,

Koniec z restrykcjami dla turystów. Ostatni kraj w UE znosi obowiązkowe maseczki w transporcie publicznym

30.03.2023 11:15

Ta informacja z pewnością ucieszy wielu turystów. Władze Grecji, po niemal trzech latach ograniczeń, podjęły decyzję o zniesieniu obowiązku noszenia maseczek w transporcie publicznym. Chociaż już w minionym roku wiele osób nie przestrzegało tego przepisu, jego złamanie – w przypadku kontroli – groziło mandatem. 

Grecja znosi obowiązkowe maseczki w transporcie publicznym
fot. Shutterstock

Grecja od lat jest jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych wśród Polaków. Kraj ten przyciąga malowniczymi plażami, niesamowitym klimatem miast i miasteczek, słynną gościnnością Greków oraz różnorodnością turystycznej oferty. Po wybuchu pandemii, podobnie jak w wielu innych krajach na świecie, grecki rząd wprowadził liczne restrykcje covidowe.

Jednym z ograniczeń dla mieszkańców i turystów był obowiązek noszenia maseczek ochronnych w transporcie publicznym. Wymóg ten obowiązywał od kwietnia 2020 roku. Po niemal trzech latach Grecja w końcu znosi te obostrzenia – informują lokalne media.

Grecja znosi obowiązkowe maseczki w transporcie publicznym

Po długim okresie ograniczeń podróżni w Grecji mogą bez obaw o mandat poruszać się transportem publicznym bez założonej maseczki ochronnej. Tamtejsze ministerstwo zdrowia, jako ostatnie w Unii Europejskiej, podjęło decyzję o zniesieniu tego wymogu. Zasłanianie nosa i ust nie jest już koniecznie w przypadku podróży autobusami, pociągami, tramwajami czy na pokładach statków. 

Warto podkreślić, że maseczki są nadal obowiązkowe w szpitalach i placówkach medycznych, ale na tle Europy nie jest to wyjątek. W innych krajach (w tym m.in. w Polsce) przepis ten jest również aktualny.

Zobacz także: Najpiękniejsze wyspy greckie. 12 miejsc, które warto zobaczyć w Grecji

Greckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w oficjalnym oświadczeniu wskazało, że w przypadku podróżnych, którzy w trakcie pobytu uzyskali pozytywny wynik testu na Covid-19 i nie mają żadnych objawów lub są one łagodne, zalecana jest 5-dniowa samoizolacja. Jakiekolwiek objawy zakażenia powinny zakończyć się kontaktem z lekarzem lub bezpośrednią wizytą.

Zgodnie z informacjami przekazanymi w minionym roku przez Polską Izbę Turystyki, jednym z najpopularniejszych kierunków wakacyjnych Polaków była Grecja. Ten europejski kraj znalazł się na drugiej pozycji zaraz po Turcji. Wszystko wskazuje na to, że w tegorocznym sezonie wakacyjnym do Grecji znowu przyjadą tłumy polskich turystów. 

Źródło: Fly4free, Greek City Times

loader