny z 1470 roku.

ulica Mariacka - Gdańsk
fot. Shutterstock

Warto odwiedzić też Stare Miasto Gdańska. Uwagę zwraca też średniowieczna bazylika św. Brygidy, gdzie modlili się robotnicy strajkujący w sierpniu 80’. W pobliżu wznosi się XIII-wieczny kościół św. Katarzyny zwieńczony 76-metrową wieżą. Stara część miasta to również pomnik Poległych Stoczniowców upamiętniający ofiary z grudnia 1970 roku.

Ulica Długa w Gdańsku

Z niewielkiej ulicy Mariackiej przechodzi się do jednej z najbardziej reprezentacyjnych ulic Gdańska, czyli Długiej, która wspólnie z Długiem Targiem tworzy Trakt Królewski. To tutaj znajduje się słynna XVII-wieczna fontanna Neptuna manifestująca więź miasta z morzem. Warto odwiedzić też Dwór Artusa – ten XV-wieczny budynek był niegdyś miejscem spotkań kupców oraz ośrodkiem życia towarzyskiego.

Gdańsk - ulica Długa
fot. Shutterstock

W pobliżu wznosi się też charakterystyczny, gotycko-renesansowy Ratusz Głównego Miasta, obecnie oddział Muzeum Historycznego. W środku koniecznie trzeba zobaczyć Salę Czerwoną, wzorowaną na salach Pałacu Dożów w Wenecji. Bogactwo i przepych malowideł oraz dekoracji pozwala uznać Salę Czerwoną za jedną z najpiękniejszych w Europie. Na wieży mieści się 37-dzwonowy carillion, który wygrywa kilkusetletnie melodie.

Redakcja poleca

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Westerplatte

Gdańskie Muzeum II Wojny Światowej powstało w 2017 roku. Miejsce to w nowoczesny, a jednocześnie realistyczny sposób pokazuje koszmar każdej wojny i konfliktu zbrojnego, niezależnie od miejsca i uwikłanych w nią uczestników. Sercem muzeum jest wystawa główna, zajmująca powierzchnię niemal 5 tys. m2 i zlokalizowana 14 metrów pod ziemią. To opowieść o tragicznym doświadczeniu II wojny światowej, o jej genezie i skutkach, o ofiarach i sprawcach.

Zwiedzający mogą przeglądać archiwalne fotografie i filmy, obejrzeć relacje świadków tamtych wydarzeń czy zapoznać się z interaktywnymi mapami prezentującymi militarne potyczki. Na miejscu dostępna jest również galeria dla dzieci, nazwana „Podróżą w czasie”. Siedziba muzeum znajduje się przy ul. Długiej 81/83.

Po wizycie w Muzeum II Wojny Światowej warto odwiedzić Westerplatte. Półwysep jest symbolem wybuchu wojny, choć wiadomo, że tak naprawdę zaczęła się od ataku na Wieluń. Najbardziej charakterystycznym punktem jest Pomnik Obrońców Wybrzeża upamiętniających tych, którzy zginęli w walkach.

Żuraw – brama portowa Gdańska

Obecnie w Gdańsku znajdziemy osiem bram wodnych. Najbardziej charakterystyczną jest bez wątpienia słynny Żuraw. Ten najpotężniejszy w średniowieczu dźwig portowy funkcjonował od XIV prawie do połowy XX wieku. Żuraw rozładowywał towary i osadzał maszty na statkach. Cały, ręcznie poruszany mechanizm, jest udostępniony do zwiedzania jako oddział Narodowego Muzeum Morskiego. Ponadto w Żurawiu można obejrzeć wystawę „Gdańsk od XVI do XVIII wieku – życie portowego miasta”.

Gdańsk - Żuraw
fot. Fotolia

Przeczytaj także:  Półwysep Helski to nie tylko Hel. Odkrywamy największe atrakcje

Park Oliwski w Gdańsku

To urokliwy, zabytkowy park w gdańskiej dzielnicy Oliwa. Początkiem dzisiejszego parku był przyklasztorny ogród założony przez cystersów około XIII wieku. To świetne miejsce na spacery, szczególnie z małymi dziećmi. Dzisiejszy park, należący do miasta, zachował sporą część założeń i urządzeń powstałych na przestrzeni poprzednich 250 lat i jest chętnie odwiedzany zarówno przez mieszkańców Gdańska, jak i przez turystów. 

Park Oliwski
fot. Shutterstock

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności to miejsce upamiętniające wydarzenia w Stoczni Gdańskiej, które dały początek upadkowi komunizmu. Znajdujące się w pobliżu stoczniowej Bramy Numer 2 muzeum przybliża ważne informacje dotyczące Solidarności, Okrągłego Stołu i opowiada o ważnej w dziejach Polski historii w nowoczesny sposób, przy użyciu multimediów. Wrażenie robi już sam wygląd Europejskiego Centrum Solidarności – bryła budynku z zewnątrz przypomina statek.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Gdańsk nazywany jest Światową Stolicą Bursztynu. Właśnie w tym mieście znajduje się muzeum dokumentujące historię bursztynu. W tym nietypowym obiekcie można się też sporo dowiedzieć o bursztynowym rzemiośle, szlakach, którymi go transportowano i powodach, dla których był wykorzystywany jako kamień leczniczy czy magiczny. Wśród wielu, niemal 2000 eksponatów można zobaczyć mająca 40 milionów lat jaszczurkę zamkniętą w bursztynie. To wyjątkowe na skalę światową znalezisko. Na miejscu znajduje się też wiele innych ciekawych przedmiotów, m.in. bursztynowe instrumenty czy szachy.

Zobacz także:   Toruń – atrakcje i zabytki. 10 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

Zaspa – spacer szlakiem murali

Osiedle Zaspa w ciągu kilku lat stało się największą w Polsce zintegrowaną galerią murali – obecnie składa się z prawie 60 malowideł pokrywających budynki miasta. Wszystko zaczęło się od muralu przedstawiającego Lecha Wałęsę, Jana Pawła II oraz motywy związane z Solidarnością. Pierwsze wielkoformatowe obrazy powstały w 1997 roku podczas międzynarodowego festiwalu murali zorganizowanego z okazji 1000-lecia Gdańska.

Trzy razy w tygodniu organizowane są też bezpłatne wycieczki z przewodnikiem po zaspiańskich muralach. Podczas zwiedzania największej galerii Gdańska pod gołym niebem można poznać historię osiedla i usłyszeć różne anegdoty o powstawaniu tych niezwykłych malowideł.

Gdańsk: atrakcje dla dzieci [TOP 6]

1. Stadion Energa Gdańsk i Fun Arena

Wizyta na gdańskim stadionie to marzenie niejednego dziecka. Dzięki specjalnie przygotowanemu programowi najmłodsi będą mieli okazję wziąć udział w rozgrzewce w salce treningowej, udzielić wywiadu meczowego w sali konferencyjnej, a także strzelić gola do bramki na stadionie. Doskonała zabawa czeka też w strefie Fun Arena – tam czekają kolejka tyrolska, gokarty, elektroniczny paintball czy park trampolin.

2. Zoo w Oliwie

To niezwykła rozrywka dla najmłodszych wielbicieli zwierząt. Gdański Ogród Zoologiczny, zajmujący powierzchnię 123 ha, jest największą tego typu placówką w Polsce. W zoo dzieci mogą zobaczyć niecałe 200 gatunków zwierząt. Wśród prezentowanych zwierząt występuje wiele rzadkości, m.in. gepardy, tygrysy amurskie, hipopotamy karłowate, szympansy czy orangutany. Po całym obiekcie kursuje kolejka – objazd zajmuje około 45 minut.

3. Teatr Miniatura w Gdańsku

To miejsce zostało stworzone z myślą o najmłodszych turystach. Teatr realizuje repertuar dla całej rodziny – przedstawienia powstają zarówno na podstawie klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej. Miejsce to znane jest również znana ze swojego kunsztu lalkarskiego.

4. Skimondo

To jeden z nielicznych w Polsce całorocznych stoków narciarskich. Ten nowoczesny stok jest jedynym centrum sportów zimowych w Trójmieście. Najmłodsi, pod okiem doświadczonych instruktorów, mogą szybko nauczyć się jeździć na nartach i snowboardzie. Na stoku rozwija się prędkość do 25 km/h, co odpowiada aż 80 km/h w warunkach naturalnych. Na miejscu działa też wypożyczalnia sprzętu narciarskiego.

5. Centrum Hewelianum

To miejsce łączy w sobie edukację z zabawą. Siedzibą Centrum Hewelianum są położone w samym centrum Gdańska fortyfikacje obronne z XIX wieku. Działają tu wystawy multimedialne prezentujące wiedzę z dziedziny nauk przyrodniczych, techniki i historii. Dużym powodzeniem cieszą się warsztaty edukacyjne z użyciem nowoczesnych technologii.

6. Wydział Zabaw w Europejskim Centrum Solidarności

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, w Europejskim Centrum Solidarności znajduje się również "Wydział Zabaw".  To nowoczesna sala zabaw i edukacji w jednym. Dwie strefy (dla dzieci do piątego i ósmego roku życia) pozwolą poprzez ekscytującą zabawę i gry edukacyjne przybliżyć dzieciom wartości solidarności. Najmłodsi poznają m.in. budowę statku czy też poćwiczą jego przeładunek. Doskonałe miejsce dla całej rodziny. 

Redakcja poleca