Obserwuj w Google News

Lanzarote: 10 najpiękniejszych miejsc na wyspie

Nina Czochara
4 min. czytania
17.07.2018 16:29
Zareaguj Reakcja

Lanzarote to nie tylko wulkaniczne krajobrazy w słynnym Parku Narodowym Timanfaya. To również imponujące winnice w La Gerii, zielone jezioro Los Clicos, tętnica życiem stolica – Arrecife oraz przepiękne miejsca będące dziełem sztuki hiszpańskiego artysty, Césara Manriquea. 

Krater El Gofio - Lanzarote
fot. Shutterstock

Wybierasz na Lanzarote? Bardzo dobry wybór. Poznaj najpiękniejsze miejsca i atrakcje, których nie można pominąć podczas pobytu na "księżycowej wyspie". Na zwiedzanie warto przeznaczyć 3-4 dni. Wiele osób łączy swój wypoczynek na Lanzarote z pobytem na sąsiedniej Fuerteventurze (wyspy dzieli 45-minutowy rejs statkiem). 

1. Park Narodowy Timanfaya

To miejsce powinno być obowiązkowym punktem na turystycznej mapie Lanzarote. Park Narodowy Timanfayanazywany też Górami Ognia (Montañas del Fuego), to jeden z najbardziej efektownych scenerii wulkanicznych na świecie. Krajobraz parku, z ponad 100 stożkami wystającymi z ziemi, wygląda dokładnie tak, jak stworzyła go natura.

Park Narodowy Timanfaya
fot. Shutterstock

Na jednym z wulkanicznych stożków znajduje się punkt widokowy oraz restauracja El Diablo, zaprojektowana przez Cesara  Manrique. Od 1993 obszar parku figuruje na liście UNESCO. Samodzielne poruszanie się po ternie Gór Ognistych nie jest możliwe. Dla zwiedzających udostępniono część nazywaną „Szlakiem wulkanów”, czyli Islote de Hilario.

2. Fundacja Césara Manrique’a

To pracownia i dawna posiadłość Césara Manrique’a. Fundacja znajduje się w wiosce Tahiche. To, co najbardziej przyciąga do tego miejsca, to niespotykany, nowoczesny design domu stworzonego w wulkanicznych grotach. Na terenie fundacji stworzono również muzeum z kolekcją twórczości hiszpańskiego artysty.

3. Jameos del Agua

Niezwykłe miejsce powstałe na skutek erupcji wulkanu La Corona. Jameos del Agua to dwie otwarte od góry groty połączone stumetrowym tunelem prowadzącym przez jaskinie. Miejsce to nie prezentowałoby się tak imponująco, gdyby nie César Manrique - to pierwsza kreacja artysty na Gran Canarii. 

Jameos del Agua
fot. Shutterstock

Centralnym punktem jest słonowodne jeziorko o niezwykle przejrzystej wodzie. Przy odrobinie szczęścia można tu zobaczyć niewielkie, białe kraby. W grotach Manrique zaprojektował bary, których wystrój idealnie łączy się z otoczeniem.

4. Mirador del Rio

To najsłynniejszy na wyspie punkt widokowy położony na szczycie klifu (w masywie El Risco de Famara), na wysokości ponad 475 m n.p.m. Aranżacją tego miejsca również zajął się César Manrique. Taras otoczono barierką, dzięki czemu fasada budynku przypomina dziób statku.

Mirador del Rio_Lanzarote
fot. Shutterstock

Z Miradore del Rio można podziwiać niesamowite widoki na zatokę oraz sąsiednią wysepkę La Graciosa (ósmą co do wielkości wyspą archipelagu) wynurzającą się z lazurowych wód Oceanu Atlantyckiego. Krajobrazy są naprawdę urzekające!

5. Arrecife

Stolica, największe miasto i główny port Lanzarote. Arrecife położone jest na wschodnim wybrzeżu wyspy. Obecnie mieszka tu prawie połowa populacji wyspy, którzy chętnie spędzają czas wolny na przepięknej plaży Playa del Reducto. 

Arrecife
fot. Pixabay

Na miejscu warto zobaczyć zamek św. Gabriela (Castillo de San Gabriel) wzniesiony na wysepce, kościół św. Genezjusza z charakterystyczną, białą kopułą oraz zamek św. Józefa, w którym obecnie mieści się muzeum.

6. Jezioro Los Clicos (krater El Gofio)

Wyjątkowe, szmaragdowe jeziorko Los Clicos kryje się we wnętrzu krateru. Jego barwa w ciekawy sposób kontrastuje z czarną plażą. Sam krater powstał w wyniku potężnych erupcji w XVIII wieku. Charakterystyczny kolor El Golfo (intensywnie zielony) jest zasługą specjalnego gatunku alg, które znajdują się na jego dnie. Krater znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Los Hervideros, czyli stromej części wybrzeża pokrytego grubą warstwą zastygłej lawy i przepięknie prezentującej się z turkusowym kolorem oceanu. 

7. Ogród Kaktusów (Jardin de Cactus)

To ostatnia z imponujących prac Césara Manrique’a. Ogród powstał na powierzchni 5 tys. m² i obejmuje zbiór prawie 10 tys. kaktusów pochodzących z Wysp Kanaryjskich, Ameryki i Afryki. Na tym niezwykłym terenie spod wulkanicznej ziemi wyrastają egzotyczne rośliny. 

Ogród Kaktusów
fot. Shutterstock

Ogród swoją formą przypomina rzymski amfiteatr. W najwyższym punkcie wznosi się młyn, który niegdyś służył do produkcji słynnej mąki gofio. W centralnej części Jardin de Cactus utworzono sztuczne jeziorko.

8. La Geria

Dolina La Geria, granicząca od wschodu z Parkiem Narodowym Timanfaya, to bez wątpienia należy do najbardziej malowniczych na wyspie. Jeszcze w XVIII wieku teren ten był w całości pokryty lawą i zupełnie nie nadawał się do uprawy roślin. Mieszkańcy znaleźli jednak sposób na zagospodarowanie tego terenu i stworzyli plantację winorośli. 

La Geria
fot. Fotolia

Przez dolinę biegnie "szlak wina" - bardzo chętnie przemierzany przez turystów. Obecnie w winnicach La Gerii każdego roku produkuje się 2 mln litrów wina. Bardzo popularne jest białe El Grifo.

9. Salinas de Janubio

Dawna fabryka soli powstała w naturalnie wykształconych lagunach. Białe bryły soli, przypominające naturalną szachownicę, w ciekawy sposób kontrastują z otaczającymi je ciemnymi terenami pokrytymi lawą.

Salines de Janubio
fot. Pixabay

Salinas de Janubio to największa i jedna z niewielu pozostałych do dziś wytwórni soli. Ci, którzy chcą zaopatrzyć się w jej zapas, mogą wybrać się do „solnej winiarni”.

10. Park Tropikalny Guinate

Park rozciąga się u stóp wygasłego wulkanu Monte Corona, w dolinie Tysiąca Palm. Na tym rozległym terenie żyje ponad 1,3 tys. egzotycznych gatunków zwierząt, a wśród nich: papugi, flamingi, tukany czy peruwiańskie pingwiny. W Parku Tropikalnym Guinate znajdziemy też jeziora oraz wodospady. Idealne miejsce dla wielbicieli przyrody oraz zwierząt.

___

RadioZET.pl/NC