Obserwuj w Google News

Jak będą wyglądały podróże samolotem w 2050 roku? AI stworzyła wizualizacje

2 min. czytania
08.11.2023 13:30
Zareaguj Reakcja

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak za kilkadziesiąt lat będzie wyglądało podróżowanie samolotem. Okazuje się, że dzięki sztucznej inteligencji można zobaczyć namiastkę tego, co nas czeka. Przy użyciu AI stworzono wizualizacje wnętrz samolotów, którymi będziemy latać w 2050 roku. Trzeba przyznać, że niektóre z nich mocno zaskakują. 

Tak będą wyglądały samoloty w 2050?
fot. Shutterstock/Twitter (@Marius Nicolescu)

Eksperci od dawna zastanawiają się, jak w przyszłości będzie rozwijać się branża turystyczna i lotnicza. Okazuje się, że z pomocą może przyjść sztuczna inteligencja. Na podstawie znanych stereotypów dotyczących linii lotniczych stworzono wizualizacje pokładów samolotów dostępnych w 2050 roku. Na wpis na platformie X zwrócił uwagę portal Wirtualna Polska Turystyka. 

Redakcja poleca

Tak będą wyglądały samoloty w 2050 roku? Wizualizacje AI zaskakują

Jeden z użytkowników platformy X, Marius Nicolescu, poprosił AI o wygenerowanie wizualizacji samolotów Ryanaira. Chodziło o to, jak będzie wyglądał pokład maszyny  irlandzkiej linii w 2050 roku. "Poprosiłem pewien generator obrazów AI, aby pomyślał o kabinie przyszłości w Ryanair. Nie zawiódł" – napisał mężczyzna na swoim profilu. 

Odpowiedź sztucznej inteligencji była zaskakująca. Na zdjęciu rzędy foteli ułożone są w niesymetryczny sposób, dodatkowo piętrowo, jedne na drugich. Tylko niektóre z siedzeń znajdują się przodem do kierunku lotu, jak w standardowych maszynach.

Ryanair, znany z ironicznych komentarzy w social mediach, odniósł się również do tego wpisu. "Zbyt dużo okien" – skomentowała tania linia. 

Podróże samolotem w przyszłości

Na skorzystanie z pomocy sztucznej inteligencji zdecydowali się także dziennikarze Daily Mail. Brytyjski dziennik, wykorzystując narzędzia AI Midjourney, wygenerował obraz przedstawiający wnętrza samolotów amerykańskich linii lotniczych za niemal 30 lat. To oczywiście tylko wizualizacje oparte na wyobrażeniach, a nie praktycznych rozwiązaniach. Trzeba jednak przyznać, że taki obraz daje ciekawą perspektywę rozwoju lotnictwa.

Na wizualizacjach widać fotele znajdujące się nie tylko na podłodze, ale także na ścianach i suficie. Wygląda to zdecydowanie abstrakcyjnie, ale według AI tak właśnie w przyszłości będziemy latać liniami Spirit Airlines. Jak zauważa WP Turystyka, bardziej prawdopodobna wydaje się wizja, zgodnie z którą personel pokładowy zostanie zastąpiony przez specjalne roboty, przypominające ludzi.

W samolotach Southwest Airlines mogą się pojawić specjalne kapsuły do przechowywania rzeczy podróżnych. Na wizualizacjach maszyn JetBlue widać z kolei futurystyczne miejsca dla pasażerów, przypominające stanowiska w pokojach gier.

Jeśli chodzi o popularną linię United Airlines, sztuczna inteligencja wygenerowała wizualizację na podstawie negatywnych opinii podróżnych na temat komfortu miejsc siedzących. Zdaniem AI do 2050 roku linia zacznie sprzedawać bilety na… miejsca stojące. Ich zaletą miałaby być możliwość oglądania widoku za oknem podczas całego rejsu.

Źródło: Radio ZET/Wirtualna Polska Turystyka/Daily Mail

Nie przegap