,

Krynica Morska: wakacje „na zdrowie”. Odkrywamy największe atrakcje miasta

18.05.2021 13:43

Krynica Morska to niewielka miejscowość położona na wąskim skrawku Mierzei Wiślanej. Turystów przyciąga czystymi plażami, malowniczymi wydmami, doskonałym zapleczem turystycznym i leczniczym klimatem. Pomimo dużej popularności, jaką cieszy się to miejsce, nawet w sezonie letnim można tu odnaleźć spokojniejsze zakątki.  

Krynica Morska
fot. Shutterstock

Krynica Morska leży w województwie pomorskim, między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym. Lądowy obszar miasta znajduje się w całości na terenie Parku Krajobrazowego „Mierzeja Wiślana”. Co ciekawe, Krynica Morska jest jednym z najmniejszych polskich miast pod względem liczby mieszkańców (niewiele ponad 1300 osób). Zdecydowanie więcej przyjeżdża tutaj turystów – każdego roku tę nadmorską miejscowość odwiedza około 300 tysięcy osób (głównie w sezonie letnim).

Cała Mierzeja Wiślana to sosnowo-bukowe lasy i ścieżki przyrodnicze zapewniające wypoczynek blisko natury i dające okazję do zobaczenia niezwykłych gatunków roślin i zwierząt. Dużą zaletą jest też rozbudowana baza noclegowa oraz zaplecze turystyczne zapewniające doskonałe warunki do urozmaiconego wypoczynku.

Krynica Morska: plaża, przystanie i port morski

Krynica Morska jest bardzo dobrym wyborem na letni wypoczynek nad morzem. Tutejsza piaszczysta plaża jest czysta i obszerna. Morze, a właściwie Zatoka Gdańska, oblewająca plażę od północy jest idealnym miejscem dla żeglarzy oraz miłośników windsurfingu. Na miejscu można znaleźć wypożyczalnie sprzętu wodnego, bary i inne atrakcje. 

Miejscowość słynie także z portu morskiego Krynica Morska - składa się on z dwóch niezależnych przystani tj. rybackiej i jachtowo-pasażerskiej. Stanowi bazę dla floty żeglarskiej oraz białej floty. W sezonie letnim z tego miejsca wypływają statki rejsowe do Elbląga, Tolkmicka i Fromborka. 

Atrakcje Krynicy Morskiej. Co warto zobaczyć?

Wielbłądzi Grzbiet

Krynica Morska może się pochwalić malowniczymi wydmami. Jedną z nich jest Wielbłądzi Grzbiet, czyli najwyższa stała wydma w całej Europie. Ma 49,5 metrów wysokości i stanowi naturalny punkt widokowy, z którego można podziwiać jednocześnie Zatokę Gdańską i Zalew Wiślany. 

Latarnia w Krynicy Morskiej

Latarnia została wybudowana w 1951 roku w miejscu poprzedniej (z 1895 roku), która została wysadzona w powietrze w czasie II wojny światowej. Aby wspiąć się na taras widokowy, trzeba pokonać około 100 schodów. Ale krajobrazy czekające na samej górze, są warte wysiłku. Ze szczytu latarni w Krynicy Morskiej można podziwiać przepiękne widoki na morze, okoliczne zatoczki i nadmorskie miejscowości. 

Ulica Teleexpressu

To jedyna o takiej nazwie ulica w Polsce i jedna z najbardziej urokliwych w Krynicy Morskiej. Co ciekawe, oficjalne otwarcie ulicy odbyło się na oczach milionów widzów 5 lipca 2003, tuż po 17.00, skąd nadano pierwszy pozastudyjny program Teleexpressu.

Kościół pw. śś. Piotra i Franciszka

Wśród zabytków Krynicy Morskiej warto wymienić kościół wzniesiony w 1938 roku w miejscu dawnej kaplicy. Przy świątyni znajduje się dom zakonny ojców kapucynów.

Krynicki Starodrzew

Tuż przy Urzędzie Miejskim w Krynicy znajduje się użytek ekologiczny „Krynicki Starodrzew” utworzony w 2012 roku. Można tu podziwiać ponad 20 gatunków drzew w tym sześć drzew o rozmiarach niemal pomnikowych, a oprócz tego chronione rośliny i gatunki zwierząt. Na terenie tego ekologicznego użytku wytyczono ścieżkę spacerową z tablicami edukacyjnymi.

Krynica Morska: Mierzeja Wiślana i Piaski

Krynica Morska wyróżnia się też niezwykłą przyrodą. Lądowa część miasta położona jest w całości w Parku Krajobrazowym „Mierzeja Wiślana”. Na terenie parku, w dzielnicy Przebrno, utworzono rezerwat przyrody „Buki Mierzei Wiślanej”. Znajdują się tu m.in. 200-letnie buki, dęby, świerki i brzozy oraz olchy, a także rośliny chronione.

Krynica Morska jest również objęta obszarem specjalnej ochrony ptaków. Na terenie całej Mierzei Wiślanej występuje ponad 270 chronionych gatunki ptaków, w tym m.in. bielik, bocian czarny, bocian biały, drozdy, dzięcioły, jastrząb, kukułka czy myszołów.

Na końcu polskiej strefy Mierzei Wiślanej, kilka kilometrów od granicy państwowej Polski i Rosji, znajduje się stara wieś rybacka Nowa Karczma, nazywana potocznie Piaskami. Z upływem czasu, za sprawą wędrujących wydm zasypujących systematycznie zabudowania wsi, osada kilkakrotnie zmieniała swoje położenie. Obecnie teren Piasków jest najbardziej dziewiczy na całej mierzei. Nie ma tu dużych ośrodków wczasowych ani bogatej bazy gastronomicznej, ale turyści mogą skorzystać z pensjonatów, kwater czy pól namiotowych. 

Pogoda w Krynicy Morskiej: kiedy warto jechać? 

Wakacje nad polskim morzem warto zaplanować od czerwca do września. W tym okresie zdarzają się nawet 30-stopniowe upały - nieco ochłody przynosi wiejący od morza silny wiatr. W najcieplejszych miesiącach roku woda w Bałtyku ma maksymalną temperaturę 16-17°C. 

Wypoczynek w tym miejscu może też dobrze wpłynąć na nasze zdrowie. Zdaniem specjalistów klimat Krynicy Morskiej jest korzystny dla osób cierpiących na choroby układu oddechowego, układu krążenia, narządów ruchu oraz alergie skórne. Najdogodniejsze warunki dla klimatoterapii panują w okresie od marca do października.

Krynica Morska: kamera na żywo. Aby sprawdzić, jaka jest pogoda w Krynicy Morskiej, warto skorzystać z kamery internetowej z widokiem na plażę.