,

Turyści nie wiedzieli, że przewożą zakazane pamiątki. Zostali zatrzymani na lotnisku w Polsce

17.02.2023 11:32

Podczas powrotu z zagranicznych wakacji wielu podróżnych przewozi ze sobą w bagażu różne pamiątki. Część osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że posiadanie niektórych przedmiotów jest nielegalnych, za co grożą poważne konsekwencje. Tak było w przypadku dwójki pasażerów, którzy zostali zatrzymani na lotnisku w Krakowie. 

Lotnisko w Krakowie
fot. Shutterstock

Kontrola na lotnisku dla większości osób nie należy do szczególnie przyjemnych momentów w podróży. Szczególnie wtedy, gdy nawet nie zdajemy sobie sprawy z przewozu nielegalnych przedmiotów czy zakazanych pamiątek. Wirtualna Polska Turystyka, powołując się na informacje podane przez Izbę Administracji Skarbowej w Krakowie (KAS), przywołała ciekawą historię z lotniska w Krakowie. 

Zobacz także: Pasażer kupił używane buty. Był w szoku, gdy celnicy prześwietlili je na lotnisku

Podróżni zatrzymani na lotnisku w Krakowie. Przewozili zakazane pamiątki

Podczas kontroli prowadzonej w porcie Kraków-Balice uwagę funkcjonariuszy z Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) przykuły widoczne na skanie bagażu charakterystyczne kształty morskich zwierząt. Okazało, w walizce znajdowały trzy połówki muszli przydaczni podlegających ochronie CITES. Były one wymieszane ze zwykłymi muszelkami. Właścicielka bagażu potwierdziła, że to jej pamiątki z wakacji z Dubaju oraz Malediwów. Kobieta nie miała pojęcia, że to coś niedozwolonego.

Kilka dni później w bagażu mężczyzny, który przyleciał z Kolumbii, znaleziono 11 rafotwórczych koralowców ważących prawie kilogram. Turysta nie wiedział, że ich przewożenie bez odpowiednich zezwoleń jest zakazane. Jednocześnie nie zdawał sobie sprawy z tego, jak poważne konsekwencje grożą za tego typu wykroczenia.

Zakazane pamiątki. Ostrzeżenie dla podróżujących

Funkcjonariusze przypominają, że przewożenie koralowców oraz innych gatunków fauny i flory objętych Konwencją Waszyngtońską jest zabronione. Podróżowanie z nimi jest możliwe jedynie po spełnieniu odpowiednich procedur. Przede wszystkim należy zgłosić zamiar przywiezienia zagrożonego gatunku oraz przedstawić odpowiednie zezwolenia eksportowe i importowe. Zezwolenia powinny być wydane zarówno przez odpowiednie instytucje kraju wywozu, jak i przywozu. W Polsce, w przypadku koralowców, jest to Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Za przewóz zarówno koralowców, jak i innych okazów CITES, grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat, kara ograniczenia wolności do dwóch lat lub kara grzywny. Warto przed powrotem z wakacji sprawdzić listę nielegalnych pamiątek

Źródło: Wirtualna Polska Turystyka/KAS

Jak się spakować na podróż
10 Zobacz galerię
fot. Shutterstock