MSZ wydało ostrzeżenie dla Polaków. "Zalecamy wzmożoną ostrożność w Izraelu"

31.01.2023 09:41

W Izraelu w ostatnim czasie panuje napięta sytuacja. Ambasada RP w Tel Awiwie oraz Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah zalecają Polakom wzmożoną ostrożność i apelują o unikanie wszelkich demonstracji. Jak dodano, warto rozważyć przełożenie podróży do Izraela i Palestyny do czasu uspokojenia się sytuacji.

Jerozolima, turyści
fot. Shutterstock

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie w Jerozolimie doszło do dwóch strzelanin, w których zginęło dziewięć osób. Kolejny zamach spotęgował napięcie między Izraelczykami a Palestyńczykami, które i tak utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. W związku z obecną sytuacją i groźbą wystąpienia zamieszek w kraju zaleca się obywatelom polskim szczególną ostrożność i zachowanie rozsądku.

Napięta sytuacja bezpieczeństwa w Izraelu i Palestynie

Z uwagi na ostatnie doniesienia o atakach Ministerstwo Spraw Zagranicznych wystosowało specjalny komunikat do Polaków. 

W związku z napiętą sytuacją bezpieczeństwa w Izraelu i Palestynie, w tym groźbą wystąpienia kolejnych zamachów terrorystycznych oraz zamieszek, Ambasada RP w Tel Awiwie oraz Biuro Przedstawiciela RP w Ramallah zalecają obywatelom polskim wzmożoną ostrożność, a także apelują o zachowanie rozsądku i unikanie ryzykownych zachowań 

– czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie resortu.

Jak dodano, w Jerozolimie oraz innych większych miastach może dochodzić do niepokojów społecznych, w tym demonstracji, zamieszek i starć z siłami porządkowymi. Miejscowe służby mogą ograniczyć dostęp do niektórych dzielnic i obiektów oraz wprowadzić dodatkowe kontrole bezpieczeństwa.

W komunikacie podkreślono, że należy unikać przebywania w miejscach, które mogą być celem ataku, np. obiekty kultu religijnego, atrakcje turystyczne, bazary. Jednocześnie powinno się trzymać z daleka od zbiegowisk, demonstracji i sytuacji konfliktowych. W przypadku wystąpienia niebezpiecznego zdarzenia należy bezwzględnie stosować się do poleceń władz.

Zobacz także: Zamknięto jedną z najsłynniejszych atrakcji świata. Władze chcą chronić cenny zabytek

Ambasada i Biuro na bieżąco monitorują rozwój sytuacji oraz pozostają w bieżącym kontakcie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP, ambasadami państw UE oraz władzami miejscowymi w celu pozyskania i wymiany rzetelnych informacji.

Zalecamy spokój, a także, w miarę możliwości, rozważenie przełożenia podróży do Izraela i Palestyny do czasu uspokojenia się sytuacji – podaje MSZ. 

Resort przypomina, aby wszystkie osoby przebywające w Izraelu lub planujące tam wyjazd zgłaszały swój pobyt w systemie Odyseusz. W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnych za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło dzięki temu udzielić niezbędnych informacji oraz pomocy.

Źródło: gov.pl

loader