,

Jest ostateczna decyzja w sprawie Zatoki Wraku. Turyści nie będą zadowoleni

13.04.2023 11:36

Ta wiadomość z pewnością nie ucieszy turystów, którzy w tym roku planują wakacje na Zakynthos. Po trwających kilka tygodni sporach między urzędnikami rządowymi, władzami lokalnymi i przedsiębiorcami turystycznymi podjęto ostateczną decyzję dotyczącą Zatoki Wraki. Okazuje się, że słynna plaża Navagio Beach pozostanie zamknięta w sezonie letnim. 

Zatoka Wraku jednak zamknięta na wakacje
fot. LOUISA GOULIAMAKI/AFP/East News

Plaża w Zatoce Wraku na Zakynthos przyciągała każdego roku tysiące turystów. W marcu pojawiła się informacja o tym, że ta słynna atrakcja zostanie zamknięta na okres wakacji. Wywołało to poruszenie opinii publicznej, a mieszkańcy w proteście wyszli na ulice. Greckie władze ostatecznie podtrzymały tę decyzję. 

Zatoka Wraku zamknięta w wakacje. Rząd Grecji kończy spór

Przypomnijmy, że 17 marca zespół ekspertów z Organizacji Planowania i Ochrony Antysejsmicznej (OASP) zarekomendował, by zamknąć plażę Navagio i zakazać kąpieli w jej okolicach. "Bezpieczeństwo mieszkańców i turystów jest dla nas najważniejsze. Decyzja o zamknięciu plaży została podjęta na podstawie najnowszych danych. Wzięto pod uwagę dużą liczbę odwiedzających ten obszar w sezonie turystycznym" – powiedział w minionym miesiącu minister turystyki Grecji Wasilis Kikilias.

Informacja dotycząca tego, że słynna atrakcja pozostanie zamknięta na okres wakacyjny, zelektryzowała opinię publiczną. Po trwających kilka tygodni sporach w końcu pojawiło się oficjalne rozporządzenie rządu Grecji. Wynika z niego, że zakazany jest wstęp do Zatoki Wraku drogą morską i lądową aż do 31 października.

Wpływanie i zakotwiczanie wszelkich łodzi zmotoryzowanych lub niezmotoryzowanych nie będzie możliwe. Zakazane będą tam również kąpiele i plażowanie przy Navagio Beach. Osoby naruszające ustalone przepisy mogą zostać ukarane grzywną.

Do końca października obowiązuje też zakaz podchodzenia do punktu widokowego znajdującego się na klifie, do 10 metrów od krawędzi. Lokalne biura zajmujące się organizacją wycieczek deklarują jednak, że będą odwiedzać alternatywne punkty widokowe, np. Torra Veneciana czy Kambi, z których widok na kultową zatokę jest równie imponujący.

Uzasadniając tegoroczną decyzję, minister turystyki Grecji Wasilis Kikilias stwierdził, że rząd podjął ją na podstawie nowych danych naukowych przedstawionych przez Narodowa Organizację Planowania i Ochrony przed Trzęsieniami Ziemi (EPPO) i słów jej prezesa, Eftymiosa Lekkasa, który ostrzegł, że „gdyby zdarzył się wypadek, byłaby to katastrofa”. Już w marcu zaobserwowano kolejne osunięcia ziemi na klifie otaczającym plażę Navagio i zatokę. 

Lekkas podsumował, że szukają nowych sposobów wykorzystania Zatoki Wraku i plaży Navagio przez profesjonalistów i turystów. "Wierzę, że znajdziemy rozwiązanie satysfakcjonujące wszystkich i sprawiające, że nie ucierpią dochody mieszkańców, a jednocześnie zapewnimy bezpieczeństwo turystom" - powiedział prezes EPPO. 

Zobacz także: Zamykają jedną z największych atrakcji Egiptu. Turyści nie będą zadowoleni

Zatoka Wraku – niezwykła wizytówka Zakynthos

Zatoka Wraku znajduje się na północno-zachodnim krańcu wyspy. To jedna z najsłynniejszych atrakcji turystycznych Zakynthos. Niesamowite, 300-metrowe klify łamiące się w zakole, błyszcząca plaża oraz krystalicznie czysta woda to główne wyróżniki tego zakątka. Nic dziwnego, że miejsce to stało się wizytówką wyspy i jednym z najchętniej fotografowanych punktów. Na samą plażę nie można dostać się od strony lądu, lecz łodzią wypływającą z portu w Porto Vromi.

Do dziś nie wiadomo, w jaki sposób wrak statku znalazł się w zatoce. Prawdopodobnie utknął na mieliźnie w 1983 roku, po czym wyciągnięto go na brzeg. Według jednej z legend "Panagiotis" był wcześniej statkiem przemytniczym, który dostarczał towary włoskiej mafii.

Źródło: Rzeczpospolita, WP Turystyka

loader

Logo radiozet Dzieje się