Obserwuj w Google News

Karpacz i okolice: co warto zobaczyć? Oto 6 największych atrakcji

Nina Czochara
3 min. czytania
30.03.2020 17:13
Zareaguj Reakcja

Karkonosze można zaliczyć do najpiękniejszych masywów górskich w Polsce. Znajdziemy tam ponad 150 niezwykłych formacji skalnych, jeziora górskie, niezliczone potoki oraz dobrze przygotowane szlaki turystyczne. Karkonosze wraz z popularnym turystycznie Karpaczem są idealnym kierunkiem dla wspinaczy, trekkingowców, rowerzystów i narciarzy.

Karkonosze
fot. Shutterstock

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie w Sudetach rozciągające się na przestrzeni 40 kilometrów – na terenie Polski i Czech. Przy ich wschodnim krańcu, w dolinie Łomnicy, usytuował się Karpacz – popularny ośrodek turystyczno-wypoczynkowy, chętnie odwiedzany przez turystów o każdej porze roku. Choć dla wielu osób to mocno skomercjalizowane miejsce, z niesłabnącą popularnością przyciąga osoby lubiące aktywny wypoczynek i piękne widoki. Przedstawiamy najciekawsze atrakcje i szlaki w Karpaczu.

Karkonoskie Tajemnice

To nowoczesne, multimedialne muzeum w Karpaczu znalazło się w gronie zwycięzców plebiscytu na 7 nowych cudów Polski według National Geographic. Karkonoskie Tajemnice, położone u stóp Śnieżki, przenosi odwiedzających w magiczny, niemal mistyczny świat Karkonoszy. Twórcy ekspozycji przed stworzeniem tego obiektu poznali bliżej baśnie i legendy gór, pamiętając też o dawnych mieszkańcach regionu: zielarzach, znachorach i Walonach. Część wystawy zlokalizowana jest w podziemiach i wykorzystuje wrażenia powodowane przez światło i dźwięk. To popularna atrakcja Karkonoszy wśród rodzin z dziećmi.

Redakcja poleca

Kościół Wang

To perła skandynawskiego budownictwa sakralnego położona w sercu Karkonoszy. Skąd ta 800-letnia norweska świątynia znalazła się w Polsce? To zasługa króla pruskiego, Fryderyka Wilhelma IV, który w 1841 roku nabył XII-wieczny kościółek z miejscowości Vang w Norwegii i przeniósł go do Karpacza.

Kościół Wang
fot. pixabat=y

Odnowiona świątynia jest dzisiaj popularnym celem wycieczek wśród turystów. Obok znajduje się cmentarz z zabytkowymi lub zrekonstruowanymi nagrobkami.

Śnieżka: na szczycie Sudetów

Śnieżka to najwyższy punkt Karkonoszy i całych Sudetów. Wznosi się na wysokość 1602 metrów n.p.m. znacznie górując nad otaczającymi grzbietami. Na szczycie Śnieżki znajduje się kaplica św. Wawrzyńca oraz charakterystyczny budynek Obserwatorium Meteorologicznego IMBW z ekspozycją przyrządów pomiarowych.

Przez szczyt przebiega Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej, czyli górski szlak turystyczny o długości ok. 30 km (czerwony) prowadzący na przemian po polskiej i czeskiej stronie granicy.

Dziki wodospad

Dziki Wodospad, pomimo swojej nazwy, nie jest tworem natury. To zapora przeciwrumoszowa, która powstała na rzece Łomnica w Karpaczu. Kiedy w rzece podnosi się poziom wody, wodospad staje się jednym z najbardziej efektownych miejsc w okolicy.

Dziki wodospad
fot. Shutterstock

Tworzące się tu malownicze, kaskady spadające z wysokości kilku metrów, przyciągają wielu turystów. To jedno z najchętniej fotografowanych miejsc w tym regionie.

Zamek Chojnik

Nazwa twierdzy pochodzi od góry Chojnik (627 m n.p.m.), na której się wznosi. Zamek Chojnik wybudowano w pierwszej połowie XIV wieku – mury i wieża, które przetrwały siedem stuleci, zachowały się w całkiem dobrym stanie.

zamek Chojnik
fot. Wikimedia Commons

Twierdza składa się z zamku górnego, zamku średniego oraz zamku dolnego łączącego się z fortyfikacjami. Z górnej części ruin roztaczają się malownicze widoki Karkonoszy i parku krajobrazowego. Zamek Chojnik znajduje się ok. 16 km od Karpacza.

Wodospad Podgórnej

To trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy. Wody potoku Podgórna spadają z 10-metrowego progu skalnego trzema kaskadami. Tuż obok znajduje się niewielki most, z którego najlepiej podziwiać wodospad – to popularny punkt wśród turystów. Obok potoku prowadzi czarny szlak z Przesieki do Sosnówki. Wodospad Podgórnej znajduje się ok. 15 km od Karpacza.

Karpacz: atrakcje dla dzieci

Tor Saneczkowy

To atrakcja dostępna przez cały rok – zarówno latem, jak i zimą. Tor saneczkowy „Kolorowa” ciągnie się na  długości ponad 1000 metrów, ma dwa tunele i jedenaście wiraży. Saneczki wyposażone są w dwa siedzenia, dzięki czemu można jeździć z osobą towarzyszącą. Maksymalna prędkość, jaką można osiągnąć, to 35 km/h.

Western City

To miniatura miasteczka z Dzikiego Zachodu stworzona z myślą o najmłodszych. Na miejscu przygotowano pokazy jazdy kowbojów, inscenizacje pojedynków rewolwerowców czy napadów na bank.

Muzeum Zabawek

To wyjątkowe miejsce ukazujące dzieje zabawkarstwa od XVIII wieku do czasów obecnych. W muzeum prezentowane są imponujące kolekcje Henryka Tomaszewskiego, twórcy teatru pantomimy i mieszkańca Karpacza oraz czasowe wystawy tematyczne.

Muzeum Techniki i Budowli z Klocków – Karpacz

To muzeum jest ciekawą ekspozycją budowli z kloców Lego. Na dwóch kondygnacjach znajduje się dziesięć pomieszczeń, każde  o innej tematyce np. Star Wars, wioska górska, Piraci z Karaibów, Harry Potter i inne. Ciekawe modele i budowle w połączeniu z efektami ruchowymi oraz świetlnymi tworzą niesamowity efekt.  

ZOBACZ TAKŻE: 

•  Bieszczady: co warto zobaczyć? Oto 8 najpiękniejszych miejsc 

•  Jura Krakowsko-Częstochowska na weekend. Odkrywamy największe atrakcje

•  9 najpiękniejszych szlaków górskich w Polsce

•  Parki narodowe w Polsce. 10 miejsc, które warto zobaczyć

___

RadioZET.pl/NC