,

Krokusy już pojawiły się w Tatrach. Kiedy najlepiej je podziwiać w Dolinie Chochołowskiej?

23.03.2023 11:23

W Tatrach już widać już pierwsze oznaki wiosny – poinformował Tatrzański Park Narodowy. Przy okazji przyrodnik Jan Krzeptowski-Sabała ujawnił, kiedy turyści mogą spodziewać się wysypu krokusów w popularnej Dolinie Chochołowskiej czy na Kalatówkach. Co roku sieć obiegają zdjęcia ukazujące doliny pełne fioletowych kwiatów. 

Krokusy w Tatrach 2023
fot. Shutterstock

Wiosna w Polsce coraz bardziej daje o sobie znać. To nie tylko wyższe temperatury, ale też oznaki w postaci budzących się do życia drzew, krzewów i kwiatów. Wraz z nadejściem ocieplenia, tysiące turystów wypatrują kwitnienia krokusów w Tatrach. Przyrodnik z Tatrzańskiego Parku Narodowego podał, kiedy w tatrzańskich dolinach można spodziewać się najpiękniejszych widoków. 

Kiedy będzie najwięcej krokusów w Tatrach?

Pierwsze krokusy w Tatrach już zakwitły. Jednak na wysyp tych fioletowych, kwiatowych dywanów trzeba czekać aż do połowy kwietnia. Jak co roku, można spodziewać się przepięknych, zapierających dech w piersiach krajobrazów. 

– W Tatrach są już pierwsze zwiastuny wiosny. Do życia budzi się flora – pierwsze, pojedyncze krokusy pokazały się między innymi w Dolinie Kościeliskiej na Wyżnej Kirze Miętusiej czy na Kalatówkach, ale większość tatrzańskich hal jest jeszcze pod śniegiem. Obecnie nad górskimi potokami pięknie kwitną lepiężniki – dość nietypowo, ponieważ najpierw wypuszcza pąki kwiatów, a następnie liście – powiedział PAP Krzeptowski-Sabała z TPN.

Lepiężniki upodobały sobie miejsca wzdłuż cieków wodnych. Masowo rosną nad brzegami górskich potoków. Na razie w Tatrach nie ma innych kwiatów. Tatrzański Park Narodowy już rozpoczął nabór wolontariuszy, których zadaniem będzie pilnowanie, aby turyści nie zadeptywali krokusów.

Oznaką nadchodzącej wiosny w Tatrach jest też aktywność zwierząt. W tatrzańskich dolinach słychać śpiew ptaków, a po zimowej hibernacji budzą się żaby trawne. Ich skrzek, choć na razie w niedużych ilościach, jest już widoczny na przykład w Dolinie Kościeliskiej oraz w Dolinie Olczyskiej.

Pierwsze krokusy w Dolinie Chochołowskiej

Na profilu Tatromaniak na Facebooku pojawiły się zdjęcia ukazujące pierwsze krokusy na Polanie Chochołowskiej. Na razie fioletowe kwiaty pokazują się w tatrzańskich dolinach w niewielkiej liczbie. Ale w kolejnym miesiącu można spodziewać się już przepięknych "krokusowych dywanów". Uroku krajobrazom o tej porze roku dodają ośnieżone szczyty Tatr Zachodnich.

Post ukazujący krokusy w Tatrach zaledwie 2 godziny po publikacji zebrał prawie 5 tys. polubień i ponad sto komentarzy. Internauci zgodnie przyznają, że to cudowny widok. Jedna z komentujących osób napisała, że "to jedno z jej wielkich marzeń: być tam i je zobaczyć!".

Źródło: PAP (Szymon Bafia)

loader

Logo radiozet Dzieje się