Popularna wyspa chce dużych zmian. "Bilety wstępu na plażę i pierwszeństwo dla mieszkańców"

10.03.2023 14:15

Na Majorce rozważane są duże zmiany. Nowo utworzone "Zgromadzenie Obywatelskie ds. Ochrony Klimatu" chciałoby, aby mieszkańcy hiszpańskiej wyspy mieli pierwszeństwo wejścia na najbardziej oblegane plaże. Zgodnie z założeniem turyści musieliby mieć też wykupione bilety wstępu. To nie jedyny pomysł zaproponowany przez nowe zgromadzenie. 

Tłum turystów na plaży na Majorce
fot. Shutterstock

Majorka jest jedną z najpopularniejszych turystycznie hiszpańskich wysp i jedną z najpiękniejszych w całym basenie Morza Śródziemnego. Jej wybrzeże, ze wspaniałymi plażami, ma długość 550 kilometrów. Ale nie tylko plaże przyciągają zagranicznych gości. Na miejscu znajdziemy imponujące góry Sierra de Tramuntana, zatoczki z turkusową wodą, urocze miasto Valldemossa oraz jedyną w swoim rodzaju stolicę – Palma.

Teraz nowo utworzono zgromadzenie obywatelskie na Majorce zaproponowało wprowadzenie kilkudziesięciu zmian, które w dużej mierze dotyczą turystów. Część propozycji została już odrzucona, chociaż nie jest pewne, czy nie będą ponownie rozważane. 

Zobacz także: Alert na popularnej wyspie. Władze ostrzegają turystów przed tropikalnym wirusem

Na Majorce chcą, aby miejscowi mieli pierwszeństwo wejścia na plażę

"Zgromadzenie Obywatelskie ds. Ochrony Klimatu" zaproponowało aż 56 zmian, które są efektem regularnych spotkań. Jakie dokładnie rozważane są zmiany?

Około 90 proc. uczestników posiedzeń zagłosowało za redukcją liczby statków wycieczkowych przypływających do portów na Majorce. Chodzi oczywiście o ograniczenie napływu turystów na wyspę w szczycie sezonu wakacyjnego. 

Oprócz tego planowane jest zmniejszenie liczby wypożyczanych samochodów. W ramach ochrony klimatu plany zakładają dalszą rozbudowę ścieżek rowerowych i transportu publicznego. Chodzi o to, aby zarówno turyści, jak i mieszkańcy, mogli bez problemu poruszać się po wyspie. 

Pojawił się też postulat, aby karać linie lotnicze, które przylatują na wyspę bez pełnego obłożenia w samolotach

Najbardziej zaskakująca wydaje się propozycja przyznania mieszkańcom pierwszeństwa przed turystami przy wejściu na najbardziej popularne plaże. Pojawił się przy tym pomysł wprowadzenia biletów wstępu na takie tereny dla zagranicznych gości.

Spośród wszystkich 56 propozycji zmian, łącznie 32 uzyskały poparcie na poziomie powyżej 90 proc. Pomysł zmian dotyczący plaż i pierwszeństwa dla mieszkańców został poparty przez jedynie 69 proc. uczestników zgromadzeń. To oznacza, że został odrzucony i nie będzie na tym etapie rozpatrywany. 

Nie oznacza to jednak, że nigdy nie wejdzie w życie. Wszystkie pomysły, które uzyskały co najmniej 50 proc. poparcia, mają być ponownie analizowane przy okazji kolejnych zgromadzeń.

Władze Majorki, podobnie jak wiele innych popularnych turystycznie krajów, przygotowują się na rekordowy rok dla branży turystycznej. Goście z całego świata, po długim okresie ograniczeń wywołanych pandemią, znów tłumnie wracają do podróży. Właśnie dlatego wiele państw szykuje zmiany, które mają pomóc w opanowaniu turystycznego najazdu.

Źródło: Majorca Daily Biulletin, Fly4free

loader