Oceń
Erozja zbocza klifu w Orłowie to naturalny proces, który postępuje jednak w drastycznym tempie. Właśnie dlatego wprowadzono zakaz spacerowania przy samym klifie – w minionym tygodniu postawiono nawet tablice ostrzegawcze. Okazuje się, że na razie ani mieszkańcy, ani turyści nie przejmują się tymi ostrzeżeniami. Świadczy o tym nagranie opublikowane niedawno na Facebooku.
Gdynia Orłowo. Klif częściowo oderwał się i runął na plażę
O trudnej i niebezpiecznej sytuacji w Gdyni Orłowie poinformował na swoim profilu Sławomir Kitowski z Towarzystwa Przyjaciół Orłowa. "Uwaga! Jest bardzo niebezpiecznie pod klifem! Oberwały się spore odłamki twardej jak skała gliny, kilka metrów klifu straciliśmy" – napisał w poście na Facebooku.
Na krótkim wideo można zobaczyć gigantyczne odłamki leżące przy brzegu. Między nimi spokojnie spacerują turyści, którzy zupełnie nie przejmują się tym widokiem. Najwyraźniej nie zdają sobie sprawy z tego, że przemierzanie plaży w tym miejscu niesie za sobą ogromne ryzyko. Nie wiadomo, kiedy kolejne fragmentu klifu osuną się na ziemię.
Zobacz także: Nad Bałtykiem powstanie nowa plaża. Prace zakończą się przed wakacjami
"W tym tempie stracimy klif z oczu bardzo szybko, w ciągu kilku lat. Trzeba bowiem pamiętać, że jego gliniasta struktura im głębiej sięgniemy, tym bardziej będzie zmieszana się z piaskiem, a to oznacza, że klif będzie znikał jeszcze szybciej niż obecnie. W tej chwili, w ciągu kilku miesięcy tracimy ok. 2 m, do końca roku to może być nawet 4-5 m, jeśli nastąpią sztormy i sprzyjające abrazji warunki" – dodał w poście Sławomir Kitowski.
Warto pamiętać, że dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie podchodzić do klifu, tylko po to, by zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Najlepiej podziwiać go z daleka. Tak naprawdę najciekawszy widok na te formacje roztacza się z dzielnicy Orłowo, sąsiadującej z dzielnicą Redłowo.
Klif w Orłowie to stromy brzeg morski Kępy Redłowskiej w Gdyni. To teren chroniony jako Rezerwat Przyrody i jednocześnie jest częścią obszaru Natura 2000. Kamienne rafy porośnięte zbiorowiskiem roślin są również pod ochroną.
Źródło: Wirtualna Polska Turystyka
Oceń artykuł