Obserwuj w Google News

Malta znosi wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla turystów od 25 lipca

2 min. czytania
13.07.2022 13:07
Zareaguj Reakcja

Władze Malty zadecydowały o zniesieniu wszystkich obostrzeń nałożonych na podróżnych w związku z pandemią koronawirusa. Od 25 lipca turyści odwiedzający ten kraj nie będą już musieli przedstawiać zaświadczenia o szczepieniu, przejściu infekcji ani negatywnego wyniku testu w kierunku COVID-19.

Malta znosi wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla turystów od 25 lipca
fot. SHUTTERSTOCK

Malta to jeden z nielicznych krajów Unii Europejskiej, w którym obowiązują jeszcze obostrzenia przeciwepidemiczne dla osób przekraczających granicę. Już niebawem ma się to jednak zmienić. Jak podaje portal timesofmalta.com, tamtejsze władze właśnie poinformowały o poluzowaniu części restrykcji. Jak teraz będzie wyglądać wjazd do tego kraju?

Zobacz także:  Wizz Air tnie wakacyjną siatkę połączeń. Które loty z Polski zostaną odwołane? [LISTA]

Malta znosi wszystkie restrykcje wjazdowe. Duże zmiany dla turystów od 25 lipca

Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 25 lipca (poniedziałek). Zgodnie z nimi zlikwidowany zostanie nakaz przedstawiania zaświadczenia o przyjęciu szczepionki przeciwko COVID-19, przejściu infekcji lub o negatywnym wyniku testu w kierunku koronawirusa podczas przekraczania granicy. Oznacza to, że turyści, niezależnie od statusu zaszczepienia, będą mogli swobodnie podróżować do tego kraju.

Przypomnijmy, że obecnie osoby, które nie przyjęły preparatu przeciwko COVID-19 lub nie przeszły infekcji, muszą przedstawić negatywny wynik testu podczas przekraczania granicy. Honorowany jest zarówno test PCR, jak i antygenowy (RAT). W przypadku tego pierwszego badaniu należy poddać się nie później niż 72 godziny przed przylotem. Z kolei test antygenowy musi zostać wykonany maksymalnie na 24 godziny przed rozpoczęciem podróży.

Natomiast osoby zaszczepione i tzw. ozdrowieńcy mogą podróżować na Maltę po okazaniu odpowiednich dokumentów potwierdzających przyjęcie preparatu przeciwko COVID-19 lub przejście choroby. Dotyczy do wszystkich osób powyżej 12. roku życia.

Jeżeli chodzi o obostrzenia krajowe, w mocy pozostaje nakaz noszenia masek ochronnych w samolotach oraz w niektórych placówkach służby zdrowia i domach opieki.

Redakcja poleca

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), liczba nowych przypadków zachorowań na COVID-19 gwałtownie wzrosła od końca maja w większości krajów Europy. Z kolei na Malcie w ciągu ostatnich siedmiu dni odnotowano 3769 nowych zakażeń koronawirusem.

Jeśli chodzi o wskaźniki szczepień, Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) poinformowało, że do 30 czerwca Malta podała 1 248 452 dawek szczepionek. ECDC wyjaśnia dalej, że 93,9 procent całej dorosłej populacji zakończyło szczepienie podstawowe, a kolejne 80,5 proc. populacji otrzymało pierwszą dawkę przypominającą.

RadioZET.pl/gov.pl/timesofmalta.com/schengenvisainfo.com