Obserwuj w Google News

Lotnisko Chopina wydało ważny komunikat. "Przepraszamy za ewentualne utrudnienia"

2 min. czytania
15.09.2023 14:51
Zareaguj Reakcja

Warszawskie Lotnisko Chopina wydało ważny komunikat. Z niedzieli na poniedziałek zamknięta zostanie jedna z dwóch dróg startowych. "Przepraszamy za ewentualne utrudnienia" - napisali przedstawiciele stołecznego portu. 

Lotnisko Chopina: tymczasowe zamknięcie drogi startowej
fot. Albin Marciniak/East News

W czwartek 14 września Lotnisko Chopina na swojej stronie na Facebooku zamieściło ważny komunikat. Warszawski port lotniczy poinformował o tymczasowym zamknięciu jednej drogi startowej. Co to oznacza dla pasażerów?

Redakcja poleca

Lotnisko Chopina: tymczasowe zamknięcie drogi startowej

Lotnisko Chopina w nocy z niedzieli na poniedziałek zamknie dla ruchu lotniczego jedną z dwóch dróg startowych. Ma to związek z prowadzonymi pracami technicznymi. Zmiany będą obowiązywać przez kilka dni - do soboty 23 września. W tym czasie wszystkie starty i lądowania będą się odbywać m.in. nad Włochami i Bemowem.

"Ze względu na konieczne prace techniczne droga startowa nr 1 (11-29) zostanie zamknięta dla operacji lotniczych od godz. 00:01 w poniedziałek 18 września, do godziny 5:30 w sobotę 23 września. Wszystkie operacje lotnicze w tym czasie będą się odbywać na drodze startowej numer 3 (15-33) tj. w osi Włochy, Bemowo, Ochota - Piaseczno" - napisali przedstawiciele Lotniska Chopina na Facebooku. "Przepraszamy za ewentualne utrudnienia" - dodali.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce. Lądowisko ma dwie drogi startowe - jedną o długości około 3,7 km oraz drugą krótszą, niespełna 3-kilometrową. 

Rekordowy dzień na Lotnisku Chopina

Od początku 2023 roku warszawskie Lotnisko Chopina odprawiło ponad 12,2 mln pasażerów - poinformował w piątek port. W samym sierpniu było to 1 928 938 osób, o blisko 150 000 więcej od przewidywań. Co ciekawe, najwięcej turystów podróżowało z lotniska w piątek 11 sierpnia - odprawiono wówczas 67 968 osób.

"Odnotowaliśmy dzienny rekord w dotychczasowej historii portu. Wrzesień pod względem liczby podróżnych zwykle dorównuje miesiącom letnim, także z pewnością przekroczymy kolejną granicę" - powiedział, cytowany w informacji prasowej, Stanisław Wojtera, prezes Polskich Portów Lotniczych (PPL), które zarządzają m.in. Lotniskiem Chopina.

Jak dodał, lotnisko codziennie staje przed wyzwaniem związanym z pokonywaniem barier, które ograniczają przepustowość. "Tak organizujemy pracę służb, że obsługa pasażerska przebiega płynnie. Jednak nasze prognozy wskazują wyraźnie, że w przyszłym roku będziemy osiągać kolejne rekordy w liczbie odprawionych pasażerów, a nie mamy już możliwości dostosowania infrastruktury do rosnącego ruchu. Lotnisko Chopina nie ma możliwości dalszego rozwoju. Dlatego konieczne jest przeniesienie ruchu komercyjnego do Centralnego Portu Komunikacyjnego" - podkreśla Wojtera.

Nie przegap

RadioZET.pl/PAP(Aneta Oksiuta)