Obserwuj w Google News

Kazimierz Dolny: co warto zwiedzić? 8 największych atrakcji turystycznych

4 min. czytania
18.11.2021 16:14
Zareaguj Reakcja

Kazimierz Dolny słynie ze swej niezwykłej urody. Urokliwe, stare kamieniczki, malowniczy rynek, romantyczne zakątki, wspaniałe punkty widokowe i artystyczna atmosfera przyciągają coraz więcej turystów, nie tylko z Polski. Odkrywamy największe atrakcje turystyczne Kazimierza Dolnego. 

Kaziemirz Dolny
fot. Shutterstock

Kazimierz Dolny usytuowany jest w pięknym geograficznym miejscu, w województwie lubelskim nad Wisłą. Miasto jest szczególnie modne w sezonie letnim oraz w słoneczne weekendy – wówczas możemy natknąć się na spore liczby turystów. To nie przeszkadza jednak w odkrywaniu uroku i historii tego miasta. Co warto zwiedzić w Kazimierzu Dolnym? Podpowiadamy.

Rynek w Kazimierzu Dolnym

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Kazimierzu Dolnym i punkt wyjścia dla każdego zwiedzania miasta. Ten wybrukowany, renesansowy plac zwykle tętni życiem i wypełniony jest licznymi straganami. Rynek otaczają z trzech stron kamienice wzniesione w XVI i XVII w. Największą uwagę przykuwają bogato zdobione, bliźniacze kamienice Przybyłów.

Kazimierz Dolny - rynek
fot. Shutterstock

W swoim złotych latach Kazimierz, położony na szlaku handlowym, bogacił się na handlu zbożem. Dziś to jedno z najchętniej odwiedzanych punktów w mieście. W sercu rynku wznosi się studnia z czarnym, drewnianym daszkiem – zdaniem wielu turystów to najlepsze miejsce na pamiątkowe zdjęcie z Kazimierza Dolnego. Zwłaszcza że przy dobrym kadrowaniu uchwyci się też zamek na wzgórzu, do którego też obowiązkowo należy się wybrać.

Redakcja poleca

Kościół Farny w Kazimierzu Dolnym

Co jeszcze zwiedzić w Kazimierzu Dolnym? W północno-wschodniej części rynku wznosi się kościół Farny (św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja). To najstarsza świątynia w mieście wzniesiona przed 1610 rokiem. Położona u stóp góry zamkowej króluje nad miastem.  

Kościół Farny Kazimierz Dolny
fot. Shutterstock

Świątynia skrywa prawdziwy skarb – jedne z najstarszych organów w Polsce, które służą do dzisiaj. Pomiędzy farą a zamkiem zachował się też niewielki cmentarz z kilkoma nagrobkami. Kościół Farny znajduje się na Szlaku Renesansu Lubelskiego.  

Góra Trzech Krzyży

Wśród atrakcji Kazimierza Dolnego trzeba wymienić Górę Trzech Krzyży. To właśnie z tego miejsca roztacza się najpiękniejsza panorama miasta - widać zarówno rynek, jak i dolinę Wisły. Fantastyczne krajobrazy można podziwiać zarówno wcześnie rano, jak i wieczorem. Ustawione na szczycie krzyże mają upamiętniać epidemię cholery, która nawiedziła miasto na początku XVIII wieku. 

Góra Trzech Krzyży
fot. Shutterstock

W pobliżu znajdują się ruiny zamku z XIV wieku oraz najstarszy zabytek miasta w postaci wiekowej już baszty, która sąsiaduje z młodszą o kilkadziesiąt lat twierdzą. Na Górę Trzech Krzyży wiedzie ścieżka odbijająca w lewo po zejściu z zamku lub kamienne schodki, którymi dojdziemy z miasta, skręcając obok dzwonnicy kościoła Farny. 

Redakcja poleca

Zamek w Kazimierzu Dolnym

Zamek został wzniesiony na polecenie Kazimierza Wielkiego w XIV wieku. Jako zespół fortyfikacji obronnych miał chronić Kazimierz Dolny przed najazdami tatarskimi. Swoją funkcję pełnił aż do wojen szwedzkich. Od tego czasu, mocno zniszczony, popadał w coraz większą ruinę.

Baszta Kazimierz Dolny
fot. Shutterstock

W XX wieku artyści odkryli, że miejsce to stanowi świetny motyw dla pejzaży. Podobno na zrujnowanym dziedzińcu zamkowym wielkomiejscy artyści urządzali bale z przepiękną panoramą Kazimierza i samej Wisły w tle. Dziś zamek jest jedną z najchętniej odwiedzanych atrakcji Kazimierza Dolnego.

Redakcja poleca

Wąwóz Korzeniowy Dół

Okolice Kazimierza Dolnego słyną z malowniczych wąwozów. Pierwsze z nich powstały najprawdopodobniej w wieku XVII, kiedy miasto miało ważne znaczenie handlowe – służyły jako droga umożliwiająca transport towarów. Dzisiaj najpopularniejszym punktem wycieczek jest tzw. Korzeniowy Dół – wąwóz rozpoczyna się ok. 6 km od rynku.

Wąwóz Korzeniowy Dół - Kazimierz Dolny
fot. Rafal Jablonski/East News

To idealna propozycja dla tych, którzy chcą odpocząć w otoczeniu przyrody. Spacer wąwozem zajmuje ok. 20 minut. Czasami wysokość ścian dochodzi nawet do kilkunastu metrów.

Bulwar Nadwiślański

Bulwar w Kazimierzu Dolnym, poprowadzony na szczycie wału przeciwpowodziowego, rozpoczyna się przy parkingach u wjazdu do miasta. Cały szlak spacerowy ciągnący się wzdłuż Wisły ma około 4 kilometrów –  jest łatwy do przejścia nawet z małymi dziećmi. Po jednej stronie ulokowały się bary i restauracje z ogródkami, a po drugiej można podziwiać Wisłę. W oddali widać też zabytkowe spichlerze. 

Kazimierz Dolny - bulwar
fot. Shutterstock

Spacerując po bulwarze, można dotrzeć do przystani, skąd kursują promy (m.in. do Janowca czy Mięćmierza). Turyści mogą wybrać jeden z pięciu statków –  od małych łodzi rodzinnych po duże jednostki z barem na pokładzie. 

Janowiec: rejs po Wiśle

Podczas wizyty w Kazimierzu Dolnym warto skusić się na rejs Wisłą i podziwianie miasta z perspektywy wody. Promy startują ze wspomnianej wcześniej przystani, która sąsiaduje z centrum miasta. Można wybrać się na rejs po rzece (trwa około godziny) lub przeprawić się promem do położonego na drugim brzegu Janowca słynącego z ruin zamku Firlejów z XVI wieku. Widoki na miasto podczas zachodów słońca są naprawdę niesamowite.

Zamek w Janowcu
fot. Shutterstock

Z zamkiem w Janowcu związana jest legenda o Czarnej Damie, która ma się rzekomo ukazywać w ruinach podczas pełni księżyca. Jak głoszą podania, jest to duch córki dawnych właścicieli zamku (Heleny Lubomirskiej), która zakochała się w biednym rybaku. Rodzice zabronili Helenie spotykać się z ukochanym i zamknęli ją w zamkowej wieży. Zrozpaczona dziewczyna, nie mogąc wyrzec się swej miłości, postanowiła zakończyć ze swym życiem, wyskakując z wieży. 

Mięćmierz: niezwykły skansen

W czasie pobytu w Kazimierzu Dolnym warto również odwiedzić Mięćmierz. Miejscowość ta położona jest nad brzegiem Wisły, 3 km na południowy zachód od centrum miasta. Niegdyś była to flisacka osada, której mieszkańcy zajmowali się przeprawianiem ludzi i towarów przez Wisłę do położonego na drugim brzegu Janowca. Obecnie wioska ta utrzymywana jest w charakterze skansenu. Wiekowe chałupy pokryte strzechą tworzą niezwykły klimat miejsca, w którym zatrzymał się czas. 

Mięćmierz
fot. N. Czochara

Jednym z obiektów, który najbardziej przyciąga turystów, jest charakterystyczny wiatrak (koźlak). Stoi on na prywatnej posesji, ale w sezonie czynna jest tam kawiarnia i można go obejrzeć z bliska W okolicach Mięćmierza znajduje się też Krowia Wyspa – rezerwat ptactwa wodnego - który można podziwiać właśnie z terenu, na którym znajduje się wiatrak. 

Redakcja poleca