,

Laponia to jedno z najbardziej świątecznych miejsc na świecie. Tu swoją siedzibę ma św. Mikołaj

21.12.2021
Aktualizacja: 09.12.2022 10:15

Laponii chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Tutaj listy przychodzą w rekordowych liczbach. Tutaj czuć prawdziwą atmosferę świąt. I to tutaj na kole podbiegunowym w miejscowości Rovaniemi znajduje się dom św. Mikołaja. Odkrywamy magiczną Laponię. 

Wioska św. Mikołaja
fot. East News

Laponia to region geograficzny w północnej Europie, który obejmuje swym zasięgiem rozległy obszar za kręgiem polarnym. Leży na terenie czterech krajów – Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. Rdzenną ludnością całego regionu są Lapończycy (Saamowie), których populację szacuje się na od 60 do 90 tysięcy osób. Obecnie stanowią oni mniejszość wśród mieszkańców tego regionu.

Symbolem Laponii są renifery. Żyją w lasach, ale jednocześnie każdy z nich posiada swego właściciela. Lapończycy utożsamiają te zwierzęta z powodzeniem i szczęściem – dlatego też starają się, aby mieć ich jak najwięcej.

Dla wielu osób Laponia jest jednym z najbardziej świątecznych miejsc na świecie. Wszystko dlatego, że właśnie tutaj znajduje się słynna wioska świętego Mikołaja. Miejsce to warto odwiedzić jednak nie tylko w okresie Bożego Narodzenia. Co jeszcze warto wiedzieć o tym niezwykłym zakątku w okolicy koła podbiegunowego? Oto najważniejsze informacje i ciekawostki. 

Laponia – magiczna kraina śniegu

Laponia to niezwykle malownicza kraina wypełniona dziewiczymi krajobrazami. Zwłaszcza wschodnia, fińska Laponia, jest wyjątkowym miejscem dla ludzi poszukujących nieskażonej przyrody, którą chronią parki przyrody. W Finlandii jest ich ponad 30, a w samej Laponii kilka, m.in. Urho Kekkonen, Pallas-Yllästunturi czy Pyha-Luosto. Od 1996 roku cały obszar znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Rovaniemi
fot. Shutterstock

Zima trwa tutaj aż dziewięć miesięcy. Laponię określa się nawet mianem „Krainy Wiecznego Lodu”. Ma to związek z panującymi tu warunkami atmosferycznymi – temperatura w nocy może spaść nawet do -40 stopni Celsjusza.

Z uwagi na mroźny klimat miejsce to jest dobrym kierunkiem dla wielbicieli sportów zimowych. Laponię można przemierzać na nartach biegowych, rakietach śnieżnych, psim zaprzęgiem lub skuterem śnieżnym. W gminie Enontekiö istnieje 600 km tras przeznaczonych specjalnie dla skuterów. Ciekawą opcją są też piesze wędrówki, podczas których można podziwiać dziewicze zimowe krajobrazy. Po intensywnie spędzonym dniu podróżni mogą zrelaksować się w fińskiej saunie.

Rovaniemi – z wizytą w wiosce św. Mikołaja

Lapońska kraina kojarzy się z osobą św. Mikołaja. Wszystko za sprawą Rovaniemi – fińskiego miasteczka na kole podbiegunowym, które kryje niezwykłą atrakcję. Chodzi o magiczną wioskę św. Mikołaja. Na miejsce można dojechać autobusem „Santa's Express” (z centrum Rovaniemi) lub własnym samochodem.

Wioska św. Mikołaja
fot. Fotolia

Wioska św. Mikołaja to połączenie świątecznej magii i biznesu. Na miejscu znajdują się sklepy z pamiątkami, restauracje, oficjalna poczta, szkoła pomocników i urząd św. Mikołaja. Turyści z całego świata przyjeżdżają tutaj po to, aby spotkać się ze Świętym. Wielki zegar na wejściu do jego domu pokazuje, czy Mikołaj jest aktualnie zajęty, czy też może nas ugościć. Wizyta jest bezpłatna, ale pamiątkowe zdjęcie (robione przez elfy!) już nie (kosztuje od 20-30 euro).

św. Mikołaj
fot. East News

W słynnej wiosce można również przenocować. Na miejscu znajduje się 70 domków (od 100 euro/noc). Jeśli ktoś chciałby spędzić więcej czasu z św. Mikołajem, może zaprosić go z wizytą do siebie. Oczywiście cena noclegu w lapońskim domku wzrasta wówczas do 150 euro. Dzięki temu będziemy jednak mieli okazję na dłuższą pogawędkę ze Świętym i możemy zrobić dowolną liczbę pamiątkowych zdjęć!

Laponia. Rekordowa liczba listów do św. Mikołaja

To właśnie pod ten adres każdego roku przychodzi ponad pół miliona listów rocznie! Św. Mikołaj jest więc prawdziwym rekordzistą, jeśli chodzi o liczbę otrzymywanych korespondencji z całego świata.

List
fot. Fotolia

Podobno w czołówce narodowości najchętniej wysyłających do św. Mikołaja listy, obok Brytyjczyków, Chińczyków i Japończyków, są także Polacy. Sama poczta św. Mikołaja to niezwykłe miejsce. Nie zobaczymy tu urzędników, ale… elfy, które sortują przesyłki, przybijają stemple i odpowiadają na maile.

Zorze polarne, czyli podniebna atrakcja Laponii

Numerem jeden w Laponii są zorze polarne, które w niesamowity sposób rozświetlają arktyczne niebo. Na poszukiwanie zorzy najlepiej wybrać się w okresie między równonocą jesienną a wiosenną, czyli między 21 września a 21 marca. Najłatwiej zaobserwować aurorę między godziną 18:00 a 1:00 w nocy.

Czasem wyjątkowo jasne zorze polarne w Laponii oświetlają śnieżny krajobraz i wskazują narciarzom drogę do domu. Planując obserwację tego zjawiska, warto pamiętać o ciepłym ubraniu — zimą temperatura spada tu nawet poniżej -30 st. C.

Zorza polarna
fot. Flickr

W SantaPark, na stokach pobliskiej góry, można wybrać się na magiczne sanie z reniferami, gwiazdkową karuzelę i odwiedzić słynną Szkołę Elfów, gdzie uczą kaligrafii. Jest również prawdziwe, śnieżne królestwo – Snowman World – z hotelem w igloo, restauracją i lodowym bar oraz zjeżdżalnią (również z lodu!).

Laponia: noclegi i pogoda

Kiedy warto jechać do Laponii? Największą popularnością cieszy się okres bożonarodzeniowy, kiedy w wiosce św. Mikołaja panuje świąteczny ruch i czeka najwięcej atrakcji. Średnia temperatura powietrza w ciągu dnia na przełomie grudnia i stycznia wynosi -15 stopni. W tym okresie można też podziwiać przepiękne zorze polarne. Najwyższym temperatur w Laponii można spodziewać się od czerwca do sierpnia (nawet 20 st. Celsjusza). 

Gdzie nocować w Laponii? Jeśli zdecydujemy się przyjechać na kilka dni do Laponii, możemy zatrzymać się nie tylko w wiosce św. Mikołaja (ceny od ok. 100 euro od osoby), ale też w mniejszych hotelikach czy domkach w okolicy (ceny od ok. 70 euro od osoby). Odważni mogą spędzić noc w prawdziwym igloo w miejscowości Inari. Cena nie jest niska (350 euro od osoby), jednak uznaje się, że to jedno z najpiękniejszych miejsc noclegowych na świecie, 

Loty i pociągi do Laponii

Do fińskiej Laponii można dotrzeć samolotem, lądując w Rovaniemi, czyli na oficjalnym lotnisku świętego Mikołaja (RVN). Lot z Warszawy do Rovaniemi (z przesiadką w Helsinkach) kosztuje w obie strony od 1400 zł. Lotnisko jest położone około 10 kilometrów od miasta. Aby dotrzeć do centrum, najlepiej jest skorzystać z autobusu lotniskowego, który zawozi w konkretne, wskazane przez nas miejsce (koszt biletu w jedną stronę to ok. 10 euro).

Pociągiem do Laponii. Do ojczyzny św. Mikołaja, a dokładniej Rovaniemi, można się także dostać pociągiem, z Helsinek. Podróż odbywa się bez przesiadek i trwa około 12 godzin. Koszt takiej wycieczki w jedną stronę zaczyna się od 50 euro, jeśli kupujemy bilety z wyprzedzeniem. Chcąc zdobyć bilet na ostatnią chwilę, trzeba przygotować się na cenę nawet 150 euro w jedną stronę.