Obserwuj w Google News

IATA: Latanie jest jedną z najbezpieczniejszych czynności. Pięć wypadków na 32 mln lotów

2 min. czytania
16.03.2023 14:39
Zareaguj Reakcja

Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Powietrznego (IATA) opublikowało najnowszy raport dotyczący bezpieczeństwa w lotnictwie światowym. Okazuje się, że w zeszłym roku zanotowano mniej wypadków niż rok wcześniej. Zgodnie z obliczeniami ryzyko poniesienia śmierci podczas podróży samolotem wynosi zaledwie 0,11. To oznacza, że trzeba by odbywać lot codziennie przez 25 214 lat, aby stać się na pewno ofiarą katastrofy lotniczej.

Podróżni wsiadający do samolotu
fot. Shutterstock

IATA jest stowarzyszeniem reprezentującym ponad 300 linii lotniczych na całym świecie, czyli 83 proc. wszystkich zarejestrowanych na świecie przewoźników. Organizacja ta współpracuje z różnymi innymi instytucjami, aby poprawić bezpieczeństwo i niezawodność w przemyśle lotniczym. Raport o bezpieczeństwie opisuje wypadki i incydenty lotnicze w ciągu całego roku i porównuje te liczby z latami poprzednimi. 

W ostatnich dniach IATA opublikowała najnowszy raport dotyczący 2022 roku. 

Redakcja poleca

IATA: Pięć wypadków na 32 miliony lotów

Jak pokazują wyniki raportu, w zeszłym roku doszło do pięciu wypadków lotniczych, w których zginęli pasażerowie i załoga. To mniej o dwa wypadki w porównaniu z rokiem 2021. To pokazuje jednocześnie poprawę w stosunku do średniej z pięciu lat (2018-2022), która również wynosiła siedem. Wskaźnik wszystkich wypadków w 2022 roku wyniósł 1,21 na milion lotów.

IATA prezentuje również wskaźnik zwany ryzykiem śmiertelności, aby przedstawić ryzyko udziału w wypadku, który obejmuje śmierć pasażerów lub załogi na pokładzie samolotu. Okazuje się, że ryzyko utraty życia w ruchu pasażerskim spadło do 0,11 z 0,23 w 2021 r. i 0,13 w ciągu pięciu lat 2018-2022. To oznacza, że trzeba by odbywać lot samolotem codziennie przez 25 214 lat, aby na pewno zginąć w katastrofie.

Zobacz także:  Stewardesa zdradza, gdzie nie chować rzeczy w samolocie. Wiele osób regularnie to robi

Z drugiej strony mimo mniejszej liczby wypadków śmiertelnych liczba ich ofiar wzrosła ze 121 w 2021 roku do 158 w 2022 roku. Większość ofiar śmiertelnych w 2022 r. pochłonęła jedna katastrofa lotnicza - w Chinach zginęły na raz 132 osoby. Kolejna wypadek z ofiarami śmiertelnymi miał miejsce w Tanzanii - śmierć poniosło wówczas 19 podróżnych.

Wypadki w lotnictwie są rzadkie. W 2022 r. doszło do pięciu wypadków śmiertelnych. W tym czasie odbyło się ponad 32,2 mln lotów. To mówi nam, że latanie jest jedną z najbezpieczniejszych czynności, w jakie człowiek może się zaangażować. Ale nawet jeśli ryzyko związane z lataniem jest wyjątkowo niskie, nie jest bez ryzyka

– powiedział Willie Walsh, dyrektor generalny Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych.

Jak dodał, dokładna analiza trendów, które pojawiają się nawet przy tak wysokim poziomie bezpieczeństwa, sprawi, że latanie będzie jeszcze bezpieczniejsze. "Najwyższym priorytetem i celem lotnictwa jest, aby każdy start i lądowanie było bezpieczne, niezależnie od regionu i typu samolotu, który realizuje dany rejs" – podsumował Walsh.

Źródło: IATA, Rzeczpospolita