Obserwuj w Google News

Kotlina Kłodzka: atrakcje turystyczne. 9 miejsc, które warto zobaczyć na ziemi kłodzkiej

5 min. czytania
15.07.2021 15:15
Zareaguj Reakcja

Ziemia kłodzka, z położoną w jej centralnej części Kotliną Kłodzką, jest popularnym regionem turystycznym oferującym różnorodne atrakcje dla odwiedzających. Skalne labirynty Gór Stołowych, tajemnicze jaskinie i trasy podziemne, zielone alejki parków zdrojowych oraz ścieżki przyrodnicze tworzą niezwykły krajobraz oraz bogactwo tego miejsca. Odkrywamy największe atrakcje Kotliny Kłodzkiej i sprawdzamy, co warto zobaczyć na ziemi kłodzkiej.

Kotlina Kłodzka: atrakcje turystyczne. 9 miejsc, które warto zobaczyć na ziemi kłodzkiej
fot. SHUTTERSTOCK

Kotlina Kłodzka jest urokliwą krainą geograficzną w Sudetach we wschodniej części województwa dolnośląskiego, przy granicy z Czechami. Warto pamiętać, że kotlina stanowi jedynie niewielką, centralną część ziemi kłodzkiej. W samym sercu regionu znajduje się Kłodzko ze słynną twierdzą i mostem gotyckim. Ale to nie jedyne miasto, które warto odwiedzić.  Kudowa-Zdrój, Międzygórze, Kletno, Lądek-Zdrój oraz Zieleniec to miejsca, które powinny znaleźć się wśród obowiązkowych punktów na turystycznej mapie Kotliny Kłodzkiej. Poniżej znajdziecie szczegółowy opis najlepszych atrakcji ziemi kłodzkiej. Co warto zobaczyć?

Redakcja poleca

1. Międzygórze: „alpejska wioska” w Polsce

Wciśnięte w wąską dolinę miasteczko Międzygórze, położone przy granicy z Czechami, przypomina nieco alpejską wioskę. Miejsce to nazywane jest czasem górską stacją klimatyczną – z jej centrum wychodzą szlaki m.in. na Śnieżnik (1425 metrów n.p.m.). Jakie atrakcje czekają w Międzygórzu?

Wodospad Wilczki - Międzygórze
fot. Shutterstock

Popularnym miejscem wśród turystów jest wodospad Wilczki. Wody tej imponującej kaskady spadają z ponad 20-metrowego urwiska w głęboki kocioł, po czym spływają malowniczym skalnym wąwozem. Wodospad można podziwiać z mostku zawieszonego nad kaskadą lub z kilku punktów widokowych. Popularnym punktem odwiedzin, szczególnie wśród rodzin, jest Ogród Bajek. Na niewielkim obszarze zgromadzono drewniane domki i rzeźby przypominające postaci z bajek – Krecika, Koziołka Matołka, Czerwonego Kapturka, Pinokia czy Myszki Miki. W ogrodzie znajduje się też słynny Disneyowski zamek – oczywiście z drewna.

ZOBACZ TAKŻE:  Jura Krakowsko-Częstochowska na weekend. Odkrywamy największe atrakcje 

2. Błędne Skały w Górach Stołowych

Błędne Skały to jedna z największych atrakcji ziemi kłodzkiej. To niesamowity labirynt bloków skalnych na wysokości 853 m n.p.m. Ze względu na niezwykłość i unikalność tego miejsca, utworzono tam rezerwat przyrody. Powstałe bloki skalne tworzą kilkusetmetrową trasę turystyczną. Miejscami trzeba dosłownie przeciskać się pomiędzy wąskimi szczelinami skalnymi, a wysokość ścian korytarzy waha się od 6 do 8 metrów.

Na miejsce dostaniemy się w 2-2,5 godziny bardzo malowniczymi szlakami z Kudowy-Zdroju – do wyboru szlak czerwony lub zielony. Wycieczkę można zacząć też w pobliskim Karłowie – ok. 2 godziny drogi.

3. Szczeliniec Wielki: najwyższy szczyt Gór Stołowych

Szczeliniec Wielki to najwyższe, a przy tym najpopularniejsze wzniesienie Gór Stołowych. Najłatwiej dotrzeć tutaj od strony wsi Karłów (12 km od Kudowy-Zdroju). Na szczyt prowadzi droga składająca się z 665 kamiennych stopni. 

Szczeliniec Wielki
fot. Shutterstock

Na górze stworzono szeroki taras widokowy, skąd najlepiej podziwiać malowniczą Kotlinę Kłodzką. Najwyższy punkt pasma znajduje się na wysokości 919 m n.p.m. Wstęp na teren rezerwatu, obejmującego szczytowe partie góry, jest płatny w okresie turystycznym.

Redakcja poleca

4. Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej, jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. To najdłuższa jaskinia w Sudetach (ok. 5 km) uznawana za jedną z najpiękniejszych w Polsce. Nazwę nadano jej od znalezionych w środku szczątków niedźwiedzi z epoki lodowcowej. W środkowej części jaskini wytyczono oświetloną trasę turystyczną o długości 360 m. Podczas jej zwiedzania wkracza się w świat fantazyjnych stalaktytów, stalagmitów, kaskad i innych form naciekowych. Najbardziej efektowną częścią tej trasy są Sala Pałacowa oraz Korytarz Stalaktytowy z mostkiem i jeziorkami.

5. Kłodzko – twierdza i gotycki most

Będąc w północno-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej, warto zobaczyć Kłodzko. Właśnie tutaj znajduje się znany w Europie obiekt militarny – twierdza Kłodzko, tworząca długi i skomplikowany system tuneli. Turyści mogą jednak zwiedzić jedynie jej niewielką część. Trasę w podziemiach XVII-wiecznej fortecy wytyczono bowiem na odcinku ponad kilometra (całość liczy około 100 km).

twierdza Kłodzko
fot. Shutterstock

Charakterystycznym elementem krajobrazu miasta jest kamienny, gotycki most zbudowany przez Karola IV. Z tego miejsca można zobaczyć rynek miasta, barokowy kościół oraz monumentalną twierdzę Kłodzko.

Zobacz także: Wisła – co warto zobaczyć? 12 najciekawszych atrakcji turystycznych

6. Kaplica Czaszek, Kudowa-Zdrój

Kolejną atrakcją ziemi kłodzkiej jest Kaplica Czaszek. Ten jedyny w swoim rodzaju obiekt w Polsce był pomysłem proboszcza parafii, który przerażony liczbą ofiar wojen śląskich oraz chorób zakaźnych z XIII wieku, stworzył jeden wielki grobowiec. Pierwsze szczątki ofiar kapłan znalazł w pobliżu kościoła. Z pomocą parafian w ciągu ośmiu lat zbudowano kaplicę. Obecnie znajduje się w niej ponad 3 tys. ludzkich czaszek i kości. Co roku, o północy z 14-15 sierpnia, odprawia się tu mszę świętą za wszystkich tych, którzy spoczywają w kaplicy.

Redakcja poleca

7. Zdrój Wojciech, Lądek-Zdrój

Zdrój Wojciech to uzdrowisko liczące ponad 330 lat. Obiekt powstał w 1680 roku bezpośrednio nad bijącym do dzisiaj gorącym źródłem wody leczniczej. Z zewnątrz przypomina neobarokowy pałac zwieńczony ogromną, zdobioną od wewnątrz kopułą, pod którą znajduje się okrągły marmurowy basen z wodą termalną i marmurowymi wannami kąpielowymi.

Lądek-Zdrój
fot. Shutterstock

W zabytkowych pokojach można skorzystać z masażów leczniczych i relaksacyjnych. Na tym samym piętrze znajduje się Pijania Wód Mineralnych.

8. Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku

Park Miniatur Minieuroland, położony w sercu Kotliny Kłodzkiej, to całoroczna atrakcja dla rodzin z dziećmi. Park stanowi jednocześnie arboretum z unikalnymi drzewami, krzewami i trawami ozdobnymi. W przepięknym ogrodzie można podziwiać wyjątkową roślinność oraz czterdzieści makiet przedstawiających słynne budowle z Europy i świata. Znajdujące się tu miniatury zabytków z ziemi kłodzkiej i Dolnego Śląska są inspiracją do zwiedzania najbliższych okolic.

Minieuroland w Kotlinie Kłodzkiej
fot.

Na terenie kompleksu można odpocząć w klimatycznych altankach i zakątkach lub spędzić czas z dziećmi na nowoczesnym placu zabaw. Organizowane są tu również cykliczne imprezy tematyczne. Największą z nich jest Festiwal Kwiatów, który odbywa się co roku w pierwszy weekend wakacji. Od czerwca aż do listopada Minieuroland zachwyca najpiękniejszymi kwiatami jednorocznymi - łącznie znajduje się nawet 70 000 sztuk. 

9. Droga Stu Zakrętów

Będąc na ziemi kłodzkiej, warto zobaczyć Drogę Stu Zakrętów, zwaną też „Szosą Stu Zakrętów”. To bardzo popularna trasa widokowa łącząca Radków i Kudowę-Zdrój. Droga wiedzie przez Góry Stołowe i liczy 22 kilometrów długości. Trasa malowniczo pnie się w górę, wijąc się wieloma zakrętami – najwyżej położony odcinek biegnie w okolicy Przełęczy Lisiej, na wysokości 790 metrów n.p.m. Droga Stu Zakrętów, choć jest asfaltowa i udostępniona dla pojazdów samochodowych, miejscami bywa bardzo wąska, a zimą nawet nieprzejezdna. W okolicy powstały tzw. leśne parkingi, które umożliwiają wyruszenie szlakami turystycznymi w pobliskie atrakcje, m.in. Radkowskie Skały czy Skale Grzyby.

Przeczytaj także: 

RadioZET.pl