Alert na popularnej wyspie. Władze ostrzegają turystów przed tropikalnym wirusem

08.03.2023 09:18

Szefowie służby zdrowia na Ibizie wydali komunikat z ostrzeżeniem. Alarm na hiszpańskiej wyspie jest związany ze wzrostem ryzyka zarażenia się wirusem dengi przenoszonym przez komary. Obecnie zagrożenie jest niskie, ale wraz z napływem turystów może wzrosnąć. 

Ibiza - plaża wypełniona turystami
fot. Shutterstock

Władze Balearów przypomniały, że w minionym roku zanotowano już przypadki dengi wśród turystów. Sześciu niemieckich urlopowiczów zostało zarażonych na Ibizie, popularnej wyspie na Balearach, w okresie od maja do listopada 2022 r. W tym roku alert wydano jako środek zapobiegawczy, obawiając się nowych zakażeń dengą w nadchodzącym sezonie turystycznym na Ibizie. 

Zobacz także: Turysta zapłacił 6 tys. zł za kolację w restauracji. Teraz przestrzega innych

Alarm na Ibizie. Wzrosło ryzyko zarażenia się wirusem dengi 

Władze podkreślają, że obecnie ryzyko zakażenia jest "niskie" na całej wyspie. Niestety wraz z napływem turystów – od maja do listopada – ryzyko to zostanie sklasyfikowane jako "umiarkowane". Lokalne władze mają w tym czasie na bieżąco informować o zagrożeniu związanym z wirusem denga i zwiększyć kontrolę na wyspie. 

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia jasno przekazało, że chce, aby wszyscy zagraniczni goście byli świadomi ryzyka potencjalnej infekcji podczas wakacji.

W oficjalnym oświadczeniu rzecznik ministerstwa zdrowia napisał: "Komar aedes albopictus, który przenosi wirusa dengi, jest obecny na całym obszarze, w hiszpańskim basenie Morza Śródziemnego i na Balearach, a także w niektórych obszarach w głębi i na północy kraju".

Po raz pierwszy zakażenie dengą na Balearach odnotowano już w 2014 roku. W minionym roku sześć zarejestrowanych przypadków na Ibizie mocno zaniepokoiło władze, które jeszcze przed startem sezonu turystycznego chcą "wprowadzić stosowny nadzór". 

Wirus denga – jakie są objawy zarażenia?

Denga to choroba wirusowa przenoszona przez komary (nazywane komarami tygrysimi z uwagi na zdobiące je biało-czarne paski), które żyją w tropikalnych częściach świata. Przypadki zachorowań na gorączkę denga obserwuje się jednak nie tylko w tropikach, ale niemal na całym świecie (w tym np. na wspomnianej Ibizie). 

Komary tygrysie mają tendencję do gryzienia w ciągu dnia. Zakażenie wirusem dengi może przebiegać w sposób nieodczuwalny lub prowadzić do wystąpienia ostrych objawów chorobowych po 3-14 dniach od ukąszenia. Może pojawić się ból głowy, bóle stawów i mięśni kończyn, wysypka na ciele (u mniej więcej połowy chorych), a także znaczne osłabienie. Czasami zakażeniu wirusem towarzyszą zapalenie spojówek lub gardła oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Zdarza się, że u części chorych dochodzi do rozwoju postaci krwotocznej bądź wstrząsu.

Nie ma leków przeciwwirusowych skutecznych przeciwko patogenom wywołującym dengę. Leczenie polega na nawadnianiu organizmu, zbijaniu gorączki, łagodzeniu bólu i korygowaniu zaburzeń krzepnięcia krwi.

Źródło: WP Turystyka, Independent

loader