,

Lotnisko w Radomiu otrzymało certyfikat ULC. Jest oficjalna data otwarcia portu

02.03.2023 10:56

Port lotniczy Warszawa-Radom otrzymał od ULC specjalny certyfikat lotniska użytku publicznego. Otwiera to drogę do rozpoczęcia startów i lądowań z nowego portu w Polsce. Pierwsze rejsy pasażerskie z Radomia mają wystartować jeszcze przed majówką. 

Lotnisko w Radomiu
fot. Pawel Wodzynski/East News

O tym, że lotnisko w Radomiu zostanie otwarte w 2023 roku, informowaliśmy już w minionym roku. Teraz okazuje się, że port otrzymał już specjalny certyfikat wydany przez prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego na bazie europejskich przepisów. Dokument ten, wydany na czas nieokreślony, dopuszcza lotnisko do obsługiwania lotów cywilnych.

Lotnisko w Radomiu z certyfikatem ULC

Biuro prasowe Przedsiębiorstwa Państwowego "Port Lotnicze" poinformowało, że zakończył się proces certyfikacji lotniska w Radomiu. To oznacza, że port jest gotowy do uruchomienia w najbliższym czasie nowych połączeń. 

– To potwierdzenie, że Lotnisko Warszawa-Radom spełnia wszystkie wymagania prawa unijnego dotyczące lotnisk pod względem infrastruktury, wyposażenia, kadry oraz najwyższych standardów bezpieczeństwa – czytamy w komunikacie PPL.

Wydanie certyfikatu dla radomskiego portu poprzedzała wieloetapowa kontrola. Inspektorzy ULC analizowali m.in. procedury operacyjne - w tym instrukcję operacyjną lotniska, analizę bezpieczeństwa oraz plan działania w sytuacji zagrożenia na lotnisku. Sprawdzali też umowy z instytucjami współpracującymi i podwykonawcami oraz to, czy pracownicy mają odpowiednie szkolenia. 

loader

Radom. Kiedy wystartują pierwsze loty?

Informacja o przyznaniu certyfikatu i niezbędne dane operacyjne zostaną teraz opublikowane w systemie międzynarodowej informacji lotniczej. Z komunikatu prasowego PLL wynika, że oficjalna data rozpoczęcia lotów cywilnych na lotnisku w Radomiu to 20 kwietnia 2023 roku.

Lotnisko Warszawa-Radom ma obsługiwać między innymi loty czarterowe. Dotychczas w jego siatce połączeń na sezon letni zapowiedziano siedem popularnych kierunków wakacyjnych: Antalya, Burgas, Dżerba, Monastyr, Palma de Mallorca, Taba oraz Warna.

Z radomskiego portu poleci też LOT. Polski przewoźnik zapowiedział, że w letnim rozkładzie uruchomi loty do Kopenhagi, Paryża, Prewezy, Rzymu i Tirany. 

Przypomnijmy, że Port Lotniczy Warszawa-Radom im. Bohaterów Radomskiego Czerwca 1976 r. powstał w miejscu dawnego lotniska Radom-Sadków. Po ogłoszeniu upadłości port kupiło w 2018 r. Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" za kwotę 12,7 mln zł.

Źródło: RadioZET.pl/Money.pl, Rzeczpospolita