Obserwuj w Google News

LOT ruszy z 3 nowymi trasami z najmniejszego lotniska w Polsce. Przewoźnik dostanie za to miliony

2 min. czytania
30.05.2023 14:49
Zareaguj Reakcja

Polskie Linie Lotnicze LOT będą realizować w sezonie letnim 3 trasy z najmniejszego lotniska w Polsce – Zielona Góra-Babimost. Za uruchomienie tych połączeń narodowy przewoźnik otrzymał od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego ponad 6,3 mln zł brutto w ramach przetargu na promocję regionu. 

LOT uruchomi 3 nowe trasy z najmniejszego lotniska w Polsce
fot. Piotr Jedzura/Reporter/East News

Lotnisko Zielona Góra-Babimost coraz mocniej się rozwija. W pierwszych czterech miesiącach br. z niewielkiego portu skorzystało ponad 12,5 tysiąca pasażerów, czyli ponad 2 razy więcej niż w 2019 roku. Kolejne miesiące zapowiadają się jeszcze lepiej. Wszystko dlatego, że w najbliższym czasie wystartują nowe połączenia. 

Redakcja poleca

Zielona Góra-Babimost. Zapłacą linii LOT miliony za realizację 3 tras 

Przypomnijmy, że 25 kwietnia LOT wystartował z połączeniem z Babimostu do Gdańska. Kolejny miesiąc przyniesie nowe trasy - od 7 czerwca narodowy przewoźnik poleci stąd do Krakowa, a od 11 czerwca do chorwackiego Zadaru.

Okazuje się, że polski przewoźnik za uruchomienie tych rejsów jest hojnie wynagradzany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego, który w kwietniu ogłosił przetarg na obsługę bezpośrednich lotów właśnie na tych trasach. Jedynym przewoźnikiem, który wziął udział w przetargu, był LOT i wlaśnie jego oferta została wybrana.

Jak podaje "Rynek Lotniczy", na realizację tego celu władze wojewódzkie przeznaczyły łącznie 6,8 mln zł brutto (ostatecznie PLL LOT dostaną nieco ponad 6,3 mln zł). Na "promocję" rejsów łączących port w Babimoście z lotniskiem w Krakowie samorząd chce przeznaczyć 1,8 mln złotych. Na obsługę lotów do Gdańska będą to 3 mln. Niecałe 2 mln trafią na realizację lotów do Chorwacji. Wszystkie rejsy realizowane będą samolotami Embraer 175, zabierającymi na pokład po 82 pasażerów.

Niezwykle ciekawie prezentuje się też wyliczenie „Rynku Lotniczego”, w którym przedstawiono średnią kwotę dopłaty do jednego fotela na każdej z tych tras. Biorąc pod uwagę liczbę rotacji i kwotę dofinansowania, "najtaniej" wypada połączenie do Krakowa, gdzie jeden fotel dotowany będzie kwotą 297,67 zł. W przypadku połączenia do Gdańska jest to 323,97 zł za fotel. Najdrożej wypadło połączenie do Zadaru – do każdego lotu lubuski samorząd dopłaca linii LOT 61286 zł, a jeden fotel jest subsydiowany kwotą 747 zł.

Zobacz także:  Pokazał, jak wygląda sytuacja na lotnisku w Polsce. "Tu jest jakiś koszmar"

Najmniejsze lotnisko w Polsce

Port w Babimoście był wojskowym lotniskiem po II wojnie światowej. Od marca 2001 do września 2004 roku istniało regularne połączenie pasażerskie z Warszawą z międzylądowaniem w Poznaniu. Po 15 miesiącach przerwy wznowiono loty pod koniec listopada 2005, dwa razy dziennie. W czerwcu 2019 odbył się pierwszy w historii lotniska lot czarterowy. Miejscem docelowym tego lotu była turecka Antalya.

W 2021 roku działanie portu trochę się zmieniło, bo nawiązano współpracę z przewoźnikami czarterowymi i pojawiło się też nowe regularne połączenie – rejsy LOT-u do Gdańska. To wszystko przełożyło się na znacznie lepsze wyniki zielonogórskiego lotniska. W 2022 roku zanotowano rekord, jeśli chodzi o liczbę odprawionych pasażerów. Łączna liczba podróżnych od początku 2022 roku przekroczyła poziom 36 tysięcy. To był najlepszy wynik w historii lotniska. Wszystko wskazuje na to, że 2023 rok będzie jeszcze lepszy.

Bon rozdaje Radio ZET. Zgłoś się do naszej zabawy i wygraj gotówkę na wakacje!

Źródło: Fly4free, Rynek Lotniczy