,

Malaga: co warto zobaczyć? Najciekawsze atrakcje, zabytki i plaże Malagi

04.10.2022
Aktualizacja: 30.03.2023 16:11

Malaga to jeden z najpopularniejszych kierunków urlopowych na hiszpańskim wybrzeżu. Znajduje się w samym sercu turystycznego regionu Costa del Sol, nad Morzem Śródziemnym. To niezwykłe miejsce przyciąga swoją historią, zabytkami, kilometrami piaszczystych plaż i słonecznym klimatem. Co warto zobaczyć w Maladze i kiedy się tam wybrać?

Malaga w Hiszpanii
fot. Shutterstock

Malaga jest drugim co do wielkości (zaraz po Sewilli) miastem w regionie Andaluzja na południu Hiszpanii oraz znanym kąpieliskiem i stolicą Costa del Sol, które nazywane jest „Słonecznym Wybrzeżem”. Miejsce to zachwyca bliskością Morza Śródziemnego, ale też Gór Betyckich.

To właśnie tu urodzili się m.in. Pablo Picasso i Antonio Banderas. Tutaj też słońce świeci niemal 320 dni w roku, co pozwala na zaplanowanie urlopu o każdej porze roku. Odkrywamy najciekawsze atrakcje i zabytki Malagi. 

Malaga – atrakcje turystyczne i zabytki

Malaga jest jednym z najstarszych miast Europy (zamieszkanym od VII wieku p.n.e.). Do dziś, w wielu zabytkach, widoczne są antyczne korzenie i mauretańskie wpływy. Spacerując uliczkami tego miasteczka, uwagę zwracają barwne fasady kamienic i ukwiecone balkony. Ale to tylko początek atrakcji czekających na miejscu.

Twierdza Alcazaba

Twierdza Alcazaba pochodzi jeszcze z czasów starożytnych, a jej obecny kształt pochodzi z XI wieku. Ruiny zamku są jedną z największych muzułmańskich budowli militarnych, jakie do dzisiaj zachowały się w Hiszpanii. 

Malaga Alcazaba
fot. Shutterstock

Do zamku prowadzi brama (tzw. Drzwi Chrystusa), gdzie celebrowano pierwszą po zwycięstwie chrześcijan mszę. Alcazaba została wzniesiona po to, by bronić miasta przed piratami. Można przypuszczać, że nie spełniała w pełni swej funkcji, bo wyżej, na wzgórzu, wzniesiona została kolejna forteca, która miała chronić tę już istniejącą. Wewnątrz twierdzy można zobaczyć przykłady średniowiecznej architektury arabskiej.

Zobacz także: Gibraltar – skrawek Wielkiej Brytanii u granic Hiszpanii [Historia i atrakcje]

Zamek Gibralfaro

Na wzgórzu (na wysokości 131 metrów), powyżej twierdzy Alcazaba wznosi się XIV-wieczny zamek Gibralfaro, a właściwie jego pozostałości, ponieważ do dzisiaj zachowały się jedynie baszty obronne. Zabytkowy Castillo chronił niegdyś Alcazabę przed chrześcijańskimi najeźdźcami.

Malaga_Castillo de Gibralfaro
fot. Shutterstock

Choć z zamku pozostały jedynie ruiny, warto wybrać się tam choćby dla samych widoków, naprawdę wyjątkowych. Z samej góry roztaczają się fantastyczne widoki na miasto oraz Cieśninę Gibraltarską.

Rzymski teatr w Maladze 

Teatro Romano wzniesiony przez Rzymian w I wieku p.n.e. Ze starożytnego teatru nie zachowało się niestety wiele – we wcześniejszych wiekach był stopniowo rozbierany w związku z zapotrzebowaniem na kamień do budowy pobliskiej fortecy Alcazaba. Można jednak zobaczyć pozostałości  trybun czy sceny. Miejsce to szczególnie ciekawie prezentuje się w nocnej iluminacji.

Katedra Wcielenia

Renesansowa Malaga Cathedral jest jednym z największych tego typu obiektów w Hiszpanii. Budowana z przerwami od XVI do XVIII wieku, nigdy nie została w pełni ukończona.

Katedra malaga
fot. Shutterstock

Z zewnątrz budowla wyróżnia się wysoką na niemal 100 metrów wieżą z dzwonnicą. Najcenniejszym elementem wnętrza tej katedry są ławki ustawione w prezbiterium, na których prezentowane są 42 posągi świętych. Zadziwia też niezwykły ołtarz główny (autorstwa Diego de Vergara), barokowy chór oraz XVIII-wieczne organy.

Dom i Muzeum Picassa

Malaga słynie przede wszystkim jako rodzinna miejscowość najsławniejszego malarza w historii, Pabla Picasso. Można zwiedzić jego rodzinny dom przy jednym z głównych placów miasta, Plaza de la Merced. W pięknie odrestaurowanej kamienicy artysta spędził pierwsze lata życia. Obecnie mieści się tutaj nieduża galeria.  Obowiązkowym punktem odwiedzin powinno być również położone w pobliżu Muzeum Pabla Picassa (w renesansowym Palacio de Buenavista) z niemal 300 pracami słynnego kubisty, w tym słynnych „Panien z Avignon”.

Ogród botaniczny i parki w Maladze

Wśród atrakcji Malagi warto wymienić też ogród botaniczny, który zajmuje powierzchnię 250 tys. metrów kwadratowych. Miejsce to kryje ponad dwa tysiące gatunków roślin i drzew, a także ptaków, owadów i zwierząt wodnych.

Malaga - ogród botaniczny
fot. Shutterstock

Miłośnicy przyrody mogą wybrać się też do parków, w których znajdują się nie tylko tropikalne rośliny i kwiaty, ale także fontanny i piękna architektura ogrodowa.

El Camino del Rey

To atrakcja w prowincji Malaga przypadnie do gustu osobom, które lubią aktywnie spędzać czas, a jednocześnie szukają dreszczyku emocji. El Caminito del Rey, nazywana "Ścieżką Króla" to szlak pieszy ciągnący się wzdłuż stromych ścian wapiennego wąwozu w parku narodowym Desfiladero de los Gaitanes.

El Caminito del Rey, Malaga
fot. Shutterstock

Trasa ma długość 7,7 kilometra i można ją przejść w około 4 godz. Największą atrakcją szlaku jest wiszący nad przepaścią most Puente Colgante del Caminito del Rey. 

Malaga – najpiękniejsze plaże

Malaga słynie również z pięknego wybrzeża i niemal 15 km plaż z jasnym piaskiem i krystalicznie czystą wodą. Część z nich została nawet wyróżniona prestiżowym certyfikatem „Błękitnej Flagi”, który dostają wyłącznie najlepsze plaże.

Ogromną popularnością cieszy się Playa de la Malagueta. Ma ponad kilometr długości i niecałe 50 metrów szerokości. Wzdłuż niej ciągną się liczne bary i restauracje, w których można spróbować lokalnych przysmaków.

Playa de la Malagueta
fot. Shutterstock

Godna uwagi jest też Playa de Las Acacias. To miejsce, oprócz ciągnącego się ponad kilometr piaszczystego odcinka, wyróżnia się też aktywnym życiem nocnym. Do wyboru jest wiele plażowych barów i restauracji. W szczycie sezonu trudno znaleźć wolny stolik. Jeśli jednak się uda, warto zamówić niesamowite wino z Malagi czy tradycyjne aromatyczne potrawy z owoców morza.

Plażę El Palo warto odwiedzić ze względu na niezwykły klimat, który tworzą niewielkie rybackie knajpy oraz barwne łódki spoczywające na piasku. To miejsce szczególnie popularne wśród mieszkańców.

Szczególnie lubiana przez miejscowych jest też ciągnąca się nieco ponad kilometr Playa de la Caleta. To jedno z najczystszych miejsc w okolicy z licznymi udogodnieniami dla wypoczywających.

Zobacz także

Malaga – pogoda. Kiedy warto jechać?

Malaga znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego z łagodną zimą (10-15 st. Celsjusza) i długim, często gorącym latem z temperaturą sięgającą powyżej 30 st. Celsjusza. Najlepszym okresem, aby zwiedzić Malagę, jest wiosna, wczesne lato lub jesień, kiedy to upały i tłumy turystów nie są aż tak uciążliwe. W maju i średnia temperatura powietrza w ciągu dnia wynosi ok. 23 stopni Celsjusza, w czerwcu powyżej 25 stopni, a pod koniec września około 23-25 stopni. Jest to więc idealny czas zarówno dla tych, którzy chcą pozwiedzać, jak i wypoczywać na plaży.

W szczycie sezonu wakacyjnego, lipcu i sierpniu, średnia temperatura w ciągu może przekraczać 30 st. C. w ciągu dnia i około 20 st. nocą. To idealny czas na morskie kąpiele, bo temperatura wody sięga ok. 22 st.

Najchłodniejsze miesiące Malagi to grudzień, styczeń i luty. Wówczas temperatura w ciągu dnia waha się od 12 do 20 stopni Celsjusza, natomiast w nocy spada nawet do 4 stopni. Z kolei średnia temperatura wody w morzu wynosi wtedy ok. 16 stopni Celsjusza.