Obserwuj w Google News

Znane linie lotnicze postanowiły zważyć pasażerów. Wyniki badań mogą zaskoczyć

2 min. czytania
16.11.2022 11:38
Zareaguj Reakcja

Znane linie Lufthansa we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) przeprowadziły pewne badanie. Przez kilka tygodni na sześciu lotniskach w Europie ważyły pasażerów oraz ich bagaże. Wyniki pomiarów mogą zaskakiwać. 

Lufthansa. Znane linie lotnicze postanowiły zważyć pasażerów. Wyniki badań mogą zaskoczyć
fot. Shutterstock

Jak podaje Rzeczpospolita, badanie zostało przeprowadzone w sezonie zimowym (luty-marzec) oraz letnim (czerwiec-lipiec). Linie ważyły pasażerów - za ich zgodą - i bagaże podróżnych na sześciu europejskich lotniskach, tj. w Atenach, Brukseli, Kopenhadze, Mediolanie, Monachium oraz Sofii. Łącznie w badaniu wzięło udział 4164 osób.

Zobacz także:  Ten kraj bije rekordy popularności. Większa liczba turystów niż przed wybuchem pandemii

Lufthansa. Znane linie lotnicze postanowiły zważyć pasażerów

Wyniki pomiarów mogą zaskakiwać. Okazało się, że pasażerowie średnio ważą praktycznie tyle samo, co w 2008 roku, kiedy takie badanie zostało przeprowadzone po raz pierwszy. U mężczyzn liczba ta wyniosła 82,2 kg, zaś u kobiet 67,5 kg. Jest to więc sprzeczne z danymi przekazywanymi m.in. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazującymi na to, że Europejczycy szybko przybierają na wadze. 

Redakcja poleca

Niemiecki przewoźnik dokonał też pomiarów toreb i walizek podróżnych. Okazało się, że waga bagażu podręcznego w stosunku do 2008 roku wzrosła o 1,5 kg. Natomiast bagaż rejestrowany zrobił się o 0,8 kg lżejszy. Badania wykazały również, że średnio mężczyźni zabierają ze sobą o 0,2 kg więcej bagażu podręcznego niż panie.

Zupełnie inna sytuacja w USA

Jeżeli chodzi o USA, tam sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Według wyliczeń z 2018 roku średni amerykański pasażer płci męskiej waży 93 kg, zaś kobiety o 10 kg mniej. Do tych wyników w okresie zimowym doliczane jest jeszcze 2,2 kg na odzież. Warto jednak zaznaczyć, że dane te mogą być już nieaktualne, ponieważ w trakcie pandemii koronawirusa mieszkańcy USA znacznie przybrali na wadze. Według badań American Psychological Association mogą teraz ważyć nawet o 13 kg więcej. 

Co ciekawe, kilka dni temu amerykańskie linie lotnicze United Airlines poinformowały, że do 30 kwietnia 2023 r. na pokładzie każdego samolotu zablokują możliwość korzystania z sześciu foteli środkowych. Jest to spowodowane właśnie zwiększoną wagą pasażerów w okresie zimowym.

Zobacz także:  Bilety za 9 euro okazały się hitem. Sąsiad Polski planuje kolejną promocję dla podróżnych

Badania, dotyczące średniej wagi pasażerów oraz ich bagaży, przeprowadza się po to, aby móc odpowiednio wyważyć samolot. Dlaczego jest to tak ważne? Po pierwsze kwestie bezpieczeństwa - chodzi o zapewnienie stabilności i dobrej sterowności maszyny szczególnie przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Ponadto nieprawidłowo wyważony lub przeciążony samolot wymaga większego zużycia paliwa, co z kolei przekłada się na większe koszty, które musi ponieść przewoźnik.

RadioZET.pl/rp.pl