Zamki w Hiszpanii wystawione na sprzedaż. Niektóre są tańsze niż mieszkanie

31.01.2023 11:06

W Hiszpanii na sprzedaż zostały wystawione średniowieczne zamki. Co ciekawe, niektóre z nich można kupić za cenę niższą od mieszkania w dużym mieście. Najczęściej do sprzedaży zmuszają prywatnych właścicieli koszty utrzymania tych posiadłości.

Vallfogona w Hiszpanii
fot. Shutterstock/Zdj. ilustracyjne

W sieci coraz częściej pojawiają się informacje o sprzedaży domów za 1 euro (głównie we Włoszech), mieszkań, a nawet całych wiosek. W listopadzie minionego roku informowaliśmy, że na sprzedaż wystawiono opuszczoną wioskę w Hiszpanii. Salto de Castro, w północno-zachodniej części kraju, można nabyć za 260 000 euro, czyli ok. 1 218 660 zł.

Okazuje się, że w Hiszpanii w sprzedaży znajdują się też średniowieczne zamki. Ich cena może pozytywnie zaskoczyć. 

Średniowieczne zamki na sprzedaż w Hiszpanii

Jak informuje Idealista, portal specjalizujący się w sprzedaży nieruchomości, niektóre lokalne rządy w Hiszpanii zdobywają fundusze, aby przejąć zamki w celach turystycznych, ale nie wszystkim to się udaje i wiele popada w ruinę. 

Na Półwyspie Iberyjskim budowano zamki i warownie przez ponad siedem wieków w czasie tzw. rekonkwisty — walk chrześcijan o wyparcie Arabów (Maurów), które trwały od VIII do XV wieku. Hiszpańskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zamków zliczyło ponad 10 tys. tych budowli w całym kraju, z czego 200 jest całkowicie zrujnowanych. Wiele z nich, zarówno w lepszym, jak i w gorszym stanie, znajduje się w sprzedaży.

Prywatnym właścicielom, którzy nie są w stanie poradzić sobie finansowo z kosztami utrzymania zabytkowych posiadłości, bardzo zależy na sprzedaniu tych obiektów.

Do jednych z najtańszych zamków zamieszczonych w portalu nieruchomościowym należy posiadłość w Vallfogona koło Tarragony (Katalonia). Obiekt o powierzchni 600 m kw. wraz z działką 1200 m kw. można kupić za 650 tys. euro. Od XII do końca XIII w. zamek ten był własnością średniowiecznego zakonu rycerskiego templariuszy, a następnie aż do XIX w. należał do joannitów. 

W prowincji Lleida (Katalonia) znajduje się wieża Soldevilla, która była częścią zamku Talarn zbudowanego w XI/XII w. Za cenę 450 tys. euro można kupić pięć pięter, pięć sypialni, dwie łazienki i piwnicę. Mury wieży mają 2,5 m grubości na niższych kondygnacjach.

Zamek z X w. koło Gerony, odnowiony w wiekach XV i XIX, o powierzchni ok. 750 m kw. i na działce 10 tys. m kw. kosztuje już 1,15 mln euro. Portal Idealista zaznaczył, że w posiadłości dobudowano w ubiegłych wiekach dodatkowe konstrukcje.

Źródło: PAP

loader