Hongkong rozda pół miliona darmowych biletów lotniczych. Kampania promocyjna ma ruszyć 1 marca

02.02.2023 15:08

Władze Hongkongu chcą rozdać 500 tys. darmowych biletów lotniczych, by przyciągnąć odwiedzających po pandemii koronawirusa. Akcja promocyjna ma rozpocząć się 1 marca i potrwać ok. 6 miesięcy.

Hongkong
fot. Shutterstock

O tym, że Hongkong planuje rozdać 500 tys. darmowych biletów lotniczych mówiło się już trzy lata temu. Wówczas rzecznik jednego z lotnisk powiedział, że Airport Authority Hong Kong kupił z wyprzedzeniem około pół miliona wejściówek od krajowych linii w celu wsparcia przemysłu lotniczego. "Zakup ma na celu wspomóc linie lotnicze z góry, podczas gdy bilety zostaną rozdane turystom z całego świata i mieszkańcom Hongkongu po to, żeby ożywić rynek" - wyjaśnił.

Dwa lata później pojawiły się pierwsze szczegóły w sprawie. Teraz natomiast ujawniono kolejne informacje. Kto może zdobyć darmowy bilet do Hongkongu?

Zobacz także: Popularna wakacyjna wyspa oferuje darmowe noclegi i atrakcje. Tak chcą przyciągnąć turystów

Hongkong rozda pół miliona darmowych biletów lotniczych

- Władze Hongkongu zaoferują nawet pół miliona darmowych biletów lotniczych w ramach kampanii promocyjnej, która ma przyciągnąć turystów, biznes i inwestycje po trzech latach restrykcji związanych z COVID-19 - oświadczył w czwartek szef administracji John Lee.

Rozpoczęcie kampanii pod hasłem "Hello Hong Kong" ogłoszono na ceremonii z udziałem tancerzy i błyskających kolorowych świateł w centrum konferencyjno-wystawienniczym w dzielnicy Wan Chai. Slogan eksponowano w wielu językach. Dziennik "South China Morning Post" przekazał, że warta 2 mld dolarów hongkońskich (ok. 255 mln USD) kampania ma też uwzględniać organizację wystaw handlowych i konferencji, wydarzeń sportowych i artystycznych, a także darmowe napoje powitalne dla turystów stołujących się w barach i restauracjach.

Akcja promocyjna ma przede wszystkim na celu pokazać, że Hongkong jest otwarty na turystów. Ponadto kampania ma też promować biznes i inwestycje. "Hongkong jest teraz połączony z Chinami kontynentalnymi i całym światem, nie będzie izolacji, kwarantanny ani ograniczeń (…) w doświadczaniu zgiełku azjatyckiego miasta światowego" - powiedział Lee.

Fred Lam, szef zarządzający hongkońskim lotniskiem zdradził, że kampania rozdawania darmowych biletów lotniczych ma rozpocząć się 1 marca br. Akcja ma potrwać około 6 miesięcy. 

Wiadomo, że przydziałem biletów zajmą się zagraniczne biura hongkońskich linii lotniczych i ich agenci na najważniejszych rynkach. 3/4 wejściówek ma trafić do mieszkańców państw Azji - początkowo Tajlandii, Filipin, Indonezji, Singapuru i Malezji, a następnie krajów Azji Północno-Wschodniej i Chin. Lam spodziewa się, że każdy, kto otrzyma bilet, przyleci do Hongkongu w towarzystwie dwóch lub trzech innych osób, więc 500 tys. biletów przełoży się na dodatkowych 1,5 mln odwiedzających - przekazał "SCMP".

Koronawirus. Obostrzenia w Hongkongu

Granice Hongkongu, specjalnego regionu administracyjnego Chin, były w dużej mierze zamknięte przez ostatnie trzy lata z powodu pandemii COVID-19. Osoby przybywające do miasta musiały przechodzić kwarantannę, która w niektórych okresach trwała nawet trzy tygodnie. Surowe restrykcje zagrażały pozycji Hongkongu jako międzynarodowego centrum finansowego.

W połowie 2022 roku władze miasta zaczęły łagodzić obostrzenia, zaś w grudniu zniosły większość pozostałych restrykcji. Wciąż jednak obowiązuje nakaz noszenia maseczek i limity osób przekraczających granice z Chinami kontynentalnymi. Zamknięte pozostają trzy przejścia graniczne.

Zobacz także: Lecieli samolotem 13 godzin. W połowie trasy musieli zawrócić na lotnisko startowe

loader

RadioZET.pl/PAP(Andrzej Borowiak)