Obserwuj w Google News

W polskim lesie zaobserwowano niezwykłe zjawisko. "Trudno się nie zachwycić"

2 min. czytania
24.11.2023 12:12
Zareaguj Reakcja

Kilka dni temu w jednym z polskich lasów zaobserwowano wyjątkowe zjawisko. "Lodowe włosy" - bo o nich właśnie mowa - są rzadko spotykane i niezwykle intrygujące. Do sieci trafiły zdjęcia.

Lodowe włosy. Niezwykłe zjawisko w polskim lesie. "Trudno się nie zachwycić"
fot. Shutterstock

Nadleśnictwo Wisła zarządza lasami Skarbu Państwa znajdującymi się w zasięgu terytorialnym Wisły i Istebnej. Jednostka aktywnie prowadzi swoją facebookową stronę, na której zamieszcza m.in. zdjęcia zwierząt i roślin żyjących na wspomnianych obszarach. Niekiedy leśnicy publikują też ciekawostki z branży i informują o "atrakcyjnych" zjawiskach. W czwartek 23 listopada jednostka dodała post ukazujący - jak sama to określiła - jeden z leśnych cudów. Mowa tu o "lodowych włosach". 

Redakcja poleca

Lodowe włosy. Niezwykłe zjawisko w polskim lesie. "Trudno się nie zachwycić"

"Lodowe włosy to dosyć rzadko spotykane zjawisko, ale intrygujące i na swój sposób piękne na tyle, że trudno się nie zachwycić" - rozpoczęło swój post Nadleśnictwo Wisła. W dalszej części wpisu jednostka wyjaśniła, kiedy i jak powstaje to leśne cudo.

Okazuje się, że można je zaobserwować w czasie przymrozków, pod warunkiem że grunt nie jest jeszcze zamarznięty. Woda wydostająca się z ziemi zamarza wówczas na powierzchni, tworząc cienkie warstwy lodu, które wyglądem przypominają włosy. Udział w tym zjawisku ma również grzyb łojówka różowawa. "Wyglądają trochę jak wata cukrowa lub kępka sztucznych włosów. Widzieliście może już takie?" - zapytali internautów leśnicy.

Jak powstają "lodowe włosy"?

Warto w tym miejscu wspomnieć, że "lodowe włosy" zostały zaobserwowane również na początku roku w Biebrzańskim Parku Narodowym. Wówczas leśnicy nieco bardziej szczegółowo opisali proces powstawania tego niezwykłego zjawiska. "Powstaje za sprawą obecności grzyba - łojówki różowawej (Exidiopsis effusa) - występującego w martwym drewnie. Grzyb spowalnia krystalizację - sprawia, że woda zostaje delikatnie wypychana, tworząc podłużne kryształki lodu. Proces ten może przebiegać tylko w odpowiednich warunkach pogodowych - gdy temperatura kształtuje się poniżej zera i występuje duża wilgotność powietrza" - wyjaśniła jednostka.

Zjawisko, jakim są "lodowe włosy" po raz pierwszy zostało opisane w 1918 roku. Przez lata jednak nikt nie wiedział, jak ono powstaje. Dopiero w 2015 r. rozwiązano tę zagadkę. Udało się to naukowcom z Niemiec i Szwajcarii. 

Źródło: Radio ZET/facebook.com/NadlesnictwoWisla

Nie przegap