,

Amsterdam wprowadza zakaz palenia marihuany. "Jest to historyczna zmiana"

13.02.2023 09:29

Władze Amsterdamu zadecydowały o wprowadzeniu zakazu palenia marihuany na ulicach słynnej dzielnicy "czerwonych latarni". Nowe przepisy wejdą w życie od maja br. "Dla wielu mieszkańców i przyjezdnych jest to historyczna zmiana, albowiem przez długi czas Amsterdam był traktowany jako miasto, w którym wszystko było możliwe i dozwolone" - napisał dziennik "Het Parool".

Amsterdam, dzielnica "czerwonych latarni"
fot. Shutterstock

Amsterdam to jedna z najpopularniejszych europejskich stolic. Turystów przyciągają tu przede wszystkim zabytki oraz ciekawa architektura. Ale nie tylko. Miasto to słynie również ze swojego rozrywkowego charakteru. Znajduje się tu wiele pubów, restauracji, coffee shopów czy domów publicznych. Goście odwiedzający Amsterdam nie stronią więc od alkoholu, używek i głośnych imprez, co nie do końca podoba się władzom miasta. 

Pod koniec minionego roku pisaliśmy, że Amsterdam ostrzega turystów i od 2023 r. rusza z kampanią pod hasłem "Trzymaj się z daleka". Lokalna władze chcą w ten sposób zniechęcić do przyjazdu turystów szukających zbyt mocnych wrażeń. "Chcemy ograniczać wizerunek Amsterdamu jako miejsca, w którym można się "wyluzować". Jesteśmy bardzo dumni z naszego miasta, które ma znacznie więcej do zaoferowania np. muzea czy kanał" - mówił wówczas radny Sofyan Mbarki, odpowiedzialny za sprawy gospodarcze.

Holandia. Amsterdam wprowadza zakaz palenia marihuany

Teraz zapowiedzi te stopniowo wchodzą w życie. W sobotę dziennik "Het Parool" poinformował, że władze Amsterdamu zadecydowały o wprowadzeniu zakazu palenia marihuany na ulicach dzielnicy "czerwonych latarni". Nowe przepisył będą obowiązywały od maja br. "Historyczna interwencja" - ocenia decyzję samorządu stołeczny dziennik.

Dla wielu mieszkańców i przyjezdnych jest to historyczna zmiana, albowiem przez długi czas Amsterdam był traktowany jako miasto, w którym wszystko było możliwe i dozwolone - napisał "Het Parool".

Rada prawie jednogłośnie zdecydowała o wprowadzeniu zakazu. Lokalne władze miały dosyć turystów, którzy zażywają narkotyki w tej części miasta. Powodują oni szereg kłopotów, od wszczynania awantur pod wpływem narkotyków, przez obsceniczne zachowanie, do głośnych śpiewów w późnych godzinach nocnych.

Poinformowano również, że jeżeli zajdzie taka potrzeba, zakaz palenia marihuany może zostać rozszerzony o tarasy coffee shoppów. 

Zobacz także: Weekend w Amsterdamie? 6 powodów, dla których warto tu przyjechać

Restauracje i bary w Amsterdamie będą czynne krócej

To jednak nie koniec zmian. Burmistrz miasta Femkę Halsemę poinformował również, że od 1 kwietnia br. restauracje i bary nie będą mogły przyjmować w weekendy nowych gości od godziny 1.00 w nocy. Ponadto lokale te będą musiały być zamknięte już o 2.00.

Nowe przepisy dotkną także osoby świadczące usługi seksualne. Władze zdecydowały, iż będą one mogły przyjmować klientów do 3.00 w nocy, a nie do 6.00 godziny nad ranem, jak to jest obecnie.

Zobacz także: Holandia chce podnieść stawkę podatku lotniczego. Co to oznacza dla pasażerów z Polski?

Jak podaje Wirtualna Polska za BBC, obecnie sprzedaż alkoholu w sklepach i kawiarniach zlokalizowanych w dzielnicy "czerwonych latarni" jest nielegalna od czwartku (od godz. 16.00) do niedzieli. Teraz rada ma się zwrócić do sprzedawców o całkowite usunięcie alkoholu z witryn sklepowych i ukrycie ich przed wzrokiem spacerujących po ulicach zagranicznych gości.

loader

RadioZET.pl/PAP(Andrzej Pawluszek)/theguardian.com/wiadomosci.wp.pl