Obserwuj w Google News

Rewolucyjna usługa na polskim lotnisku. Turyści długo na to czekali

2 min. czytania
22.02.2023 13:07
Zareaguj Reakcja

Niemal każdy podróżujący samolotem wie, że do bagażu podręcznego nie można pakować płynów o objętości większej niż 100 ml czy też ostrych przedmiotów. Mimo wszystko zdarza się, że niektórzy pasażerowie o tym zapominają i muszą wyrzucić część rzeczy do kosza podczas kontroli bezpieczeństwa. Lotnisko w Gdańsku znalazło sposób na to, jak pomóc zapominalskim podróżnym.

Zmiany na lotnisku w Gdańsku
fot. Shutterstock

W ostatnim czasie na polskich lotniskach wprowadzanych jest sporo zmian. Niedawno informowaliśmy o tym, że w sześciu portach lotniczych – Gdańsk-Rębiechowo, Kraków-Balice, Poznań-Ławica, Warszawa-Modlin, Warszawa-Okęcie i Wrocław-Strachowice –  z bramek automatycznej kontroli granicznej będą mogły korzystać również dzieci powyżej 12 roku życia. Sama procedura trwa kilkanaście sekund, a pozwala znacząco usprawnić kontrolę dokumentów oraz skrócić kolejki na lotnisku.

Teraz przyszła pora na kolejną zmianę na lotnisku w Gdańsku. Polski port lotniczy umożliwia przechowanie rzeczy, które nie mogą przejść przez kontrolę bezpieczeństwa - podaje portal Wirtualna Polska Turystyka, powołując się na informacje opublikowane na profilu Airport Gdańsk. 

Redakcja poleca

Nowość na lotnisku w Gdańsku

O ile wyrzucenie do kosza butelki wody podczas kontroli nie jest aż tak bolesne, o tyle pozbycie się drogich perfum to dla niektórych większy problem. Właśnie dlatego gdańskie lotnisko znalazło sposób na rozwiązanie tego typu sytuacji.

– Nie musicie martwić się o przedmioty, które nie mogą pozostać w bagażu podręcznym. Skorzystajcie z usługi umożliwiającej przechowanie rzeczy na lotnisku na czas waszej podróży – zachęca port w mediach społecznościowych.

Zobacz także:  Pasażer kupił używane buty. Był w szoku, gdy celnicy prześwietlili je na lotnisku

Korzystanie z nowej usługi jest bardzo proste. Jeśli podczas kontroli bezpieczeństwa pasażer zorientuje się, że ma ze sobą coś, czego nie możemy zabrać do samolotu, to może poprosić pracownika ochrony o opakowanie ze specjalną naklejką. Następnie wkłada tam swoje rzeczy, oznacza paczkę i wypełnia rubryki na bilecie. Wtedy mamy pewność, że schowane rzeczy są bezpieczne.

W jaki sposób można odebrać paczkę już po odbytej podróży? Zdeponowane rzeczy można zabrać z Terminala Cargo w wyznaczonych godzinach. Wtedy też płaci się za usługę - 35 zł za przechowanie do trzech dni, 45 zł za tygodniowy depozyt i 60 zł za 15 dni. Paczkę można odebrać osobiście lub za pośrednictwem innej osoby (wystarczy przekazać jej bilet lub wysłać jego zdjęcie).

Warto przypomnieć, że w bagażu podręcznym nie mogą znaleźć się m.in. narzędzia, noże i nożyczki (dozwolone są wyłącznie nożyczki o długości ostrza do 6 cm), przedmioty penetrujące (m.in. druty, szydełka, korkociągi) czy płyny w opakowaniach o pojemności większej niż 100 ml. Warto sprawdzić pełną listę tego, co można, a czego nie można zabrać do samolotu.

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka, Airport Gdańsk