Obserwuj w Google News

Kolejka na Kasprowy Wierch znów otwarta. Turyści mogą już korzystać ze słynnej atrakcji

2 min. czytania
26.05.2023 12:02
Zareaguj Reakcja

Turyści chcący dotrzeć na Kasprowy Wierch znów mogą skorzystać z kolejki linowej. Na szczycie można nie tylko podziwiać piękne krajobrazy, lecz także skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej oraz zwiedzania z przewodnikiem tatrzańskim. Ile kosztują bilety w tym sezonie?

Kolejka na Kasprowy Wierch znów otwarta
fot. Maciek Jonek/Reporter/East News

Przypomnimy, że 9 maja PKL zamknęły kolejkę linową na Kasprowy Wierch w celu poddania jej przeglądowi technicznemu. W czasie trwającej dwa tygodnie przerwy pracownicy wykonali nie tylko dokładne przeglądy techniczne, ale też prace serwisowe urządzeń kolejki linowej oraz kolejek krzesełkowych w Kotle Gąsienicowym i Goryczkowym. 

Redakcja poleca

Kolejka na Kasprowy Wierch znów dostępna. Ile kosztują bilety?

Od 25 maja turyści znów mogą wjechać kolejką na Kasprowy WierchZa przejazd na szczyt oraz z powrotem turyści zapłacą 99 złotych. Bilet ulgowy to wydatek 79 zł. Przejazd kolejką tylko w jedną stronę - na szczyt lub na dół - kosztuje 79 zł, bilet ulgowy jest 10 zł tańszy. Z ulgi mogą skorzystać dzieci i młodzież w wieku szkolnym oraz studenci, seniorzy po 65. roku, opiekunowie grup szkolnych oraz osoby niepełnosprawne.

Bilet najlepiej jest kupić z wyprzedzeniem przez stronę internetową. Wówczas można zarezerwować miejsce na konkretny dzień i godzinę. W ten sposób unikniemy stania w kolejce. Warto przypomnieć, że każdego roku miejsce to przeżywa prawdziwe oblężenie. „Kolejka do kolejki” na Kasprowy czasami bywa tak gigantyczna, że trzeba czekać od trzech do nawet sześć godzin.

Popularność kolejki wynika z faktu, że dzięki niej można znaleźć się na szczycie góry w zaledwie 20 minut. Ponadto, z racji tego, że kolejka w całości przebiega przez teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, po drodze można podziwiać niesamowite widoki, niemożliwe do zobaczenia podczas pieszej wędrówki.

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Kasprowy Wierch. Atrakcje na szczycie

Turyści, którzy wjadą na Kasprowy Wierch, mogą skorzystać na szczycie z oferty Stacja Edukacja przygotowanej przez Polskie Koleje Linowe (PKL) oraz Tatrzański Park Narodowy (TPN). Chętni mogą bez dodatkowych opłat skorzystać z oprowadzenia po kopule szczytowej z przewodnikiem tatrzańskim, który w ciekawy sposób opowie o tatrzańskiej przyrodzie, a także zapozna z zasadami panującymi na górskich szlakach.

W ramach prowadzonej akcji przewodnicy będą opowiadali o tatrzańskich zwierzętach i roślinności, ochronie przyrody, górskiej topografii, zjawiskach pogodowych i ciekawostkach związanych z koleją linową PKL, która od 1936 roku wozi turystów na Kasprowy Wierch.

Z oferty będzie mógł skorzystać każdy turysta, który dotrze na szczyt kolejką codziennie między godz. 9 a 15. Prelekcje będą się odbywały co 15 minut w trzech oznakowanych punktach: stacja górna kolejki linowej, Sucha Przełęcz oraz szczyt Kasprowego Wierchu. Akcja edukacyjna na Kasprowym Wierchu potrwa od 26 maja do końca września.

Zobacz także: Wycieczka nad Morskie Oko jeszcze droższa. Turyści nie kryją zaskoczenia

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

Jaskinia w Polsce
6 Zobacz galerię
fot. Shutterstock